1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yargıtay ‘Dytech’te yetki Türk Metal’in’ dedi
Yargıtay ‘Dytech’te yetki Türk Metal’in’ dedi

Yargıtay ‘Dytech’te yetki Türk Metal’in’ dedi

Kartepe ilçesinde kurulu otomotiv yan sanayi üretimi yapan Dytech Otomotiv işyerinde Yargıtay, Türk Metal'in yetkisinin devam etmesine karar verdi.

A+A-

Bilindiği gibi Dytech Otomotiv’de işçiler yetkili sendika Türk Metal’den istifa ederek Çelik-İş Sendikası’na üye olmuştu. İşveren de yetkili sendika olan Trük Metal Sendikası’nın fabrikadaki üye sayısının azaldığı gerekçesi ile Toplu Sözleşme masasına oturmamıştı. Türk Metal Sendikası’ da bu gelişmenin ardından az sayıda kalan üyesi ile greve çıkmıştı. Ancak Yerel Mahkeme grevi sonlandırma ve Türk Metal’in yetkisini düşürme kararı vermişti. Türk Metal Sendikası bu karara itiraz etti. Yargıtay’da itirazı haklı bularak yerel mahkemenin kararı bozdu. Türk Metal’in yetkisinin devam etmesine karar verdi. 
 

YARGITAY KARARI BOZDU
Kartepe’de bulunan Dytech Otomotiv’deki yetki süreci ile ilgili bilgi veren Türk Metal Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Yakup Yıldız şunları söyledi. 


-“Kartepe bölgesinde kurulu otomotiv yan sanayi üretimi yapan Dytech Otomotiv işyerinde sendikamız Türk Metal'in yetkisi kesinleşen Yargıtay kararı ile devam ediyor. Hatırlanacağı gibi Dytech Otomotiv işverenin sendikamızın 71 gün süren yasal grevini sonlandırılması ve sendikamızın yetkisinin düşürülmesi talebi ile Kocaeli İş Mahkemesine başvurmuş başvuruyu dikkate alan yerel mahkeme yasal grevi sonlandırmış ancak itirazımıza sebep olan sendikamızın yetkisinin düşürülmesine karar vermiştir. Bu gelişmeler üzerine toplu iş sözleşme grev lokavt kanununda karşılığı olmayan yetki düşürme kararına sendikamızca itiraz edilerek kararın bozulması talebiyle Yargıtay'a başvurulmuştur. Yargıtay Hukuk Dairesi tarafından aylarca süren incelemeler sonucunda yerel mahkeme kararı bozularak sendikamızın yetkisinin devamına karar verilmiştir.
 

TOPLU SÖZLEŞME YETKİMİZ DEVAM EDİYOR
Çalışma hayatında günümüze dek örneği bulunmayan süreç Yargıtay hukuk dairesi’nin vermiş olduğu karar ile artık aydınlığa kavuşmuş belirsizlik ortadan kaldırılmıştır. Kesinleşen Yargıtay kararı anayasa ve yasaları hiçe sayarak, Dytech çalışanlarını bir yılı aşan sürelerdir aldatıp oyalayan, sözleşme hakkından mahrum eden, işveren ve sahte sendikaya verilmiş en güzel cevap niteliğindedir. Ayrıca; gecikmiş bir karar olsa bile Yargıtay hukuk dairesinin vermiş olduğu nihai karar çalışanlar ve sendikal mücadelenin geleceği açısından son derece büyük önem taşımaktadır. Değerli Dyteçh çalışanları, şimdi birlik zamanı; Yargıtay Hukuk Dairesi’nin vermiş olduğu nihai karardan anlaşılacağı gibi işyerinizde sendikamızın toplu sözleşme yapma yetkisi devam etmektedir. Bu sebeple; sizleri geçmişten günümüze oluşan kayıpları gidermek, emek ekmek mücadelesinin hakkını temin etmek, insanca çalışıp insanca yaşamak, alın teri hakkımızın sömürülmesine dur demek ve sahte sendikadan kurtulmak için Büyük Türk Metal sendikası çatısı altında mukaddes mücadeleye davet ediyorum. Bu noktada emek kesiminin daha fazla kayba uğramaması adına Çelik İş Sendikası’nın Yargıtay kararına istinaden emek yanlısıysa aradan çıkması lazım.”

Ayşegül Kalaycı
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.