1. YAZARLAR

  2. Tümay Mercan

  3. YAZ TATİLİNİ VERİMLİ HALE GETİRMEK
Tümay Mercan

Tümay Mercan

Yazarın Tüm Yazıları >

YAZ TATİLİNİ VERİMLİ HALE GETİRMEK

A+A-

Yaz tatili uzun bir süre. Üç ay boyunca okul yok. Gençlerin ve çocukların okul rutini olmayınca önceden bir zaman planlaması yapmamışlarsa boşluğa düşüp can sıkıntısı yaşıyor ve zamanlarını boşa harcıyorlar.

Aslında yaz tatili planının okullar kapanmadan yıl içinde oluşturulması, ailenin fikrini, olurunu alarak yaklaşık yüz günün verimli değerlendirilmesi toplamda birey, toplum ve ülke açısından önemli.

Gençler ve çocukların önünde iki seçenek var. Ya üç ay boyunca amaçsız ve boşlukta yan gelip yatacaklar hep canları sıkılacak zaman geçmek bilmeyecek. Ya da tatilin her günü ve aylık dönemleri için plan yapacaklar, yeni bilgiler öğrenerek, deneyerek, hayata daha farklı dokunup hazırlanacaklar.

İlk ve orta dereceli okullarda çocuk ve gençlere mutlaka öğretmenleri tarafında yaz dönemini verimli geçirmeleri için yol gösteriliyordur. Ama ailelerin de bu konuda desteği ve bakış açısı önemli. “Çocuğum okul dönemi boyunca hep erken uyandı şimdi uyusun” derseniz hayat boyu uyumaya alıştırıyorsunuz demektir. Tatili önceden planlayarak genç ve çocuklara zamanı doğru yönetme ve değerlendirmeyi öğretmek, iyi alışkanlıkları kazandırmak mümkün.

Uzun yaz tatili döneminde neler yapılabilir; herkesin aklına gelen kitap okumak, yeni yerler görmek, arkadaşlıklar edinmek, seyahat, çalışmak, hobilerle ilgilenmek elbette geçerli. Bunları rasgele yapmamak, okunacaklar listesi, görülecek yerler listesi, merak edilenler listesi, yeni öğrenmeler listesi halinde yazılı hale getirmek önemli.

Asıl önemli olan ise, gençler ve çocuklar üç ay sonra kendilerinde hangi becerileri pekiştirmek, dağarcıklarına hangi bilgileri katmak, hangi yönlerini geliştirmek istiyorlar. İşte bunun kararını verdiklerinde plan zaten kendiliğinden gelecek. Böyle bir karar yoksa günler su üzerindeki yaprak gibi akışa kendini kaptırarak bazen yavaş bazen hızlı öylesine geçip gidecek. Ellerindeki ve bulundukları şehirlerdeki imkanları değerlendirerek, iyi bir plan yapmak mümkün.

Genç ve çocuklar aileleriyle birlikte bu gün karar vermeli;

1-Üç ay sonra akışın götürdüğü yerde olmak mı?

2-Akıl ve iradeniz ile hedef koyarak ona ulaşmaya çalışarak zamanı doğru ve günleri dolu dolu yaşayarak üç ay sonra daha bilgili ve tecrübeli olmak mı?

Bu bakış açısı hayat başarısını, gelecekte iş başarısını etkileyen bir davranıştır. Okul yıllarında tıpkı bir yaprak gibi rüzgar ve suyun akışına göre savrulan kişiler daha sonra iş yaşamlarında da bu şekilde savruluyor ve potansiyellerini kullanmayı başaramıyorlar.

Öğretmen, okul, aile işte burada çok önemli. Ailelerin de mutlaka çocuklarıyla zaman geçirmeleri, göstermelik değil, gerçekten ilgilenmeleri ve birbirlerine güvenlerini pekiştirmeleri gerekiyor.

İnsan yetiştirmek, insanın yetişmesi çok zor. Genç ve çocuklar tek başlarına bırakılmadan daima güven veren bir destekle aile ile bütünleşmeli. Yaz dönemi aile ile daha çok zaman geçirilen bir dönem aileler de bu konuda genç ve çocuklara dikkatli ve özenli davranmalı. Genç ve çocuklar da üç aylık tatil dönemini verimli kullanmak için istekli olmalı. Değerli gençler daima merak edin, öğrenme kapasitenizi zorlayın.

Tatil döneminin verimli geçmesi birey, toplum ve ülke geleceği için önem taşıyor. Zamanı iyi değerlendirmek gerekiyor.

Sözün özü; Verimli bir tatil için formül; merak, istek gayret, plan. Hedef; Tatil sonunda kendinden memnun, özgüvenli, ufku genişlemiş inovatif bakabilen genç ve çocuklar. Haydi, genç ve çocuklar bu yaz bir çok konuda balık tutmayı öğrenin.

Bu yazı toplam 938 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.