1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Yatırımlar Doğu’ya yapılsın
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Yatırımlar Doğu’ya yapılsın

A+A-

65 nci hükümet, büyük bir yatırım hamlesi başlatıyor. İyi de yapıyor. Türkiye’nin gerçekten yatırıma, üretime çok ihtiyacı var.

Başbakan Binali Yıldırım, göreve geldiğinden buyana her fırsatta “Yatırımının önüne turkuaz halı sereceğiz” diyordu. Hükümetin yerli ve yabancı yatırımların önünü açmak amacıyla aldığı ilk kararlar da açıklandı. Umarım, bu düzenlemeler faydalı olur, ülkemizde üretime dönük yeni yatırımlar yapılır.

Ancak, biz Kocaelililerin çok dikkatli olması lazım. Türkiye’de “Yatırım” denince, ilk olarak bu bölge akla geliyor. Ama yapılan her yeni fabrika ile birlikte, bu kentteki insanların yaşam kalitesi geriliyor. Yatırımcı, bu bölgede kazanıyor. Ama kent kaybediyor. Yatırımlarla birlikte bu şehre göz artıyor. Hava, doğa, daha fazla kirleniyor. Trafik sorunları daha da büyüyor.

Elbette Organize Sanayi Bölgelerindeki boş araziler değerlendirilmeli. Bu yapılırken bile seçici olmak lazım. Bir de OSB’ler dışındaki alanlarda kesinlikle yeni fabrikalar kurulmasına, yeni lojistik merkezleri, yeni limanlar kurulmasına izin verilmemelidir.

Gelsinler, Kandıra Gıda OSB ‘de yatırım yapsınlar. Bölgede üretilen tarımsal ve hayvansal ürünleri değerlendirecek, Kandıra’yı kalkındıracak yatırımlar yapsınlar. Ama İzmit, Kartepe, Başiskele, Karamürsel bölgelerinde kesinlikle yeni fabrika kurulmamalı. Derince, Gebze, Dilovası, Körfez, Çayırova mutlaka korunmalı.

Buralarda fabrika kurup kazananlar, vergilerini bile bu şehre ödemiyorlar. Bize sadece külfeti kalıyor. Şimdi, hükümet yeni yatırım hamlesini başlatırken bizim şehrimizdeki yetkili kişilerin, seçilmişlerin çok dikkatli olması lazım. Bu konuda da kabak yine bizim başımızda patlayabilir.

Türkiye’de elbette yeni yatırımlar yapılmalı. Ama artık buralarda değil.. Bizim doğumuzdaki geniş Anadolu coğrafyasında ne isterlerse yapsınlar. Artık biz doyduk, kusuyoruz. Buraları da biraz koruyup, kollasınlar.

Bizim buralardaki tarım arazilerini kollasak yeter

Hükümet, ülkenin ve ülkemiz insanlarının geleceğini düşünerek,  daha fazla tarımsal ürün üretebilmek amacıyla, yurt dışında tarım arazilerini kiralamanın önüne açacak bir düzenleme hazırlıyor.

Yani, gideceğiz, Afrika ülkelerinde, belki Balkanlar’da, belki uzak doğuda tarıma uygun arazileri devlet olarak kiralayacağız. Para ödeyeceğiz. Burada insanlara da para verip, Türkiye adına gıda maddesi üretmelerini sağlayacağız. Böylelikle, nüfusu hızla artan ülkemizin gelecekte karşılaşabileceği gıda ihtiyacına karşı önlem planlanıyor.

Oysa, biz kendi ülkemizdeki dünyanın en verimli tarım arazilerini yok ediyoruz.

Yarımca’da  dev limanlara peşkeş çektiğimiz alanlar Kiraz bahçesiydi..

Halıdere’de taşocaklarına bıraktığımız alanlarda dünyanın en lezzetli fasulyesi yetişirdi.

Bayraktar’da bal gibi karpuzların yetiştiği topraklardan  otoyol, tren yolu geçiriyor, buraları da sanayiye açmaya hazırlanıyoruz.

Sadece Arslanbey’de kaçak OSB’ye tahsis edilen geniş tarım alanlarını Türkiye gıda üretimi için değerlendirmiş olsa,  bu gün o bölgenin insanları hem çok daha zengin, hem o bölgenin havası çok daha temiz olabilirdi.

Buralarda dünyanın en verimli tarım arazilerini yok ediyoruz. Sonra, başka ülkelerde tarım arazileri kiralamayı planlıyoruz. Ne büyük bir çelişki?..

Işık veren birkaç lamba koyun yeter

Büyükşehir Belediyesi, aylardır karanlık olan İzmit şehir merkezini aydınlatmak için harekete geçmiş. Yürüyüş Yolu kenarlarına her biri 4 metre yüksekliğinde 140; Yürüyüş Yolu’nun iki yanındaki Hürriyet ve Cumhuriyet Caddelerine her biri 6 metre yüksekliğinde yine 140 olmak üzere, şehir merkezine 280 yeni ve dekoratif aydınlatma direği dikiliyormuş.

Kuşkusuz  önemli bir iş.. Gereken ve gecikmiş bir iş. Ama bir de bu dekoratif direkleri dikme, elektrik bağlantılarını yapma işi var. Yani, daha uzun süre İzmit geceleri karanlık olacak demektir. Böyle bir projeye girişmeden önce  Yürüyüş Yolu’nu biraz olsun aydınlatacak basit direkler, lambalar konulamaz mıydı?,,

Biz bu şehirde dekoratif, şık, şehri güzel gösterecek yatırımlardan vaz geçtik. İhtiyacı karşılayın, bu şehrin karanlığını bitirin, bizi biraz aydınlığa çıkartın, bize biraz ışık gösterin yeter diyecek hale geldik. Bakalım, bu 280 tane dekoratif, yüksek elektrik direğini dikme, sonra bu direklerin üzerindeki lambaları yakma işi ne kadar sürecek?

Bana tarih verir misiniz?

Büyükşehir Belediyesi’nden nisan ayının son günü resmi bir açıklama gelmişti:

“1 Mayıs günü D-100 karayolu Symbol köprülü kavşağı mevkiindeki kuzey yan yolu trafiğe kapatacak, bu yolda eksik kalan asfalt işini bitireceğiz. 22 Mayıs’ta yol asfaltlanmış halde yeniden açılacak.”

Bugün 14 Haziran 2016.. Kuzey yan yoldaki asfalt işi bitmedi, bir de güney yan yol daraltıldı, çalışma başlatıldı. Oysa, Symbol Köprülü Kavşağı ulaşıma açılırken, bütün bu işlerin bitirilmiş olması gerekirdi.

Şimdi diyorlar ki, “Son 200 metre kaldı. Ramazan sonunda yolun tamamını ulaşıma açacağız.”

Ben, bu şehrin bir insanı olarak net bir tarih istiyorum. Ramazan ayı, 3 Temmuz Pazar günü bitiyor. 4 Temmuz Bayram. Ama iki haftalık uzun tatil,  1 Temmuz Cuma günü başlayacak. Körfez Köprüsü 30 >Haziran’da açılsa bile, bayram tatilinde D-100 İzmit geçişi perişan olacak.

“Yol Ramazan sonunda bitecek” diyorlar.

Ne zaman bitecek. D-100 ne zaman tam anlamıyla açılacak?

1 Temmuz’da mı?. 3 Temmuz’da mı?.. Bu iş bu tempoda giderse,  bence bayram ertesine de sarkacak..

Çalışma topu topu 1000-1500 metrelik bir güzergahta yapılıyor. 1 Mayıs’ta başladı. Hala bitmedi. Bu nasıl iştir, bu iş neden bu kadar uzun sürmüştür, “22 Mayıs’ta bitecek” denilen iş, neden bu kadar sarkmıştır, birileri bu kente hesap versin, izah etsin istiyorum.

TRT’den 93 kişi

Euro-2016’daki maçları, hem TRT, hem Digitürk yayınlıyor. Ben maçları, maç öncesi ve sonrası röportajları Digitürk’ten takip ediyorum. Çok daha kaliteli, çok daha nitelikli.

TRT, Fransa’daki bu turnuvaya tam 93 kişilik bir ekip göndermiş. Herhalde, bu turnuvayı takip eden ülkeler ve televizyon şirketleri içindeki uzak ara en kalabalık kadro, TRT’nin kadrosudur.93 kişi. Hepsi yurt dışı ödeneği, yolluk alıyor. Fransa’da bir ay yan gel Osman, bir dönüm bostan.. 

Hiçbir teknik iş yok. Maçların yayınını zaten Fransa Televizyonu yapıyor. İyi de, TRT’den neden 93 kişi gidiyor. TRT’nin yaptığı masrafların tamamı, bizim cebimizden çıkıyor. Elektrik faturası içinde bile TRT’ye para ödüyoruz. CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen konuyu TBMM gündemine taşımış.  TRT’den sorumlu Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un yanıtlanması talebiyle, “ TRT Fransa’ya neden 93 kişi gönderdi. Bunların toplam maliyeti nedir?” diye soru önergesi vermiş. Bakalım Kurtulmuş nasıl bir yanıt verecek?

Bunlarla başa çıkabilir miyiz?

Türk Milli Futbol Takımı, çok umutlu, çok iddialı gittiği Euro-2016’daki ilk maçında Hırvatistan önünde beklenenden çok silik kalmış, adeta rakibine hiç rahatsızlık veremeden tek gole boyun eğmişti.

Şimdi önümüzde İspanya ve Çek Cumhuriyeti ile yapacağımız maçlar var. En azından birini mutlaka kazanmamız, hatta belki iki maçta 4 puan almamız gerekecek. Salı günü İspanya-Çek Cumhuriyeti maçını izledim. Bizim Cuma günü karşılaşacağımız İspanya çok güçlü bir takım. Ayağa paslarla inanılmaz oynuyorlar. İniesta bütün takımı yönetiyor.

Çek Cumhuriyeti de, bizim Hırvatistan önünde beğenmediğimiz Milli Takımımızdan çok daha güçlü. Çok iyi kapanıyorlar. Hızlı atağa kalkabiliyorlar. Doğrusu İspanya- Çek Cumhuriyeti maçını izledikten sonra, umutlarım azaldı. Milli Takımların Patronu Fatih Terim, Marsilya’dan helikopterle gelip bu maçı izlemiş, sonra yeniden helikopterle Milli Takım kampına dönmüş. Her halde Terim iyi gözlem yapmıştır. Ama Milli Takım’ın işi gerçekten çok zor.  Zaten biraz umut olsaydı, herhalde Cumhurbaşkanı Erdoğan da Fransa’ya gitmiş olurdu.

Basketbol’da olimpiyat elemeleri

Şu sıralar Avrupa Futbol Şampiyonası var. Eylül’de Rio Olimpiyatları başlayacak. Kuşkusuz Olimpiyat çok daha büyük bir heyecan. Türkiye basketbol kadın ve erkeklerde olimpiyatlara katılma mücadelesi veriyor.

Kadın basketbol takımımız Fransa’da. İlk maçını dün akşam Arjantin ile oynadı.  Bu akşam da Kamerun ile oynayacak.

Erkek Milli Basketbol Takımımız da İtalya’da olimpiyat elemeleri için parkeye çıkıyor. Grubumuzda İtalya, Çin ve Çek Cumhuriyeti var. Bu turu geçersek 5-10 Temmuz’da Filipinler’de olimpiyat elemelerine katılacağız.

Basketbol’da kadın ve erkek milli takımlarımızın Rio Olimpiyatlarına katılma hakkını elde etmesi, çok önemli. Türkiye son yıllarda basketbola büyük yatırımlar yaptı. Bunun karşılığını almalı. Bu arada, Basketbol Türkiye Ligi tamamlandı. Fenerbahçe 6 ncı maçta Anadolu Efes’i eze eze yenerek, bu sezon hak ettiği Şampiyonluğa ulaştı. Futbol’da kupasız kalan Fenerbahçe, hiç değilse basketboldaki şampiyonlukla teselli buldu.

Bu yazı toplam 2384 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.