1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yazıcı, havadan denetledi
Yazıcı, havadan denetledi

Yazıcı, havadan denetledi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Körfez’i korumak amacı ile kiralanan “Deniz Denetim Uçağı” Körfez’i kirletenlere göz açtırmıyor. Büyükşehir tarafından hizmete sokulduğu tarihten bu

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Körfez’i korumak amacı ile kiralanan “Deniz Denetim Uçağı” Körfez’i kirletenlere göz açtırmıyor. Büyükşehir tarafından hizmete sokulduğu tarihten bu yana gemilerin ve fabrikaların denize atık bırakma oranında ciddi düşüş yaşandı. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, deniz kirliliği başta olmak üzere çevre korumaları için hizmete sokulan “Deniz Denetim Uçağı” ile Körfezi havadan denetledi. Yazıcı, denetimler sayesinde denizi kirleten istismarcılara göz açtırmadıklarını ifade etti.

Büyükşehir Belediyesi Körfezi sürekli gözlemleyerek denizi kirleten gemi ve fabrikalara fırsat vermiyor.  Deniz kirliliğine anında müdahale ederek önemli bir hizmeti yerine getiren Büyükşehir, denetimleri karadan teknik personel denizden ise çevre kontrol gemileri ve “Deniz Denetim Uçağı “ile yürütüyor. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı çalışmaları yerinde incelemek ve denizin durumunu havadan gözlemlemek için “Denetim Uçağı” ile Körfezi denetledi. Denetlemelere Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ercan Yazıcı da katıldı.

İstismarcıların korkulu rüyası

Körfezi havadan gözlemleyen Genel Sekreter Yazıcı, denizin sürekli kontrol altında tutulması ile kirliliklerinin önüne geçildiğini ifade etti. Deniz Denetim Uçağı’nın adeta istismarcıların korkulu rüyası haline geldiğini kaydeden Yazıcı, gemilere gerekli uyarılarda bulunup, kıyı tesisi, liman veya endüstriyel tesislerine çevre konusunda kurallara uymaları konusunda bilgilendirici açıklamalar yapıldığını belirtti.

Denetimleri ile Körfez’de olumsuz vakalara daha az rastlandığını açıklayan Yazıcı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin çevre vakalarının önüne geçmek için hizmete geçirilen denetim uçağının Türkiye’de ilk ve tek olduğunun altını çizdi. Diğer belediyelere bu konuda örnek olduklarına dikkat çeken Yazıcı denetimlerde kirliliğe sebep olduğu tespit edilen deniz araçlarına ceza-i işlem uyguladıklarını, müdahale alanı dışındaki vakaları ise Kocaeli Valiliğine ilettiklerini söyledi.

1 Milyon 228 Bin tl ceza kesildi

Karada da yangınlar gibi olumsuz vakaları ilgili yetkililere bildiren Büyükşehir Belediyesi Deniz Denetim Uçağı 2007 yılı Ağustos ayından itibaren düzenli olarak hizmet vermeye başladı. O sene 5 ay süre içinde 90 kez denetime çıkan çevre uçağı yaklaşık 40 bin TL cezai işlem uyguladı. Denetimlerini aralıksız sürdüren uçak ile 290 denetimin yapıldığı 2008 yılında yaklaşık 750 bin TL’lik ceza kesildi. Bu güne kadar ki havadan denetimler sonucunda ise yaklaşık 1 milyon 228 bin 745 TL ceza-i işlem uygulandığı çalışmalar ile Denetim Uçağı denizi kirleten istismarcıların korkulu rüyası haline geldi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.