Protokol tam kadro Özsar Steak House’un açılışında

Bu içerik Özgür Kocaeli Gazetesi, Yaşam kategorisinde 01.05.2012 tarihinde (12:21) yayınlanmıştır.
Özgür Kocaeli Gazetesi
Protokol tam kadro Özsar Steak House’un açılışında

1997 yılında Mehmet Ali, Ahmet, Bülent, Cevdet Sarı, Ahmet ve Handan Özler’in ortaklığıyla kurulan, adını Özler ve Sarı soyadlarının ilk hecelerinin birleşmesinden alan Özsar İskender, büyümeye devam ediyor.

Özsar’ın İzmit Yürüyüş Yolu, Sekaparak, Carrefour, Dolphnin AVM, NCity, Kipa AVM ve Yalova’daki lokantaların ardından, Özsar Steak House adlı kasap ve et lokantası da düzenlenen törenle resmen açıldı.

Bir süredir hizmet veren İzmit Yenişehir Mahallesi Demokrasi Bulvarı’ndaki Özsar Steak House’un açılışı kent protokolünü de buluşturdu.

SARI: “BİZİM DE GELECEK PLANLARIMIZ VAR”

Kocaeli Valisi Ercan Topaca, AKP Milletvekili Zeki Aygün, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Vali Yardımcısı Ali Sözen, İzmit Kaymakamı Sabit Kaya, Emniyet Müdürü Yusuf Çalkavur, AKP İl Başkanı Mahmut Civelek, İl Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu’nun da aralarında bulunduğu çok sayıda davetli açılışta yer aldı.

Özsar ortaklarından Mehmet Ali Sarı, kendilerinin de AKP gibi 2023 planları olduğunu belirtti, “21014 yılı içinde İzmir ve İstanbul lokantalarımızı açmış, yurt dışında hizmet veriyor olacağız. Şu an ekiplerimiz yurt dışında çalışmalarını sürdürüyor. Yakın zamanda Bursa’ya

9 ncu şubemizi açacağız” dedi.

Vali Ercan Topaca da konuşmasında., “Burada göreve başladığımda Marmara Balık ve Sekapark Özsar dışında gidilecek güzel bir lokanta yoktu. Onlar da daha yeni açılmıştı. Burada misafirleri ağırlayacak yer bulmak o kadar zordu ki. Özsar bunu gerçekleştirdi, Kendilerini tebrik ediyorum” dedi. Başkan Karaosmanoğlu, böyle güzel bir tesis kazandırdıkları için tüm ortaklaşa özellikle de M.Ali Sarı’ya teşekkür etti.

Açılış kurdelesinin ardından KKTC’deki Cratos Premium Otel’in şef aşçısı iken Özsar Steak House’a getirilen Cahit Akbaş’ın elinden pişen pirzolalar konuklara ikram edildi.

Üç katlı toplam 1200 metrekare yüzölçümü bulunan işletmede 26 personel bulunuyor. Her türlü et ürünlerinin kasap türü satışının da yapılacağı mekanda, dileyen lokantada sipariş verip yemeğini yiyebilecek.