1. HABERLER

  2. SPOR

  3. “Koltuğa yapışmadık, kulübü ortada bırakmayız”
“Koltuğa yapışmadık, kulübü ortada bırakmayız”

“Koltuğa yapışmadık, kulübü ortada bırakmayız”

Kocaelispor Kulübü Başkanı Bahri Yavuz, basın mensuplarıyla iftarda bir araya geldi. İftar sonrasında gündeme dair açıklamalarda bulunan Bahri Yavuz, 14 Haziran’da yapılacak olağanüstü kongrede aday olup olamayacağı ile ilgili kesin bir ifade kullanmadı.

A+A-

Kocaelispor Başkanı Bahri Yavuz ile yönetimi, önceki akşam spor basınıyla iftarda bir araya geldi. İmperial Park Otel’deki organizasyona yöneticiler Sait Ertuğ, Çağrı Alpaslan, Sinan Güneri, Cumhur Kesemenli, Ceyhun Hoşdil, Mesut Volkan Sezgin, Yücel Gül, Sedat Köse, Tunç Tuncaboylu, Cüneyt Bakıroğlu, Hakan Coştu, Barış Yavuz ve İsmail Kolaylı da katıldı. Basının ilgi gösterdiği iftarın ardından yapılan söyleşide Başkan Yavuz, geride kalan sezonu değerlendirdi, kongreye dair düşüncelerini söyleyip, soruları yanıtladı.

Yavuz, transfer tahtasının açılması, Kızılyıldız’a yapılacak ödeme, transfer ve yeni sezon bütçesi için 20 milyona ihtiyaç olduğunu belirtti, “ Varsa böyle bir kaynağı olan çıksın şehri ikna etsin, aday olsun” dedi. Yavuz, kendisinin yeniden aday olup olmayacağıyla ilgili olarak ise, “Kongreye 25 gün var. Çalışmalar, görüşmeler yapacağız. Kocaelispor’un dertlerini çözebilecek, söz konusu bütçeyi oluşturabilecek potansiyeli, şehrin desteğini arkamızda görürsek çıkarız. Koltuğa yapışmadık, kulübü ortada bırakmayız” dedi.

cogunluk.jpg

BAHRİ YAVUZ’UN AÇIKLAMALARI: “POPÜLER KÜLTÜRE TESLİM OLMADIK”

“Öncelikle hepinize davetimize katıldığınız için teşekkür ederim, ayağınıza sağlık. 2017 Kasım’da KEV aksiyonumuz sonlandı. Kocaelispor’un kurtuluş hikayesi burada başladı. 5 sene boyunca ülkede çok fazla örneği olmadan bir yönetim anlayışını ortaya koyduk. Popüler kültüre teslim olmadan bir mücadele verdik. Spor Türkiye’de hak ettiğinden fazla değer görüyor. Futbol harika bir oyun ama sadece Türkiye gibi ülkelerde ölüm savaşı haline getirilmiş”

“BASİTE İNDİRGEMEMELİYİZ”

“Avrupa’da kitlelerin keyifle vakit geçirdiği, şehirlerini marka haline getirdiği bir organizasyon. Ülkemizde ise futbol 3-4 kulübün üzerine kurulmuş ve bunlara endekslenmiş. Olay sadece sportif başarıyla odaklanmış. Başarının kıstaslarını basite indirgeme lüksümüz yok. Biz inandığımız, doğru olduğunu düşündüğümüz, Avrupa’daki örneklerine göre yapmaya çalışıyoruz. Peki yaptınız mı diye soracaksınız, henüz değil ama çok büyük mesafe kat ettik”

“KONUŞARAK 2 AYDA 1 MİLYON ÖDEMEK KOLAY”

“Vergi borcumuzu ödemek zorundaydık. Dünyada hiçbir yönetici böyle bir fırsat varken risk almaz. Konuşurken kolay geliyor 2 ayda 1 milyon ödemek. 4 ayda 190 bin topladık biz arkadaşlar. Geldiğimiz sene otobüs şoförü futbolculara tost ısmarladı diye haberler çıkıyordu. Gerçeğimizi hatırlatıyoruz. Onları unutalım, 40 milyona kapatacağımız borcu 70 milyona kapatacağımıza inanalım. Bir sene şampiyonluk uğruna, sonra hain olarak anılalım”

“BUGÜNLERİ SATARAK YARINLARI KAZANAMAYIZ”

“Başladığımızda TFF kayıtlarındaki dosya sayısı 55’ti sonra 91’e çıktı. 36 kişi artmış. 75’ini temizleyen Bahri Yavuz ve arkadaşları başarısız, 16 kişi kalmış başarısız. Kabul etmem. Değil 100, 10 bin taraftar da söylese kabul etmem. Bugünü satarak yarını kazanamayız. Geçmişte bu yanlışlar yapıldı. Yoksa başkanlık kalmazdı bana. Şehir aynı yanlışları beklememeli bizden. Hala borçsuz kulüp yönetmeye çalışıyoruz. Bizden başka resmi geliri alamayan kulüp yok”

sagur-yemegi.jpg

“TARAFTARLARIMIZ HAKLARINI HELAL ETSİNLER”

“TFF’nin deplasman ücreti adında verdiği para var. Aldığımız 160 bin lira. Onun dışında 5 kuruş para almadık. Biz bu paraları alamazken, kayıt dışı para ödemezken, transfer yasağı olan takımı Play-Off oynatmışız, başarısızız. Hayır, arkadaşlar, bunu kabul edemem. Başta taraftarlarımız haklarını helal etsinler. Bizimle mücadele eden tüm ekibe hakkımı helal ediyorum”

“PARÇALARSAK ADAM BULAMAYIZ”

“Bu şekilde parçalarsak, Hamza’yı Sinan’ı, Başak’ı parçalarsak yarın adam bulamayız. Bu kadar çok tüketirsek her şeyi olmaz. Bu kadar kolay harcayamayız. Çorum’daki maçı 3-0, 4-0 kazanıp gelebilirdik. Kahraman yapardık bu çocukları. 90 dakikada karakter değişmez. Sancaktepe Hamza’yı 40 gün aradı arkadaşlar. En sonunda beni aradılar, Başkanım bırakın çocuğu diye. Transfer yasağı var, görüşmem dedi, gitmedi Hamza İstanbul’a. Şimdi parçalıyoruz Hamza’yı”

“DURDUK YERE GELMEDİLER”

“Sene başında transfer yasağımızla ne yaşayacağımızı biliyorduk. Elimizden geldiği kadar borcumuzu ödemeye, yapılanmaya çalışacağız dedik. Başarılı olduk. 31 Mart’a kadar siyasilerin aksiyonları, bize yaklaşımları, 5 senelik emeğimizin tezahürüdür. Durduk yere gelmediler. Bunu hep beraber yaptık. Benim için Çorum maçına gelen 16 bin 500 taraftar çok değerli. Biz ne kadar olumsuz konuşmaktan vazgeçeceğiz. Bu ligdeki 50 takımın 30’unun haberi çıktı, futbolcular antrenmana çıkmadılar diye. Bizim çocuklarımız bir kere idmana çıkmazlık yapmadılar, yüzleri düşmedi. Biz bir kere yaşamadık. Çocukların haklarını yedirmem kimseye. Beni parçalasınlar, onları değil”

“ŞEHİR OLARAK HEMEN FİNALE ÇIKTIK!”

“Çorum maçından döndükten sonra hep konuştuk, arkadaşlar biz finale çıkmadık diye. Biz şehir olarak hemen finale çıktık. En büyük handikabımız oydu. Biz bütün hafta Ankara’da mı oynayacağız, Eskişehir’de mi oynayacağız dedik bütün şehir. Taraftarlar arıyor, araştırıyor. O gün de ilk yarı kötü değildik ama birinci golü yedik, takımda inanılmaz ruhsal çöküntü yaşandı. Hiç yapmam ama soyunma odasına indim, o çöküntüyü gördüm. O maçı ikinci yarı itibariyle hak etmedik, finali de hak etmemiş olduk. Ders alınması gereken çok şeyler var. Kendi üzerimize düşeni alırız. Başarı hepimizin. Bütün olumsuzluklar, sorumluluk benim”

yogun-katilim-001.jpg

“MÜKEMMEL BİR YERE GELDİK”

Transfer yapmadan gideceğiz, alt yapıdan oyuncularla gideceğiz demedik hiçbir zaman. Sabırlı olacağız dedik. Her şeyi normalleştirerek yaptık ki işi, sıradan gözüküyor. Başladığımızda altyapıda lisanslı 5 futbolcu vardı. Okul bahçelerinden çocuk topladık gelin takım kurmamız lazım diye. Altyapımızda antrenör sayımızı artırdık. Çok değerli hocalarımız var. Altyapıda torpil var diyorlar. İnsan kendi topuğuna sıkar mı arkadaşlar, deli miyim ben. Bu kulüp başarılı olacak. Bir model oluşturduk. Beğenilir beğenilmez, mükemmel bir yere geldik 5 senede. Borçsuz 3-4 yapıdan biri olacağız”

“ASLA KOCAELİSPOR’U ORTADA BIRAKMAYIZ”

“Her şeyi normalleştirdik, artık normalleştirmeyeceğim. Biz asla Kocaelispor’u ortada bırakamayız, vicdanım elvermez. Elverseydi 5 sene önce bırakırdık. Taraftarımıza tek sitemim, gerçeklerle yüzleşmemiz gerekiyor diye her toplantıda söyledim. Biz bir yere gitmeye çalışıyoruz, neredeyse geldik. Biz 91 alacaklı dosyasını temizleyip devlet borcunu bıraksaydık bana kendi dönemini kurtarmak istedin, bu kulübün geleceğini sattın, hain diyeceklerdi”

“PARTİLERDE BENDEN HOŞLANMAYANLAR VAR”

“AK Parti’nin, CHP’nin içinde benden hoşlanmayan ciddi bir kesim var. Buradan baktığımda başarılı olduğumu düşünüyorum. Ben aynı yerdeyim, hayatımda siyaset olmayacak. Davet edildim, kabul etmedim. Bu kulüp, bu şehrin ismini taşıyor. Eğer sizin bu şehre karşı bir aidiyet duygunuz varsa, bu şehrin markasının armasının arkasında durmak zorundasınız. Siyasi beklentiniz olmadan yapmak zorundasınız”

“KÖRFEZ BURUNGA TESİSLERİ’Nİ İSTEDİK”

“Beklentimiz, lojistik ihtiyaçları var kulübün. Körfez ilçede Burunga Tesisleri’ni istedik. Perşembe 11’de randevum var Körfez Belediye Başkanı’yla. 1.Lig’e kadar Burunga Tesisleri ihtiyaçları karşılayabilir. Vinsan Tesisleri büyük nimet ama Çorum geldi orayı verdik, niye kendi tesislerinizde idman yaptırmadınız dediler. Son 3 ay o saha beton gibi oldu. Şehrin iki üç yerinde bu kulübün mutlaka futbol okulu olması lazım. Bu kulübün gelir getirici gayrimenkul sahibi olması lazım”

“KÖSEKÖY’DEKİ ARAZİYİ ÇOK İSTİYORUZ”

“En büyük arzumuz, projemiz Kocaelispor’un geleceğini kurtaracak tesis. Köseköy’de 900 dönüm Kolordu’nun Büyükşehir Belediyesi’ne devredildiği alan var. 160 dönümünü istedik. İdari binamız, tesislerimiz olacak. Kolay değil ama çok istiyoruz. Her şeyden değerli bu. Tahir Bey bunu başarabilirse şehre adını altın harflerle yazdırmış olur”

“ÇOK AĞRIMA GİTTİ”

“İnsanların ne düşündüklerine biz karışamayız. Tabi ki istifa sesini duymak istemem, ağrıma gitti. Tek başıma duysam ağrıma gitmezdi ama büyük oğlum bana bakarken çok kötü oldum. Hazmetmek zorundasınız. İstifa etmek tabi ki talep edilebilir. Bütün sorumluluklarımızı yerine getirerek, şehirde bu durumun kabul edilebilir olduğunu görerek gitmek isteriz. Kesin yapabilecek olan varsa 14 Haziran’da çıkıp beni, taraftarı ve gelen kurulu ikna edin. Yoksa asla biz 300 kişi bağırdı, kızdı diye bırakıp gitmeyiz”

“20 MİLYONLUK BÜTÇE LAZIM”

“Transfer tahtasını açmak için şu an gördüğümüz 8,5 milyon, 10 milyon gibi bir rakama ihtiyaç var. Artı Ağustos’ta Kızılyıldız’a 300 bin Euro ödememiz var. Ayrıca 7-8 oyuncu almak zorundayız en az. Bu demektir ki kulüp, 20 milyonluk bütçeyle yeni sezona başlaması lazım. Bunun oluşturulması gerekiyor”

“SÖZLEŞMEDEKİ OPSİYONLARI KULLANDIK”

“Mevcut futbolcu kadrosundaki Volkan, Mesut, Sefa, Kemal Can, Burak, Mert, Fatih ve büyük Kerem’in opsiyonları vardı. Bütün opsiyon sözleşmelerini notere gönderdik, imzaladık. Yani bu isimlerin sözleşmelerini uzattık. Sözleşmesi biten diğer oyunculardan Ali Keten’le de görüşeceğiz. Sözleşmesi sona eren diğer tecrübeli isimlerin durumlarını göreve gelecek yönetim değerlendirecek”

“ÇOK YORULDUK”

Biz çok yorulduk madden ve manen. 20 milyonluk bütçeyi oluşturmamız imkan dahilinde değil. Rakam 5 milyon olsa da değil. Olay para değil sadece. Mükemmel 5 sene geçirdik kendi adımıza. Mütevazi davrandık bugüne kadar, sıradanlaştırdık. Başka bir kulüp aynı şeyi yaşasın o zaman kabul edeceğim. Devam edeceksek bile ayrılmak isteyen arkadaşlarımız var”

“20 MİLYONLUK BÜTÇEYİ OLUŞTURABİLİYORSAK DEVAM EDECEĞİZ”

“Bu kulübün dertleri çözülüyorsa, 20 milyonluk bütçeyi oluşturabiliyorsak devam edeceğiz. 14 Haziran’a kadar göreceğiz bunu. Şehirle, STK’sıyla, taraftarlarıyla, genel kurulla bu bütçeyi oluşturabiliyorsak devam edeceğiz. Bu kulübü sokakta bırakmayız. Ama koltuğa da dört elle sarılıp yapışıp kalmayız”

metin-karan.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
46 Yorum