1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Yavuz’un Başkan olması vakfın da lehine
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Yavuz’un Başkan olması vakfın da lehine

A+A-

 Kocaelispor sportif başarıyı yakaladı, eski parlak günlerine dönme adına ilk adımı attı. İki yıl aradan sonra profesyonel lige dönmek önemliydi. İlk yıl olmayınca, toparlanıp ayağa kalktık ama ikinci yıl başarı gelmezse aynı şeyi biraz zor yapardık. Amatörden profesyonel lige yükselmek hiç kolay değil. O eşikten geçtik diyebiliriz. Artık önümüze bakacağız bakmasına ancak borç batağında bunu yapabilmek mümkün değil. Mevcut mali tabloda bizim profesyonel liglerde var olmamız, hele hele üst liglere yol almamızın mümkünatı yok. FIFA, UEFA yaptırımları ortada.  Ne yapıp edecek borçtan kurtulacağız. Başka türlü bırakın hareket etmeyi, kıpırdayamayız bile. 
 

YAVUZ’UN BAŞKA ÇARESİ KALMADI 
Tek kurtuluş yolumuz Sopalı’daki tesislerin satışı. Tesisi Kocaelispor’un üzerine alıp, imar değişikliği ile satarsak, borcu tamamen kapatıp, büyük hedeflere yelken açabiliriz. Başkan Bahri Yavuz, Play-Off maçının ertesinde KEV konusuyla ilgili çalışmalarını başlattı. Gece gündüz demeden koşturuyor, tüm enerjisini kulübün geleceğini kurtaracak proje için harcıyor. Siyasi irade Bahri Yavuz’un KEV başkanı olması durumunda imar değişikliği yapacağına dair söz verdi. Bu çok önemli bir gelişme, müjdeydi. Sefa Sirmen’in Kocaelispor’un menfaati için kenara çekilmesi gerekiyordu. Ancak tüm girişimlere, çağrılara rağmen Sirmen olumlu yanıt vermedi. Kocaelispor Başkanı Yavuz’un kongrede Sirmen’in karşısına çıkmaktan başka çaresi kalmadı.
 

SİRMEN’İN AMACI NE? 
Yavuz, mütevelli heyeti üyeleriyle bire bir görüşüp destek istiyor. Muhtemelen önümüzdeki hafta içinde de adaylığını resmen açıklamış olacak. Kimi çevreler yönetimi oluşturacak 9 kişiyi zor bulur diyordu ya, aldığım bilgiler böyle bir sorunun olmadığı yönünde. Yavuz’un tek bir düşüncesi var, o da Kocaelispor’un geleceğini kurtarmak. Bu uğurda gereken neyse yapıyor. Doğal olarak da şehirden, halktan büyük destek görüyor. Bu noktada herkes Sefa Sirmen’in amacının ne olduğunu merak ediyor, neyin peşinde olduğunu sorguluyor. Sirmen’in açıklamalarına baktığımızda tesisler satıldığında pastadan mümkün olabilecek en büyük payı istiyor. Daha fazla öğrenciye burs vereyim, daha çok hizmet yapalım diyor. 


YAVUZ DAHA FAZLASINI YAPAR 
Diyelim ki, bu konuda samimi, iyi niyetli. Ancak sorun değil ki. Bahri Yavuz KEV Başkanı olduğunda öğrenci burslarını iptal mi edecek, vakfın hizmetlerini donduracak mı? Böyle bir şey yok. Tam tersine, Yavuz KEV Başkanı olursa, vakfın hizmet ağı daha da genişleyecek, daha çok öğrenciye burs imkanı sağlanacaktır.  Yavuz adaylığını ilan edeceği basın toplantısında vakıf adına yapmak istediklerinden, hedeflerinden detaylı olarak söz edecektir.  Gerek Sirmen’in, gerekse mütevelli heyeti üyelerinin Yavuz gelirse vakıf için kötü olur diye endişe etmelerini gerektirecek bir durum söz konusu değil. Tam aksine çok daha iyi olacaktır. Yavuz, bunun sözünü verip yola çıkacaktır. Yavuz KEV Başkanı olduğunda tesisleri satıp sadece Kocaelispor’u kurtarmayacak, aynı zamanda vakfın daha hizmet ağını da genişletecektir. 


NE GÖTÜRÜR, NE GETİRİR 
Bir taşta iki kuş vurmak gibi. Hem Kocaelispor, hem KEV’in geleceği, kurtuluşu bir anlamda Yavuz’un başkanlığına bağlı. Sirmen’in başkanlığında bu olmaz, çünkü siyasi irade o varken kesin olarak imar değişikliği yapmıyor. Baktığımızda Sirmen’in başkan olması vakıf için bir artı olmayacak, üstelik Kocaelispor’un kurtuluşu adına da tarihi bir fırsat kaçacak. Daha da kötüsü, Sirmen’in başkanlığı bir yerde Kocaelispor’un ipinin çekilmesi anlamına gelir. Her iki ismin başkanlığının ne getirip ne götüreceği net bir şekilde ortada. Kocaelispor kurtulsun, vakıf daha fazla hizmet versin diyenler Bahri Yavuz’un başkanlığına onay verecek, vakfın mevcut hizmetlerini yeterli görüp, Kocaelispor’un kurtuluşuna engel olmak isteyenler Sefa Sirmen’in başkanlığını isteyecek.  


Boşuna marka olunmuyor 

Profesyonel amatör resmi liglerin tatile girdiği yaz aylarında gözler turnuvalara çevrilir. İlimizde marka düzeyinde bir elin parmak sayısı kadar turnuva var. Oktay Kocatekin imzalı Turkuaz, Ferruh Duygu Tesisleri’nde devam ediyor. Körfez ilçede Metin Özkan imzalı Altın Kiraz, Derince’de Tugay Kavurt imzalı Esnaflar turnuvaları ise bugün start alıyor.
 Bu tür organizasyonlarda asıl amaç kaynaşmayı sağlamak, dostlukları pekiştirmektir. . Performans anlamında üstünlük kurmakla gelen başarı ve şampiyonluk elbette önemli ve değerlidir. Ancak fair-Play, yani oyunu dürüst oynamak da en az onun kadar kıymetlidir. Her iki kulvarda en iyi olmak için yarışılmalı, eğer bunu sağlayabilirsek o zaman bu tür organizasyonlar amacına ulaşır. 
Dikkatleri çektiği gibi bu üç turnuvada dostluğa, centilmenliğe önem veriliyor, güzellikler öne çıkıyor. Böyle olduğu için marka olarak anılıyor, her yıl büyük ilgi görüyor. Bir organizasyon Metin Özkan, Oktay Kocatekin ve Tugay Kavurt imzası taşıyorsa, orada mutlaka iyi bir şey yapılıyordur. Rüştünü ispat etmiş isimler bunlar. Yaptıkları, yapacaklarının teminatı. 

 

Bu yazı toplam 1615 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum