İlksen ÇAĞLAYAN

İlksen ÇAĞLAYAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Yaz tatili

A+A-
Öğrenciler için yaz tatili çoktan başladı bile. Bir süreliğine öğretmenlerinden, arkadaşlarından,derslerinden, sınavlardan ve ödevlerden yani kısacası okulla ilgili her şeyden uzak kalacaklar. Elbette ödevleri olan ya da test çözmeye, günlük tekrarlar yapmaya devam edenler vardır. Tatilin bir dinlenme, rahatlama ve eğlence olarak algılanmasının yanı sıra elbette ki yapılacak derslerin olması da çok normal. Peki bu dersler dışında neler yapabilir öğrenciler, bir fikir olsun diye bu hafta aklıma gelenlerden burada bahsetmek istedim.
- Yeni çıkan filmleri takip edebilirsiniz. Hatta bir değişiklik yapıp aslında çok da fazla izlemediğiniz türlere yönelebilirsiniz. Komedi, korku,romantik, dram gibi..
- Müzik her zaman faydalıdır, iyidir, çoğunlukla da eğlencelidir. Yeni çıkan şarkıları dinleyebilir,hatta  ilgileniyorsanız İngilizce sözlerini bulup çıkarabilirsiniz. Böylece İngilizce gelişiminiz de destekleyecektir.
- Belli saatler dahilinde Internette gezebilir, ilginizi çeken konularda araştırma yapabilirsiniz.
- Resimler yapabilir, içinizden neler geliyorsa bunu çizebilir, hatta abi resmi hediye edebilirsiniz.
- Eski hobilerinize ya da okul zamanı vakit ayıramadığınız bir şeye geri dönebilirsiniz. Uzun süredir gitar çalmadıysanız,aslında tam da şu anın bunun için fırsat olduğunu fark edebilirsiniz. Eskiyi canlandırmak bu tatilde iyi bir kazanç olacaktır. 
- Arkadaşlarınızı eve çağırabilir veya siz onlarda kalabilirsiniz. Tatilin tadı aslında arkadaşlarla  birlikte olmakla çıkar. Sohbet etmek, oyun oynamak uzun süren,  yorucu günlerin ardından iyi gelecektir.
- Ailenizle daha fazla ve verimli saatler geçirmek için çok fırsatınız olacaktır. Onlarla ortak bir şeyler yapmak herkese iyi gelecektir. O Yüzden sık sık ortak bir şeyler yapmaya gayret edin.
- Elbette bol bol kitap okumak bu tatilin en büyük faydası olacaktır. İstediğiniz kadar vakit , istediğiniz kadar boş zaman var nasıl olsa..
- Yeni bir hobi edinmek , yeni bir kursa yazılmak için harika bir zamandır bu uzun yaz tatilleri..
- Odanızdaki artık kullanmadığınız kitap, defter veya eşyaları ayıklayıp, ihtiyacı olan birine verebilir ya da kullanılmaz durumda ise bunları atabilirsiniz, yeni okul döneminde, önceden yaptığınız bu temizlik çok işe yarayacaktır.
Öncelikle eğlenceli, keyifli ve sıklıkla gülümseyeceğiniz bir tatil geçirmeniz, her şeyin gönlünüzce olması dileğiyle.. İyi tatiller dilerim.
Eski bir Sufi Hikayesi
Bir adam çok acı çekiyormuş ve her gün Tanrı’ya dua edip, “Neden ben? Başka herkes çok mutlu görünüyor, ben neden böyle acı çekiyorum?” diyormuş. Bir gün büyük bir umutsuzlukla Tanrı’ya dua etmiş: “Bana başka herhangi birinin acısını verebilirsin, onu kabul etmeye hazırım ama benim acımı al. Artık dayanamıyorum.”  O gece güzel bir rüya görmüş güzel ve çok açıklayıcı. O gece rüyasında Tanrı’nın gökyüzünde görünüp herkese, “Bütün acılarınızı tapınağa getirin,” dediğini görmüş. Herkes kendi acısından bıkmış durumdaymış aslında herkes hayatının bir döneminde, “Herhangi birinin acısını kabul etmeye hazırım ama benimki al; benimki çok fazla, dayanılmaz,” diyormuş. Böylece herkes kendi acılarını torbalara doldurmuş, tapınağa gitmiş ve herkes çok mutlu görünüyormuş; artık dualarının kabul olduğunu düşünüyorlarmış. Bizim adam da tapınağa koşmuş. Tanrı, “Torbalarınızı duvar kenarına koyun,” demiş. Bütün torbalar duvar kenarına konmuş ve Tanrı, “Şimdi seçebilirsiniz,” demiş. “Herkes istediği torbayı alabilir.” Ve en şaşırtıcı şey şuymuş: bu her zaman dua eden adam, başka herkesten önce kendi torbasını seçebilmek için yanına koşmuş! Ama çok şaşırmış çünkü herkes kendi torbasına koşuyor ve tekrar onu seçmekten mutlu görünüyormuş. Ne oluyormuş? İlk defa olarak herkes başkalarının sefaletlerini, başkalarının acılarını görüyormuş onların torbaları da büyükmüş, hatta daha da büyükmüş!  Ve ikinci sorun şuydu ki, insan kendi acılarına alışıyordu. Şimdi başka birininkini seçmek torbada ne tür acılar olduğunu kim bilebilirdi? Uğraşmak niye?  En azından kendi acılarını tanırsın, onlara alışmışsındır, katlanılabilirler. Yıllarca onlara katlanmışsındır niye bilinmeyeni seçesin? Herkes evine mutlu bir şekilde dönmüş. Hiçbir şey değişmemiş, aynı acıları geri götürüyorlarmış ama herkes kendi torbasını alabildiği için mutluymuş ve gülümsüyormuş.  
Ertesi sabah Tanrı’ya dua etmiş ve “Dua için teşekkür ederim,” demiş. “Bir daha asla böyle bir şey istemeyeceğim. Sen bana her ne verdiysen iyidir, benim için iyi olmalı ki bana verdin.”

Osho-Bilgelik Kitabı
“ Bildiğini bilenin arkasından gidiniz. 
Bildiğini bilmeyeni uyandırınız.
Bilmediğini bilene öğretiniz.
Bilmediğini bilmeyenden kaçınız.”
Konfüçyüs
Bu yazı toplam 436 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.