1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. YAŞADIKLARIMIZ
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

YAŞADIKLARIMIZ

A+A-

Darbe girişiminin önlenmesinden sonra başlayan, yüzleşme, arınma ve yeniden yapılanma döneminde, her tür sebep ve sonuçlar konuşulur, değerlendirilir oldu. Demokratik Hukuk Devleti’nin inşası için önemli olan bu konumun en verimli değerlendirilmesi öncelikli durumdadır. FETÖ/PDY’nin amacı örgütlenme anlayışı, organizasyonu, kadroları, yaptığı eylem ve işlemleri bütün yönleriyle tartışılmaktadır. Kainat imamlığı hedefine ulaşmak için,   gelişmiş ülkelerin de kabul edebileceği meşruiyeti gözeten girişimlerle, hizmet hareketi olarak adlandırdıkları dini anlayışlarının, belirleyiciliğini, mutlaklığını, hakimiyetini sağlamaya çalıştıkları anlaşılmaktadır. Söz konusu yaklaşımın, kırk yıla uzanan bir süre içesinde geliştirilip, etkin hale getirilmesinde, anlayışını ve kadrolarını, demokratikleştiremeyen bütün kurumsal işleyişlerin sorumluluğu bulunmaktadır. Katılımcı, özgürlükçü, çoğulcu demokratik kurumsal işleyişlere yönelemeyen, konumunu ve anlayışını merkeze alan bütün işleyişler,  FETÖ/PDY yapılanmasının aşılamamasına neden olmuşlardır. Ben merkezli işleyişlerin,  sızmaların yapılabilmesine, gücün ele geçirilip kendi amaçları için kullanılmasına imkanlar tanınmak durumunda kaldıkları anlaşılmaktadır. Yaşanan sorunların çözülmesine, ortaya çıkan her ihtiyacın karşılanmasına yardımcı olmak yaklaşımıyla sürdürüldüğü anlaşılan FETÖ/PDY’nin, kritik mevkilere ulaşmalarında, iktidar partisinin önemli sorumluluğunun bulunduğu da ortaya çıkmıştır.

ESKİ SİSTEMİN ETKİSİ
En kritik, en önemli görevlerin ele geçirilmesinde, kendilerini, kurumlarını, kadrolarını merkezde ve mutlak konumlandıran, demokratik dönüşüme yönelmeyen işleyişlerin sorumluluğu temel olduğu için, Demokratik Hukuk Devleti Türkiye’si zorunluluk durumuna gelmiştir. Eski sistemin, kendi mutlaklığını merkezde konumlandırmak için darbelerle şekillendirdiği işleyişinin, demokratik dönüşümün önündeki en büyük engel olduğu anlaşılmıştır. FETÖ/PDY’sının, eski sistemin çözülmesi ihtiyacına tutunarak güçlendiği her geçen gün açığa çıkan olaylarla, ortaya dökülmektedir. Paralel devlet yapılanmasının kontrol edilemez hale gelmesi, devleti kendi anlayışına göre şekillendirmeye çalışırken, verdiği zararlarla, kumpaslarla, iktidar partisiyle yaşadığı çatışmalarla açığa çıkmıştır. Kendi iç işleyişinin demokratikleşmesine, değişmesine, gelişmesine, imkan tanımayan organizasyonların, şeffaf, hesap verebilir dönüşüme kavuşamayan kurumsal işleyişlerin FETÖ vb. yapılanmaların en önemli tutunma zemini olduğu netleşmiştir.

DEMOKRATİK TÜRKİYE’NİN İNŞASINDA YENİ DÖNEM
Darbe girişiminin önlenmesiyle, devletin bütünüyle ele geçirilmesi ve FETÖ/PDY’sının kendi anlayışına uygun sistemi kurması engellenmiştir. Örgütlenmede ve darbe girişiminde yer alan terörist kadroların çok önemli ve kritik görevleri ele geçirebildiği dikkate alınırsa, FETÖ/PDY’sının, karşılanamayan eksiklikleri karşılamaya çalışarak kendisine imkan yarattığı, gizlendiği ve güçlendiği açıktır. 

Bu yönüyle, elit, tecrit, hiyerarşik vesayet sisteminin, halkın iradesinin belirleyiciliğini ve yapabilirliğini temel almamasının, evrensel kurum ve kurallarla sürdürülen, Demokratik Hukuk Devleti’nin inşa edilmesine yeterince katkı sunamamasının etkisi temel durumdadır.  İnanç, ibadet, kılık, kıyafet özgürlüğünün şekilci, tahakkümcü anlayışlarla sürdürülmeye çalışılmasının, laikliğin, modernliğin, kalkınmanın, değişmenin, gelişmenin evrensel normlar bütünlüğünde kurumlaştırılmamasının FETÖ/ PDY’ sının gelişip güçlenmesine zemin hazırladığı açık hale gelmiştir.  Kendi işleyişini demokratikleştiremeyen, özgürlüğü, eşitliği, katılımcı demokrasiyi vazgeçilmezlik düzeyine taşıyamayan bütün kurumsal işleyişlerin,  siyasi partilerin, sivil toplum kuruluşlarının, yaşadıklarımızdaki sorumluluklarını bilerek demokratik Türkiye’ nin inşasına katılıp katkı vermeleri ihtiyacı ertelenemez durumdadır.

Bu yazı toplam 1324 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.