• BIST 79.933
 • Altın 125,211
 • Dolar 3,0841
 • Euro 3,3545
 • Kocaeli 8 °C

Yarın o maça gidilecek!!!

Cem ŞAKOĞLU
Günlerdir takip ediyor musunuz bilmiyorum? KOCAELİSPOR – Tekirdağspor maçı rakip takımın talebi üzerine Pazartesi gününe alındı. Takip etmeyenler bilmeyebilirler. KOCAELİSPOR sezona başladığı günden bu yana İsmet Paşa Stadında Pazar günü maç oynamaya hasret kaldığından, artı bu hafta oynayacağı Tekirdağspor ile zirve mücadelesi yaptığı ve eğer maç Pazar günü oynanırsa İsmet Paşa stadındaki maça 10.000 KOCAELİSPOR taraftarının akın akın geleceği için önemliydi bu maçın Pazar günü oynanması. Seyircisinin gücünü arkasına almayı, KOCAELİSPOR’UN aşığı olduğu halde Cumartesi dâhil, hafta içi çalıştığı için daha İsmet Paşa stadına maça gelemeyen KOCAELİSPOR taraftarlarına da Şampiyonluk mücadelesinde aslanlar gibi mücadele eden takımımızı seyrettirmeyi istiyordu yöneticilerimiz. Olmadı. 

Bu kentte bir kez daha sahipsiz olduğumuz ortaya çıktı. Bu kentte yine biz bize bir şeyler yapabilmemiz gerekliliği, başkasının sevdasının yalan olduğu ortaya çıktı. Tekirdağspor yöneticileri Türkiye Futbol Federasyonuna bir başvuru yaptı. Dedi ki ‘Futbolcularımızdan dört tanesi Pazar günü Açık Öğretim Fakültesi sınavlarına girecekler, onun için maçı Pazartesi günü oynamak istiyoruz’ hadi buyurun buradan yakın. E diyelim ki bizim çocukların bazıları da üniversitede okuyor ve Pazartesi günü o saatte okul var, ne diyeceksiniz o zaman. Diyelim ki sezonun başka bir gününe ertelediniz, e o gün iki takımın oyuncularından bazılarının başka işleri olursa sonucu yazı tura atarak mı belirleyeceksiniz? Bu ne saçma sapan bir harekettir yahu? Bir takım, futbolcularından birkaç tanesi sınava girecek diye maç ertelemesi ister mi? İster, ateş bacayı sarmışsa, iş çirkinleştirilip fesatlık yapılacaksa, KOCAELİSPOR’UN olmasını birileri istemiyorsa ister. İster kardeşim. Sen sahipsizsen ister. Sahipsizlikten kastım KOCAELİSPOR yöneticileri değildir. Kentin siyasi erki, iktidarın nimetlerini tamamen üzerinde taşıyan, yaşadığımız dönem itibariyle amiyane tabirle ol dediği emir telakki edilerek olan kimselerden bahsediyorum. Bu maçın Pazar günü oynanması için bu kentin Bakanı sadece telefonunu kaldırabilmiş olsa, bu gün bunları zaten konuşmuyor olurduk. Hatta işler bu şekilde gelişebiliyor olsaydı, KOCAELİSPOR bu gün buralarda da olmazdı. Olsun iyi ki oldu. Bu bir çan eğrisiydi, dibi görmemiz lazımdı, gördük ve şimdi çıkış başladı. Yani yeniden tarih yazma dönemine girdik. 

Kocaelispor Başkanı Sevgili Bahri Yavuz’un da, Yönetim Kurulu üyesi diğer arkadaşlarımın da konu ile ilgili inanılmaz bir çaba gösterdiklerini takip ediyorum. Kimseden kalkıp beş kuruş istemiyorlar ve ellerinden geldiğince bu takım için inanılmaz bir çaba sarf ediyorlar.  Sistemli ilerlemeye çalışıyorlar. Kentle takımı bütünleştirme yönündeki çalışmaları inanılmaz. Kutluyorum. 
Geçtiğimiz hafta Pazar günü İstanbul’da Erokspor stadında, Erokspor ile oynadığımız maça gittim. KOCAELİSPOR’UN ne olduğunu anlayabilmek için kesinlikle deplasmanlara gitmek gerekiyor. Erok stadı stat olalı daha böyle bir taraftar gurubu görmemiştir. Hatta iddia ediyorum, bir daha da göremeyecektir. Hani bir daha biz gelirsek görebilirler diyecektim ama bizim bu ligde bir daha işimiz olmayacağı için onu da göremeyecekler. Var olan tribünlerin üçte ikisini KOCAELİSPOR taraftarları dolduruyordu. Sadece tribünler mi? Hayır. Stadın geri kalan üç tarafında da yalnızca ve yalnızca KOCAELİSPOR taraftarları vardı. Millet şaşkın. Bu adamlarda bu taraftar desteği varken, KOCAELİSPOR kesinlikle Şampiyon olur diyorlar kendi aralarında. 

Hava soğuktu ve maçın ilk devresini 1 – 0 mağlup bitirmiştik. Devre arasında stadın karşısındaki bir kıraathaneye çay içmeye geçtik. Kıraathanede bir dolu insan. Şimdi siz semtinizin takımının başka bir takımla olan maçında kimi desteklersiniz bir düşünün? Hem de stat tam da mekânınızın karşısında. Size yemin ediyorum insanların çoğu bu maçı KOCAELİSPOR’UN almasını istiyordu. Ben başka bir işim için birkaç dakika izin isteyerek kıraathaneden ayrıldım. İşim bittiğinde kıraathanenin civarındaki insanlar birbirleriyle konuşuyorlardı ‘KOCAELİSPOR gol attı. Alsınlar bari bu maçı. Lider olsunlar’ Şimdi bakın bunu söyleyen insanlar semtlerinin takımlarını değil, bizim takımımızı destekliyorlar. Neden biliyor musunuz? Çünkü 48 yıllık bir mazisi var bu takımın. Türk futbol seyircisine çok şey vermiştir. Türk futboluna çok oyuncu katmıştır. Ve bu takım bu kentin adını yıllarca gururla tüm Türk insanına KOCAELİSPOR olarak duyurmuştur. Duymayanlar, duymazlıktan gelenler maalesef zavallılardır. Onlar ancak kendi ürettikleri ve dönemleri bittikten sonra bir daha asla hatırlamayacakları ve yanına bile uğramayacakları suni yapıyı oldurmaya çalışırlar. Onu oldurmaya çalışırken de kendilerine rakip olarak gördükleri KOCAELİSPOR’UN olmaması için ellerinden geleni ardına koymuyorlar. 
Mesela bundan bir 15 sene kadar önce bir başka takımın KOCAELİSPOR ile ilgili böyle bir talebi olsaydı, kimsenin aramasına gerek yoktu biliyor musunuz, TFF rakip takımın isteğini asla kabul etmezdi. Ancak bu gün durum bir başka. Hani bir reklam vardı ya ‘Anlayışı farklı, bakış açısı farklı’ diye aynen öyle işte. 

Dönelim konumuza, KOCAELİSPOR yöneticileri TFF nezdinde yaptıkları bütün girişimlere rağmen durumu bir türlü değiştiremediler. Ben bu yazıyı yazarken günlerden Perşembe, Pazar gününe kadar başka bir farklılık olmazsa eğer KOCAELİSPOR – Tekirdağspor maçı Pazartesi günü saat 13.30’da İsmet Paşa Stadında.

Şimdi gelelim asıl kısma. Arkadaşım, kardeşim, ağabeyim, ablam, yeğenim, hemşerim hepinize sesleniyorum. Bu kentin takımı hiç hak etmediği bir ligde Şampiyonluk mücadelesi veriyor biliyor musunuz? Hem de aslanlar gibi top oynayarak veriyor. Hem de öyle büyük yerlerden, acayip paralar alarak, o belediyenin, bu bakanın, şu bilmem ne başkanının torpili, kayırması, destek çıkması ile yapmıyor. Her şeyi kendi değerleri ile yaparak ilerliyor. Mesela bu şampiyonluğa oynayan takımın deplasman masraflarını her hafta yine bu kentte yaşayan, bu kenti sürekli yüreğinde yaşatan bu kentin çocukları aralarında paralar toplayarak, eskinin imecesi gibi yapıyorlar biliyor musunuz? Bunu yöneticilerinin parası yok, deplasman masraflarını bile karşılayamıyorlar diye değil, kent insanını da bu kent hareketine ortak etmek için yapıyorlar. Onun için eskiden olduğu gibi yine günden güne artarak büyüyor KOCAELİSPOR sevgisi. İnsanlar yeniden bu takımı kendi takımları gibi görüyorlar. Maçlarına gidiyorlar, peşinden deplasmanlara gidiyorlar. Hem de kitleler halinde gidiyorlar. 

Şimdi görev sende. Yarın Pazartesi, yarın büyük gün. Yarın bu kentin inananlarının takımı KOCAELİSPOR’UN yeniden dirilişinde çok önemli bir gün. Yarın bu takım Tekirdağspor’u senin ve arkadaşlarının desteği ile sahaya gömecek ve bunda sen de büyük katkı sağlayacaksın. Sen tribünde bağırdıkça, duymayanlar da duyacaklar sesimizi. Senin sesin TFF’ye de gidecek, kentin yöneticilerine de, KOCAELİSPOR’U çok özleyenlere de gidecek. Yarın görev senin çünkü yarın çok istediği halde canından çok sevdiği takımını desteklemeye gelemeyecek olan kardeşlerinin yerini yarın sen dolduracaksın. Çünkü yarının keşkesi yok. Yarının çözümü sensin bunun başka yolu yok. Artık işlerini, düzenini, programını nasıl ayarlarsın ben bilmem ama yarın görev senin unutma. Ne yap yap takımını, KOCAELİSPOR’UNU yalnız bırakma. Hani eskiden iletişimin kıt imkânları ile büyüklerimiz dükkânlarının camlarına yazarlarmış ya ‘Cuma’ya gittim, geleceğim’ diye, sen de as kardeşim ‘KOCAELİSPOR’UMUN maçına gittim, geleceğim’ yaz. Bu kent seni de unutmayacak, bu dirilişte senin de büyük payın olacak unutma. Yarın kur saatini KOCAELİSPOR’A. Diriliş başlamak için seni bekliyor. Haydi maça,  maça,  maça,  maçaaaaa…….

DÜNYA MADENCİLER GÜNÜ, SANTA BARBARA VE İZMİT ÜÇGENİNDE TURİZM YOKSULLUĞU..
Biz enteresan bir şehiriz aslında. Milletin arayıp da bulamadığı ama bizim elimizdekini sakladığımız acayip bir şehir. Bunu defalarca yazdım daha önceleri de ancak yine belirtmek istiyorum ki bizim şehrimiz dünyadaki her hangi bir ülkenin elinde olsaydı, gerek coğrafi konumuyla, gerek tarihi ve barındırdığı o tarihe ait eserleri ile dünyadaki sayılı turistik kentlerden birisi olurdu. Bunu hiç abartmadan söylüyorum çünkü Avrupa’da ellerinde bizim kentimizin sahip olduğu dokunun % 10’u olmayan ama turizm cenneti haline dönüştürülmüş bırakın şehri, bir sürü ülke var. 
Ben bir tarihçi değilim kalkıp burada tarih dersi vereyim ama bazı şeyleri de bilmek için de illa tarihçi olmak gerekmiyor. Artık cümle âlem biliyor ki İzmit yani eski adıyla Nicomedia Roma İmparatorluğuna başkentlik yapmış bir şehir. Roma İmparatorluğundan bahsediyoruz. Bizden olsunlar ya da olmasınlar, dünya tarihi sahnesinde en büyüklerden birisinden söz ediyoruz. Onları kalkıp bizim kendi tarihimizle falan da kıyaslamıyorum ha. Şimdi kalkıp bu yazının işine gelmediği birçok insan böyle yazılar üzerine birçok insana yaptıkları gibi beni de misyonerlik faaliyeti ile suçlayabilirler. Yapabilirler bunu biliyorum çünkü o kapasite var o kişilerde maalesef. Oysa benim amacım öyle ya da böyle fabrikalarla çevirdikleri, denizi öldürüp liman çöplüğüne dönüştürdükleri, insanların evden işe, işten eve gitmekten başka bir şey düşünemediği bir işçi şehrine çevirdikleri kentimin değerlerini ortaya çıkartabilmek ve o değerleri sadece bizim ülkemizdeki insanlara değil, tüm Avrupa’ya duyurulmasına ön ayak olmak. Tabi ki bizim işimiz sadece hatırlatmak, işaret etmektir. Haddimizi ve duracağımız noktayı da biliriz aynı zamanda. Ancak aynı anda herkes duruyorsa o zaman işte bu gün ki fotoğraf çıkıyor ortaya. 
Şimdi soruyorum size, Allah aşkına bu gün bu kentte Roma İmparatorluğunu ortaya koyabilecek görülmeye değer bir parça hatırlayan ya da göreniniz var mı? Yani dünyanın bir ucundaki insana bavulunu toparlatıp, pasaportunu eline aldığı gibi kendisini İzmit’e atabilecek cezbedici hangi tarihi eser var Roma İmparatorluğuna başkentlik yapmış bu şehirde. Oysa bir dolu hikaye var anlatılan. Kentimizin değerli tarihçilerinin bilgileri var ama icraat, hareket, reklam, tanıtım, bilgilendirme bunlar yok. 
Bakın geçtiğimiz gün, 4 Aralıkta tüm dünyada ‘Dünya Madenciler Günü’ kutlandı. Her ne kadar bizim ülkemizdeki maden kazaları ortada kutlamalık bir durum bırakmamış olsa da, bu işin dünya nezdinde kutlanması var. Sabahında televizyonda haberleri izliyorum, sunucu Dünya Madenciler Gününün çıkış noktasını anlatıyor;
“Roma İmparatorluğu zamanında babasının gazabından kaçan Santa Barbara’nın, 4 Aralık günü bir mağaraya sığındığı ve mağarada çalışmakta olan madencileri koruduğuna inanılmış, bu nedenle de madencilerin koruyucu azizesi olarak kabul edilmiştir. Santa Barbara’nın İzmit’te yaşamış olması ve efsanenin geçtiği mekânların Anadolu olmasından dolayı 4 Aralık, önce Anadolu’da daha sonra da Avrupa ve tüm dünyada ‘Dünya Madenciler Günü’ olarak kutlanmaktadır.”
Hadi buyurun buradan yakın bakalım şimdi. Alın size kendinizi tüm dünyaya tanıtabilmek adına bir done daha. Alın size kentteki turizmi canlandırmak adına bir materyal daha. Neredeyse bütün Avrupa’nın bildiği, birçok Avrupa kentine adını vermiş Santa Barbara bu kentte yaşamış ve hatta bir hikâyeye göre de yine burada babası tarafından hayatına son verilmiş. Son verilme sebebi de tek tanrı olduğuna inanması ve Hristiyanlığı kabul etmesi. İşte tam da bu sebepten dolayı babasının gazabından kaçarken, o dönemde var olan madenlerden birisinde saklanmış. Oradaki madencileri koruduğuna inanılmış ve o gün de Dünya Madenciler Günü ilan edilmiş. Yahu bunu insanlara doğru dürüst anlatsanız, böylesi günlerde bu kentte Avrupa’yı davet edeceğiniz birkaç büyük organizasyon yapsanız yemin ediyorum birkaç sene içinde Avrupalıların akın akın geldiği bir kent oluruz. Ama yapmayız. Neden? İnanın bilmiyorum, bilemiyorum. Şaka gibi geliyor. Gelişmemek için direniyoruz sanki. 
Bu kent aslında tam bir turizm cenneti olabilecek bir kentmiş ama maalesef hep kendi bacağımıza sıkmışız yıllarca. Siyasi kanadı ne olursa olsun her gelen üç aşağı beş yukarı hep kendi işine geleni yapmış bu kentte. Şehrin genelini, gelişmesini, kentlinin ilerlemesini ana sebep olarak istememiş kimse. İstese bu gün karşımızda bu fotoğraf olmazdı diye düşünüyorum. Bundan sonra da olur mu onu da artık düşünemiyorum biliyor musunuz? Onun içinde ben yazdım, ben okudum tarzı bir yazı oldu bu biliyorum ama duyup da yazmadan da duramıyorum. 

TANRI MİSAFİRİ..
Nasıl, bu deyim tanıdık geldi mi size? Birçoğunuzun ‘abartma Cem’ dediğini duyar gibiyim. ‘Tanrı misafiri kelimesini bilmeyecek kadar da cahil cühela mı gördün bizi?’ diyenleriniz de çıkabilir. Tabi bu söylemim artık hayatın ‘Eski’ tanımını bünyesinde hissedenler için geçerli. Yeni nesil için bu söylemde bulunamam bile çünkü onların birçoğu gerçekten bilmezler ‘Tanrı Misafiri’ ne demek. İçinden bir dolu anlam çıkartırlar kendilerince. Bir kesim çok farklı bir şey söyler, diğeri tam tersi farklı şeyler. 
Oysa eskiyi bilenler ‘Hey gidi’ diyerek hatırlayacaklardır bu iki kelimenin ne anlama geldiğini. Ya da burada yazılanı okuduklarında o deyimin nasıl kullanıldığını anımsayacaklar bir zamanlar. Türk insanının misafirperverliğini hatırlayacaklar. Vericiliğini, paylaşmayı ne kadar sevdiğini, birisinin derdine derman olmanın hazzını nasıl yaşadıklarını hatırlayacaklar. Yaşamadılarsa dahi, ola ki bir gün yaşamış olsalardı, yapmaktan hiç de çekinmeyeceklerini hatırlayacaklar belki. 
‘Tanrı Misafiri’ hiç hesapta olmayan, çat kapı gelen tanıdık ya da tanımadık insanları evimizde yemekte ya da gece konaklamalı ağırlamanın adıydı bir zamanlar. Çat kapı gelen tanıdık ya da değil, yardım istemiş ya. Mesela başka bir şehirden iş aramaya gelmiş, ancak o anlık kalacak bir yer bulamamış bir tanıdığınızın çocuğu, ya da ne bileyim bir komşunuzun eve sığmayan misafirleri, belki eşinizin, çocuğunuzun yolda gelirken sokakta gördüğü, karnı aç olduğu için sofranıza davet ettiği birisi. Öyle çok çoğaltabiliriz ki bu örnekleri. Öz anlamı ‘Çağrılmadan gelen konuk’
Şimdi ki gibi endişe yoktu o zaman insanlarda. Güven vardı. Kendisine güven, karşısındakine güven, insanlara güven. Köy yerlerinde evlerinin kapıları açık yatardı birçok insan. Gııırç diye bir kapı sesinin ardından ‘Huu kimse yok mu?’ diye bir ses ve ardından da ‘Gel gel Ayşe teyze, kapı açık gel’ söylemleri öyle yüz sene öncesinden falan değil. 
Bayılırdı bizim insanımız birilerini ağırlamaya, misafir etmeye, hizmet etmeye. Hanesindekini insanlarla paylaşmaya bayılırdı. İhtiyacı olan birisinin o ihtiyacı ne ise şayet onu gidermeye bayılırdı. Bayılırdık birbirimizin yaralarını sarmaya, yardımlaşmaya, düşeni yerden kaldırmaya ve hatta düşmesine engel olmaya. 
‘Tanrı misafiri’ kelimesi yine coşturdu içimdeki eskiye özlemi. Sanki sihirli bir kelime gibi birden geldi aklıma. Saflık, temizlik, insanlık esintisi gibi. Kaybettik şimdi bu söylemlerin çoğunu. O kuramları yaşamayı zaten bırakalı çok oldu. Birçoğumuz unuttuk hatta. Hep söylerim ya, 1.5 metrekarelik asansörlerde insanlar birbirlerine selam vermiyorlar şimdilerde. Bırakın Tanrı misafirliğini. Komşuluktan vazgeçtik, insanların karşı kapı komşuları ölüyor da, birçokları kapılarını kapatıyorlar sıkı sıkı. 
Böyle miydik biz? Bir kamyonun kasasına doluşup mahallece pikniğe giderdik. Annelerimizin yaptığı kek, börek, sarma, açmaları piknik alanında tanıdık tanımadık bütün ailelerle paylaşırdık. Yayıldığın, peşkirini serdiğin alanın yanındaki aileye sepetindekilerden ikram etmek bizim alışkanlıklarımızdan değil miydi? Sen ona dolma gönderirsin, oradan dilimlenmiş bir karpuz gelir derken bir süre sonra aynı sofrada yeni insanlarla hemhal olmuş vaziyette uzun yıllar dostluklara dönüşen paylaşımları bizler yaşamadık mı? Ne oldu bize böyle?
Şimdi bırakın Tanrı Misafiri diye kapılarımızı ardına kadar açmayı, eş, dost, akrabaya kapılarımızı nasıl kapatırız diye enteresan bir yarışın içerisine girdik sanki. Aman elimdeki bitmesin, bana kalsın gibi paylaşmaktan uzak, sevgiden, saygıdan ırak bir hale büründük. Sen ben, bizim oğlan, birkaç iş için gerekli tanıdık, iki üç kaz gelen yerden tavuk esirgenmez arkadaşlığı, ucundan kendi üstünlüğünü gösterebileceğin bir iki aile tamam. Hepsi planlı, hepsi hesapçılıkla, hepsi kendine denk aramakla sürdürülmeye çalışılan hayatlar. 
Deli bir yarış, deli bir tüketim toplumu, deli bir savurganlık hastalığı ve uçsuz bucaksız bir ihtiras. Sonuç? Mutsuz hayatlar. Korkunç bir hızla artan boşanmalar, psikologların kapılarında kuyruklar, avuç avuç yutulan depresyon hapları, mutluluğu sürekli beyni ve vücudu uyuşturan maddelerde arama telaşı ve hayatı her gün daha bir flu yaşama koşturmacası. Sonuç? Batsın bu dünya. 
Yok canım, niye batsın. Algınızı değiştirin sadece. Hayata bakış açınızı değiştirin. Diyelim ki bu gün son gününüz, yarın da hesap gününüz ne olacak? İşte her gününü o günmüş gibi yaşarsa insan, o zaman o ‘Tanrı Misafiri’ deyimi her gün daha fazla gerçek olacak. 
Daha önceden yazdığım ‘IŞIĞI YANAN EVLER’ yazısı geldi aklıma. Tam da bizim ‘Tanrı Misafiri’ yazısına denk geldiği için hiç es vermeden o hikâyeyi bir kez daha yazmak istiyorum. Hikâye değil aslında, yaşanmış bir anın kâğıda dökülmesi. Buyurun:
‘Misafir olduğum ev tren istasyonunun hemen yanındaydı. Akşam yemeğinden sonra çaylarımız gelmiş, sohbetler edilmişti. Üzerimde yol yorgunluğu, geldiğim yeni yerin yabancılığı vardı.
 
 Saatler ilerliyor, ağır bir uyku beni içine çekiyordu. Ev sahibine bir şey de diyemiyordum. Bir müddet daha geçti; yine bir hareket yoktu. Evin büyüğü olan Hacı anneye sokularak: "Anneciğim, sizin buralarda kaçta yatılıyor?" dedim. Hacı anne: "Evlâdım treni bekliyoruz. Az sonra gelecek, onu bekliyoruz" dedi. Merak ettim, tekrar sordum: "Trenden sizin bir yakınınız mı inecek?" Hacı anne: "Hayır evlâdım, beklediğimiz trende bir tanıdığımız yok. Ancak burası uzak bir yer. Trenden buraların yabancısı birileri inebilir. Bu saatte, yakınlarda, ışığı yanan bir ev bulmazsa, sokakta kalır. Geldiğinde, "ışığı yanan bir ev" bulsun diye bekliyoruz." Konya Ovası'nda, ya da Türkiye'nin, bir başka yerinde, trenden inen yabancılar için "Işığı yanan evler" yerinde duruyor mudur hâlâ?
Yabancılar, yorgun bedenlerini yün yataklarda dinlendirebiliyorlar mı?
Aç bir köpeğin önüne bir kap yemek bırakanlar yaşıyorlar mı?
Kuşlara yuva yapan mimarlar sahi şimdi neredeler?
Bu güzel insanlar, atlarına binip gitmişler. Bizler, atlarına binip giden güzel insanların kurduğu bir medeniyetin öksüzleri ve yetimleriyiz. Çekip gidenlerin doldurulmamış boşluklarında savrulup duran yoksullarız.
Şair öyle diyordu: "Güzel insanlar, güzel atlara binip gittiler."
Şimdi bu güzel insanlar, neden ve nasıl atlarına binip gittiler. Onlar bir daha dönmemek üzere, sessiz sedasız gittiler?’

TEMEL’CE…

İstanbul’da acemilik dönemini bitiren asker, kura çekim töreninde elini torbaya daldırmış, katlanmış bir kâğıdı avucunun içine almış, 
'Tamam mı oğlum?' diye sormuş komutanı. 
'Hayır Komutanım!' diye cevap vermiş asker, 'ben Sarıyerliyim ve Sarıyer Orduevi'ni istiyorum.. 
İçime doğdu.. 
Bu kur'a İstanbul, ama Sarıyer değil..' demiş ve kağıdı açmadan torbaya geri atmış. 
Karıştırmış, karıştırmış ve başka bir kâğıt seçerek komutanına uzatmış. 
'Tamam mı oğlum?' demiş komutanı, 'bu mudur?' 
'Evet Komutanım, budur.. Kesin hissettim bu Sarıyer Orduevi!' 
Komutan kâğıdın katlarını açmış, okuduktan sonra, 'bravo evladım' demiş, 
'Sarı’yı tutturmuşsun ama kamış’ı ne yapacağını bilemiyorum!' 
GÜNÜN ÖZÜ…
Açlıktan ölmek üzere bulunan bir köpeği kurtarınız, sizi ısırmayacaktır. İnsan ile köpek arasındaki başlıca fark budur" Mark Twain
Bu yazı toplam 269 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  ÖNE ÇIKANLAR
  • Teşekkür ederim; minnettar değilim
  • Yeni Adalet Sarayı mutlaka şehir dışında olsun
  • Acıtma
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
  1/20
  Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37