1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yaşam biçimine müdahale
Yaşam biçimine müdahale

Yaşam biçimine müdahale

Sekapark'ta yaşanan bir olayla ilgili haber okudum. Özel güvenlik görevlisi Sekapark'ta gezen genç bir çiftin yolunu kesmiş kimlik sormuş. Delikanlı kimliğini göstermiş. Genç kızda kimlik yokmuş.

A+A-

Sekapark'ta yaşanan bir olayla ilgili haber okudum. Özel güvenlik görevlisi Sekapark'ta gezen genç bir çiftin yolunu kesmiş kimlik sormuş. Delikanlı kimliğini göstermiş. Genç kızda kimlik yokmuş. Bu durumu şüpheli bulan özel güvenlik, polisi Sekapark'a çağırmış. Çok şükür gelen polisler olayı büyütmemiş, gençleri rahat bırakmış…

Mersin'deki Güzel Sanatlar Lisesi'nde yaşanan gelişmeler birkaç günden beri gazetelerde yayınlanıyor. Lise Müdürü talimat vermiş. Kız öğrenciler ile erkek öğrenciler aralarında en az 45 cm. mesafe bırakarak dolaşacaklarmış. Yine bir erkek öğretmen ile kız öğrenci baş başa bir odada görüşemeyecekmiş.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde herhangi bir üst düzey yöneticinin Sekapark'taki özel güvenliklere “Çiftlerin yolunu kesin, kimlik sorun” diye talimat verdiğini hiç sanmıyorum.

Yine aynı şekilde Mersin'deki lisede yaşanan olay da tamamen lise müdürünün aymazlığından kaynaklanıyordur.

Ama bazı örümcek kafalılar kendilerine durumdan vazife çıkartıyorlar. Türkiye'de bu hava esiyor. Gücün ellerine geçtiğini sanan bu geri kafalılar herkesin yaşam biçiminin kendilerininki gibi olması için debeleniyor.

Tütün ve Alkol Piyasası Denetleme Kurumu'nun yayınladığı yeni bir yönetmelik var. Bu yönetmeliğin içeriğindeki pek çok unsur Avrupa ülkelerinde, ABD ülkelerinde de var. Ama bazı muğlak ifadeler nedeniyle uygulamaya geçildiğinde bu yönetmelik uyarınca Türkiye’de içki satışının fiilen yasaklanma olasılığı da var.

Evet Anadolu insanı muhafazakardır, mütedeyyindir. Ama aynı şekilde Anadolu insanı özgürlüğüne düşkündür. Böyle saçma sapan baskılar AKP'nin aleyhine dönecektir…

İstanbul kadar Kocaeli de önemli

CHP'de Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu yerinde bir karar aldı. Haziran seçimlerinde milletvekili aday adayı olmayı düşünen örgüt yöneticilerinin 9 Ocak'a kadar istifa etmelerini istedi. Böylelikle, CHP yönetimi, örgütlere yeni atamalar için zaman kazanmış olacaktı.

Türkiye çapında CHP'nin 40'a yakın il başkanı aday adaylığı için görevlerinden istifa etti.

CHP Genel Merkezi'nin bu tabloya hazır olması gerekir. İl Başkanları istifa ettiler. Biran önce istifalarla boşalan illere yeni il başkanlarının ataması yapılarak verilen kararın amacına uygun hareket edilmeli.

Bu işler büyük ölçüde Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin'in elinde. Tekin, İstanbul örgütünü iyi biliyor, yakından tanıyor. Nitekim Berhan Şimşek'in istifası ile boşalan CHP İstanbul İl Başkanlığına hemen atama yapıldı. Doğan Holding'in CEO'luğundan istifa eden Nebil İlseven, CHP İstanbul İl Başkanlığına getirildi.

Türkiye, İstanbul'dan ibaret değil. CHP Genel Merkezi'nin diğer illerde de özellikle Kocaeli gibi karışıklığa meyilli iller için de elini çabuk tutması, biran önce yeni il başkanlarını isabetli kararlarla açıklaması gerekiyor.

Örgütler başsız kalırsa, bu illerde seçim başarısından söz etmek de hayli zor olacaktır.

Kapatılacak çok fabrika var…

Son günlerde, özellikle Dilovası'ndaki çarpık sanayileşmeden kaynaklanan çevre ve sağlık konuları ulusal basında da gündeme geliyor.

Dilovası gerçekten elden gitti. Gerekli önlemler zamanında alınmadı. Hatırlı sanayicilerin çevreyi, denizi kirleten fabrikalarına göz yumuldu. Bazılarına bir-iki tane okul binası yaptırıldı, bunlar kâr sayıldı. Bu Dilovası kirliliği gündeme yeniden gelince, Kocaeli Valiliği de harekete geçmiş. Bir kurban bulmuşlar. Başiskele Mahmutpaşa Mahallesinde bulunan küçük bir kuruluş olan İspet Petrokimya isimli fabrika suçlu bulunup, kapatılmış.

Elbette çevreyi kirleten kim olursa olsun üzerine gidilmeli. Küçük-büyük bakmadan cezası kesilmeli. Eğer böyle bir denetim yapılacaksa, kimsenin gözünün yaşına bakmamak, adil olmak da önemli.

Kirlililiği dillere destan olmuş Dilovası'nda bir tane fabrikaya el sürülemiyor. Bütün Yeniköy'ün illallah dediği Bingo fabrikasına tek ihtar yapılmıyor.

İlimizde çevreyi, denizi sorumsuzca kirleten daha pek çok kuruluş var. Dağları oyuyor, ormanları yok ediyor, denize zehir döküyorlar. Eğer valilik samimi olarak harekete geçecek, çevreyi, doğayı kirleten tesislerin çanına ot tıkayacaksa buna kabul. Ama büyüklere, hatırlı olanlara dokunulamayacak da, göstermelik olarak küçükler ezilecekse, işte bu pek doğru bir yaklaşım olmayacaktır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.