1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yaşlı ve engelli seçmenler için sandığa gitmek kolaylaştırılmalı
Yaşlı ve engelli seçmenler için sandığa gitmek kolaylaştırılmalı

Yaşlı ve engelli seçmenler için sandığa gitmek kolaylaştırılmalı

Son 4-5 seçimde oyumu Ulugazi İlkokulu'nda kullandım. Evin hemen yan tarafında olması büyük kolaylık. Ama benim sandık hep üst katlarda oluyor. Eski binanın dik merdivenleri üç kat çıkıyorum

A+A-

Son 4-5 seçimde oyumu Ulugazi İlkokulu'nda kullandım. Evin hemen yan tarafında olması büyük kolaylık. Ama benim sandık hep üst katlarda oluyor. Eski binanın dik merdivenleri üç kat çıkıyorum. Doğrusu epey zor geliyor… Yaşlı insanların bu merdiveni çıkmakta çok daha fazla zorlandığına gözlerimle şahit oldum. Engelli vatandaşlarımızın ne yaptığını ise hiç bilmiyorum. Çünkü tekerlekli sandalyedeki bir seçmenin o merdivenleri aşıp sandığına ulaşma imkanı olmadığı kesin.

Artık devir bilgisayar devri. Sandıklarda oy kullanacak seçmenler belirlenirken belli yaşın üzerindekiler zemin katlara yerleştirilecek sandıklara yönlendirilebilir. Yine bu sandıklarda yaşlı insanların daha yavaş oy kullanacağı hesap edilerek 300 kişi yerine 200 kişilik kayıt yapılabilir.

Engelli seçmenler için de aynı şekilde önlemler alınabilir. Muhtarlar kendi mahallelerinde özellikle yürüme sorunu yaşayan seçmenleri İl Seçim Kurulu'na bildirir. Bu kişiler seçim yapılacak binaların en kolay ulaşılan sandıklarına kaydedilir. Seçmenlerin önemli bir bölümünü ilgilendiren bu ayrıntının Haziran seçimlerinden itibaren göz önünde bulundurulması gerektiğine inanıyorum.

Haksız rekabete 72. 3 milyon TL ceza

Rekabet Kurulu'nun sekiz büyük banka hakkında başlattığı soruşturmanın neticesi açıklandı. Halkbank zaman aşımı nedeniyle ceza almaktan kurtulurken, maaş dağıtımıyla ilgili promosyon konusunda soruşturulan diğer yedi banka toplam 72,3 milyon TL cezaya çarptırıldı.

Konu gündeme geldiğinde daha yüksek cezalar çıkabileceği düşünülüyordu. Akbank'a 14. 5 milyon TL, Yapı Kredi'ye 14. 2 milyon TL, İş Bankası'na 12. 9 milyon TL, Garanti Bankası'na 11. 6 milyon TL, Vakıfbank'a 8. 2 milyon TL, Finansbank'a 7. 8 milyon TL, Denizbank'a 2. 8 milyon TL ceza kesilmiş. Bu rakamlar çok büyük kârlar elde eden bankalar için göz ardı edilebilecek rakamlar. Ama bundan böyle kurnazlık yapmaya kalkarlarsa başlarına iş açılabileceğinin de güzel bir hatırlatması.

Aslında rekabet kurulunun oluşmasını gerekli kılan kriterler, kurallar ülkemizde her alanda uygulansa, takip edilse, bütün vatandaşlar bundan yararlanır. Ekmek fiyatından, ulaşımda tekelleşmeye kadar her alanda Rekabet Kurulu'nun devreye girmesi, aralarında anlaşıp, tekel oluşturarak vatandaşı istismar edenlerin mutlaka cezalandırılması gerekir.

Doktorlar 13 Mart'ta Ankara'da

14 Mart'ta Tıp Bayramı kutlanacak. 13 Mart'ta ise Türk Tabipler Birliği'nin başkent Ankara'da düzenleyeceği büyük yürüyüş var.

Türk Tabipler Birliği tarihindeki en büyük eylem yapılacak. Türkiye'nin her yerinden on binlerce hekimin 13 Mart günü Ankara'da olması bekleniyor. Hükümet, sağlık alanında çok önemli, devrim niteliğinde işler yaptı. Halkın, vatandaşın sağlık hizmetine ulaşmasını kolaylaştırdı. Ancak doktorlar ezildi. Özellikle Tıp Fakültelerinde Hoca konumunda olan çok değerli hekimlere haksızlık yapıldı. Gelirleri düşürüldü.

13 Mart'ta Ankara'da hekimler kendi haklarını savunmak için yürüyecekler. İzmit'ten de bu defa çok büyük katılım bekleniyor. Özellikle Tıp Fakültesi'nde görevli bütün hekimler Pazar tatillerini de bir tarafa bırakıp, kendi seslerini duyurmak için Ankara'ya gidecekler.

Bu defa, hiçbir hekimin bahanesi yok. Hava kötü, yollar karlı dememek lazım. Sağlık sisteminden şikayetçi olan, bu sistemin Türkiye'de sosyal güvenlik kavramını da tehlikeye atacağını söyleyen bütün doktorların 13 Mart'ta Ankara'da bulunması, TTB eylemine katılması gerekiyor.

Yine ekonomiyi bir kenara bıraktık

Memlekette konuşacak, tartışacak o kadar çok konu var ki, bir türlü asıl meseleye, ekonomiye dönüp bakamıyoruz. Hatta dönem dönem, ekonomiyi tamamen unutuyoruz.

Hükümet her fırsatta Türkiye ekonomisinin çok iyi olduğunu Avrupa dahil bütün dünyanın bizi imrenerek izlediğini söylüyor. Başbakan, ekonomik performansla hep övünüyor. Benzin, mazot fiyatı almış başını giderken “Ne yapalım, dünyada ham petrol fiyatı artıyor” diyerek gerekçe gösteriyorlar.

Ama geçen gün önemli bir gelime yaşandı. Türkiye, kredi kuruluşlarından not artımı ve övgü bekliyordu. Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody's, Türkiye için rapor yayınladı. Moody's Türkiye'nin kredi notunun bu koşullarda yükseltilemeyeceğini temel mali göstergelerin iyileşmesi gerektiğini vurguladı. Özellikle cari işlemler açığının çok yüksek olduğu, döviz rezervlerinin yetersiz olduğu belirtiliyor.

Moody's Türkiye'nin kredi notunu yükseltmek bir tarafa, böyle giderse, mevcut notun da düşürülebileceğini, ekonomide riskler olduğunu söylüyor. Ülkede çok yoğun kutuplaşma, çok yoğun çekişme yaşanıyor. Bu hır gür içersinde ekonomide kontrol kaybediliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.