1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. YARGI REFORMU VE AF BEKLENTİSİ
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

YARGI REFORMU VE AF BEKLENTİSİ

A+A-

Adalet Bakanlığı mevcut yargılamaları ve cezaevindeki hükümlülerin durumunu etkileyecek Yargı Reformu Strateji Belgesi son şeklini aldı. Avrupa Birliği ile ilişkiler açısından da önem arz eden stratejik belge, 30 Mayıs'ta Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanarak büyük bir beklenti ve heyecan uyandırdı. Özellikle af beklentisi içerisinde olan mahkumlar ciddi bir bekleyiş içerisine girdiler. 

Söz konusu belgenin cumhurbaşkanı tarafından kamuoyu ile paylaşılmasının ardından ilgili yasal düzenlemelerin de meclise gelmesi bekleniyor.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, mayıs ayı başında önemli değişiklikler içeren Yargı Reformu Strateji Belgesi hakkında "Mahkemeler adalete erişimi garanti etmelidir. Bu sebeple çalışmalarımızda bir yol haritası değeri taşıyan 'Yargı Reformu Strateji Belgesinin temel vizyonunu 'güven veren ve erişilebilir bir adalet sistemi' olarak belirledik" demişti.

Bakan Gül, söz konusu adımın önemli yenilikler, hedef ve faaliyetler içerdiğine dikkat çekti. Gül, ayrıca strateji belgesinin son şeklini almasında hakim ve savcıların yanı sıra, birikimi olan herkesin katkısının olduğunu vurguladı.

Yargı Reformu Strateji Belgesi nedir, neler içerir?

Türk yargısının yeni yol haritası olarak adlandırılan strateji belgesinde 15 yaşından küçüklere ilk suçlarında soruşturma ve dava açılmaması, tutukluların yakınlarıyla görüntülü görüşmesi, ağır hasta olan mahkûmlarla ilgili özel düzenlemelerin yapılması gibi 65 başlık yer alıyor.

Ayrıca yeni düzenlemelerle bazı suçların hızlı bir yargılama usulüne tabi tutulması hedefleniyor.

Denetimli serbestlik

Türkiye'de af konusu özellikle MHP'nin geçen yılki teklifi sonrası tartışılmaya devam ediliyor. Milliyetçi Hareket Partisi'nin af teklifi üzerinde henüz anlaşma sağlanamamış olsa da, örtülü bir affın çıkacağına yönelik beklenti yüksek. Kulislerden edinilen bilgiler de bu beklentiyi doğruluyor.

Denetimli serbestliğin genişletilmesi üzerinde de çalışmalar başlamıştı ancak bunun “Yargı Reformu Strateji Belgesinde” ne şekilde yansıyacağı netlik kazanmış değil. Denetimli serbestliğin genişletilmesi çok sayıda hükümlünün ve davanın buna tabi tutulması anlamına geliyor.

Terörle Mücadele Kanunu (TMK)

Türkiye, hassas bir dönemden geçildiğini ve terör örgütlerinin faal olduğu bir bölgede bulunduğunu belirterek, terörle mücadele kanununda uzun süredir yumuşamaya gitme yönünde Brüksel'in uyarıları vardı.  

Avrupa Birliği, Türkiye'nin yürürlükteki terör tanımının kapsamının geniş olduğunu ve bu yüzden çok sayıda kişinin mağdur edildiğini düşünüyor. Aynı eleştirileri dile getiren Venedik Komisyonu da özellikle terör propagandası maddesinin muğlak olduğunu belirterek Türkiye'yi bu konuda adım atmaya çağırıyor. Edinilen bilgilere gör,e Türkiye'nin strateji belgesinde bu konudaki muğlaklıkları gidereceği yönünde.

Bu alanda yapılacak küçük değişikliklerin özellikle barış akademisyenleri başta olmak üzere çok sayıda davayı etkilemesi bekleniyor.

AB'nin tepkisi

Öte yandan Euronews Türkçe'nin sorularını cevaplayan bir Avrupa Komisyonu sözcüsü, "Yargı Reformu Stratejisi Belgesi uzun zamandır bekleniyor. 2016 yılında yaşanan darbe girişiminin hemen ardından hakimler ve savcılar üzerindeki siyasi baskıyı ve toplu ihraçları ayrıca yargı

bağımsızlığı konusundaki ciddi gerilemeyi daha önce de dile getirdik. Sorunların derhal ele alınması gerekiyor" dedi.

Tabi, AB’nin ne dediğinin öneminden ziyade esasen adalet mekanizmasının sağlıklı bir şekilde işleyişinin ve dahi “kader mahkumu” şeklinde adlandırılan ceza infaz kurumlarındaki tutuklu ve hükümlülerin yaşam şartlarının insan haysiyeti ve adalet ilkelerine yaraşır bir hale gelmesi bizim için daha da önemlidir. Suçlu da olsalar, insani yönleri unutulmamalı ve bu özellik göz önünde bulundurularak gereken düzenlemelerin ivedilikle yapılması gerekir. Öyle zannediyorum ki, Sayın cumhurbaşkanının “kızgın demiri soğutma” ve “Türkiye ittifakı” söylemleri bu tür uygulamaları uhdesinde barındırıyor. Bu anlamda, Türkiye’nin ciddi bir restorasyona ihtiyacı var. Bu çerçevede adımlar atılıyor. Umarım toplumsal uzlaşma kültürüne katkı sunacak projeler peşin sıra hayata geçirilir ve toplumun da devletine olan güveni perçinlenmiş olur. İnşallah hayırlı şeylere hep birlikte şahitlik ederiz.

M. Zeki CANŞİ

Bu yazı toplam 2015 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.