1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. YAPISAL DÖNÜŞÜM DÖNEMİNİN SİYASET İHTİYACI
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

YAPISAL DÖNÜŞÜM DÖNEMİNİN SİYASET İHTİYACI

A+A-

Türkiye, içerisinde bulunduğumuz “Yapısal dönüşüm döneminin” ihtiyaçlarını karşılayacak siyasi sorunlarla uğraşıyor. Dinamik, etkin, belirleyici, baskın duyarlılık, içerisinde bulunduğumuz durumdan kurtulmamız için ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirliğin sağlanmasının olmazsa olmaz olduğunu biliyor. Dinamik, etkin duyarlılık, daha iyi bir gelecek beklentisinin karşılanmasını sağlayacak eğilimi hissettiriyor. Siyasi partilerin değişim arayışlarını, siyasetçilerin yeni yönelimlerini ve kararlılıklarını, karşılanması zorunluluk haline gelen bu ihtiyaçlar belirliyor.

 

TEMSİL EDİLEMEYE ÇALIŞILAN SİYASİ ALAN

Türkiye, gelişmiş 20 dünya ülkesi arasındaki yerini sürdürebiliyor. Dünya ülkeleri arasındaki konumunun demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşınmasının zorunluluğu ulaştığı bu düzeyinden kaynaklanıyor. G. 20 Ülkelerinin en son sıralarındaki yerinin ilk 10 arasına taşınabilmesi için ekonomik, demokratik kurumsal sürdürülebilirliği sağlayabilmesi gerekiyor. Bu gerçeklik, dinamik, etkin, belirleyici, baskın duyarlılıklar tarafından biliniyor ve kabul ediliyor. Türkiye’nin içerisinde bulunduğu gerçekliği sahiplenebilecek, değişim ve gelişim seyrini yönetebilecek, temsil edebilecek siyasete ihtiyaç duyuluyor.

 

İKTİDAR PARTİSİNİN YETEMEDİĞİ

İktidar partisi, Türkiye’nin en önemli sorunu olan vesayet sisteminin etkisizleştirilmesi mücadelesini sahiplenip, temsil edebilen siyaseti sayesinde bulunduğu konuma ulaştı. Vesayet sisteminin yerine inşa edilecek, demokratik dönüşüm döneminin siyasetini temsil etmekte, Demokratik Hukuk Devletinin tamamlanmasını sağlamakta zorlanıyor. Demokratik, siyasi, ekonomik, kültürel vb. bütün birikimlerin katılımını ve katkısını organize edebilecek siyasi yaklaşım yerine sağladığı kazanımları, başarılarını merkeze alan siyaset anlayışını izlediği için belirsizliklerin, gerilimlerin aşılmasında yeterli olamıyor.

 

SİSTEM SORUNU YAKLAŞIMLARININ SERGİLENEMEMESİ

Türkiye siyasetini yönetenler, vesayet sistemi şartlarında, o dönemde kazanılan mücadele ve temsil alışkanlıklarıyla başarılara ulaştıkları ve kabul gördükleri için kendilerini aşmalarını, yeniden üretmelerini sağlayacak “ sistem sorunlarıyla “ yetirince yüzleşemiyorlar. Belirleyici kadro hareketine, lidere ve merkeze bağlı siyasi alışkanlıklar bu nedenlerle demokratik kurumsal işleyişlere taşınamıyor. Türkiye’nin ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirliğini sağlayacak Demokratik Hukuk Devletinin inşasının tamamlanamamasına, aşılamayan eski siyasi alışkanlıklar neden oluyor.

 

EKONOMİK/DEMOKRATİK KURUMSAL SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ SAĞLAYACAK SİYASİ TEMSİL

İçerisinde bulunduğumuz dönemin sorunları, ekonomik/demokratik kurumsal sürdürülebilirliğin temsilini sağlayacak demokratik dönüştürücü siyaset alanın, sahiplenilip, temsil edilebilmesiyle aşılacaktır. Oluşan ve doldurulamayan bu boşluk, hayatın her alanında yeni arayışları, değişimleri ortaya çıkarmaktadır. İktidar partisi içerisinde başlayan arayış ve değişim yaklaşımları da, ana muhalefet ve diğer siyasi hareketlerde sergilenen değişim uygulamaları da oluşan ve doldurulamayan boşluğa ilişkindir. Yapısal bütün sorunlarla yüzleşmeyi göze alabilecek, demokratik kurumsal sürdürülebilirliği sağlayacak yapılanmayı hedefleyen siyasete ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu yazı toplam 1203 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.