1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yaşamın el ilanları
Yaşamın el ilanları

Yaşamın el ilanları

O nasıl oluyor değil mi? Bir malın, o malı üretenin, bir bankanın ya da bir başka kurumun reklâmları yapılıyor. Bunun için de kullanılan araçlardan biri el ilanlarıdır bildiğiniz gibi. Bunları

A+A-

O nasıl oluyor değil mi?

Bir malın, o malı üretenin, bir bankanın ya da bir başka kurumun reklâmları yapılıyor. Bunun için de kullanılan araçlardan biri el ilanlarıdır bildiğiniz gibi. Bunları biliyoruz da, “yaşamın el ilanları” nasıl oluyor?..

Arabanız var mı?

Yoksa bile, var olanların, sokakta yürürken önünden geçtiğiniz arabaların camlarına bakın arada bir. O camlarda, sileceklerin altlarına küçük el ilanları koyuyorlar hani, onlardan söz ediyorum işte. Reklâmlar, duyurular, kimi zaman da ipe sapa gelmez konular…

Benim kırık dökük arabamın camına da koyuyorlar. Her şeye karşın bakmadan atmıyorum onları. Mutlaka bir göz gezdiriyorum. Bana uyarmış, uymazmış ayırımı yapmadan, beynimin bir köşesine alıyorum.

Geçtiğimiz günlerde böyle bir el ilanı vardı camda yine. Renkli baskı, tek yaprak olan broşürün bir yüzüne;

“Zor insanlarla geçinme sanatı” notu düşülmüştü. Diğer yüzünde ise;

“Kendini yönetme sanatı” başlığı göze çarpıyordu. Biri konferansmış, diğeri seminer. Konferansın tarihine, seminerlerin ise ayrıntılarına baktım. Bir başlık çok dikkatimi çekti;

“İnsan çeşitleri”…

Kadın – erkek, zenci – beyaz gibi çeşitlilikten mi söz ediliyordu burada? Boy farkı, kilo farkı mıydı yoksa anlatmak istenen?

Merakımı gidermek için olsa gerek, o küçük başlığın yanına açıklamaları yapılmıştı;

“Parasever”,

“Ünsever”,

“Bilgisever”…

“Kendini yönetme sanatı” başlığıyla ne ilgisi vardı anlayamadım doğrusu! Sonra da düşündüm; bizi yönetenler bu sayılanların hangi bölümüne giriyordu acaba?

Bir başka soru daha geldi aklıma; bizi kim, hangi sınıfa girenler yönetmeliydi? Biz hangisini isterdik!..

Türkiye’nin bugün geldiği noktaya bir bakın isterseniz. Bakın ve siz söyleyin; kim, hangi tip insan, insanlar yönetiyor bizi?

Benim saptamalarım şöyle; parasever ve ünsever…

Yanılıyor muyum?

Bakın yalnızca “bilgisever”i dışarıda tuttum ve bunu bilerek yaptım. Gördüklerim, yaşadıklarım bunu yaptırdı bana.

Geldiklerinde dibi delik ayakkabılarla dolaşanlar, giderken lüks arabalar, akıl almaz fiyatlara satılan villalarla gideceklerse, başka ne düşünebilirim ki?

Yaşamın el ilanları!..

Kimlerin ellerinde kim bilir!..

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.