• BIST 79.945
  • Altın 125,040
  • Dolar 3,0730
  • Euro 3,3444
  • Kocaeli 18 °C

Yazık oldu Lütfü Türkkan’a

Cem ŞAKOĞLU
Seçim bitti artık. Sonuçları hala ve daha epeyce uzun bir süre netleşmeyecek olsa da, kazananlar ve kaybedenler netleşti diyebiliriz. Mutluluklar, pişmanlıklar, hatalar, doğru ataklar ve daha bir dolu şey yıllar yılı konuşulacak bu seçimin ardından. Çünkü herkesin bildiği üzere 12 yıllık AKP hükümetinin tek başına iktidar dönemi sona erdi. Bu başka ülkelerde son derece normal bir sonuç olarak düşünülebilir ancak bizim ülkemizde muhalifler de dahil olmak üzere sadece hayali kurulabilen ama gerçeklik yanı çok da kafalara oturmayan bir eylemdi. 7 Haziran günü vatandaş sandığa gitti, oyunu kullanarak kimi tercih ettiğini demokratik bir şekilde ortaya koydu. 12 yıllık tek parti iktidarına son verildi Pazar günü. 
Türkiye için gerçekten başka bir seçimdi. Tabi ülke sonuçları aynı şekilde kente de yansıdı. 2011 Genel Seçimlerinde iktidar partisi 7 milletvekili çıkartırken bu sayı 6’ya düştü. CHP ve MHP sayısını muhafaza ederken AKP’nin ilimizde kaybettiği milletvekilliğini HDP aldı. 
Şimdi en azından bir sonraki Genel Seçime kadar partilerin yaptıkları stratejik hatalar ya da taktiksel doğrular konuşulacak. Herkes kendisine göre haklı olduğu doğruyu savunmaya çalışırken, bir dolu keşke de onlarla birlikte sokaklardaki sohbetlere konu olacak. Bu gün kentte bir çok evde, bir çok dükkanda, sokakta banklarda, sosyal medyada ve gazeteler üzerinden konuşulduğu gibi ve hatta şu an bizim yazdığımız gibi. 
Sandığa giden her seçmenin gönlünde bir aslan yatar. Herkes kendi desteklediği adayın kazanması için kendi üzerine düşeni yapar. Yapar yapmasına ama kendi adayı kazansa da, kaybetse de, yaptığı icraatlar, sergilediği tavır ve yaklaşımlarla oy vermese de, kazanmasına sevineceği, kaybetmesine üzüleceği başka partili isimlerde vardır. Benim için bu isim Sayın Lütfü TÜRKKAN’DI. Allah yüreğimi biliyor ya, gerçekten çok üzüldüm. 
Dışarıdan ahkam kesmek kolaydır elbet ama ‘Ben olsam’ ile başlayan bir dolu cümle kurabilirim burada. MHP il ve ilçe Başkanlığını eleştirebileceğimiz, ya da içini bilemiyoruz tabi ama MHP Genel Merkezini suçlayabileceğimiz bir durum tespiti yapabiliriz. Bir dolu keşkeyi bir araya getirip, eleştiriler, suçlamalar, hikayeler yazabiliriz arka arkaya. Benim çok kullandığım ‘Boynumun ağrısı geriye dönüp bakmaktan’ diye bir deyim vardır. Atı alan Üsküdar’ı çoktan geçmişse eğer aslında geriye dönüp bir şeyleri konuşmak kargaşadan başka bir şey getirmez. Ancak bir kez daha belirtmek istiyorum ki Sayın Lütfü TÜRKKAN TBMM’de epey bir zamandır bu kenti temsil eden Milletvekilleri arasında hakkının teslim edilmesi gereken isimlerden birisi olduğu için bu konuları gündeme getirmeyi fazlası ile hak ediyor. 
Sayın TÜRKKAN ile birkaç kez aynı ortamı paylaştık. Bir el sıkışmadan çok da öteye gitmeyen bir ilişkimiz oldu. Yani oturup iki kelime konuşmuşluğumuz, bir memleket meselesi hakkında fikir ortaya koyduğumuz hiç olmadı. Bir dostluk oluşturabilecek bir zamana hiç sahip olmadık birlikte. Tüm bunları şunun için yazıyorum, bir şeye iyi demek için, hakkını teslim etmek için illa ki menfaatlerinin çakışmasını beklememeli insan. Bizim partiden, bizim örgütten, bizim cemaatten, bizim camiadan gibi söylemlerden arınmış bir insan bence TÜRKKAN. 
Sosyal Medyayı kullanması, basın ve basın mensupları ile olan iyi ilişkileri, insanlarla olan pozitif diyalogları, kendisine gelen herkesle ilgilenmesi gibi bir dolu şeyin yanında TBMM çatısı altında maaşımı alırım, yan gelir yatarım tarzı vekillerimize nispet yaparcasına bu kenti temsil etmesi, sırf kürsüye çıkmış olmak için değil, çözüm üretmek için söz alan, proje üretmeye çalışan yapısıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış bir siyasetçiydi Sayın Lütfü TÜRKKAN. 
Fotoğrafın kötü tarafı bütün bunları MHP çatısı altında siyaset yapmayan insanların bile gördüğü halde Sayın TÜRKKAN’IN kendi partisinin bunlardan bihaber gibi davranarak kendisini ikinci sıraya koyması enteresan bir durumdu. Burada kimsenin aklına sakın Saffet SANCAKLI’YA karşıymışım gibi bir fikir gelmesin. Öyle ya da böyle bu kenti temsil edebilmek adına seçilmiş bir milletvekilidir kendisi. Kutlamak lazım. Ancak benim söylemimi, benim gibi düşünen birçok insan anlayacaktır. Örneğin ben MHP’nin yöneticisi bir şahıs olsaydım, bir kentli olarak ve kentin fotoğrafını iyi çekebilen bir göz olsaydım 8. Sıraya konulan Sayın İlhan TAN’a ilk ikinin içerisinde kesinlikle yer verirdim ama ben MHP yöneticisi değilim elbette. Siyasi partilerin seçim zamanlarında bu konudaki zorlanmalarını, baskıları, çıkmazları iyi bildiğim için de bu söylemimi sadece kendi şahsi görüşüm olarak dile getiriyorum. Ancak zaten yaklaşık 30 yıldır bu kente hizmet veren, kimsenin hakkında kötü bir fikir sahibi olmadığı, sevilen, bilinen Sayın İlhan TAN bana sorarsanız MHP’nin bu gün aldığı oyun ciddi anlamda fazlasını almasına sebep olacaktı. Yine söylüyorum davulun sesi uzaktan hoş gelir. Partinin içerisini yaşayanlar kadar bilemeyiz biz. Bu söylemler bizim iç sesimizin dışa vurmasıdır sadece. 
Seçim süresi boyunca gece gündüz demeden gerçekten insanüstü bir gayret sarf eden Sayın Lütfü TÜRKKAN’IN yeni dönemde TBMM’de olamayacak olması bu kentli birçok insan gibi beni de çok üzdü gerçekten. Dileğim şudur ki, Sayın Saffet SANCAKLI MHP’nin Sayın TÜRKKAN’DAN boşalan koltuğunu öyle bir doldurur ki, herkesten kocaman bir alkış ve teşekkür alır. Ve diliyorum ki herkesin damağında bir tat bırakan Sayın TÜRKKAN siyasi arenadaki çalışmalarını dışarıdan da devam eder ve bir sonraki seçim dönemine daha sağlam ve sıkı hazırlanarak girer. Çünkü ülke siyasetinin Lütfü TÜRKKAN gibi insanlara gerçekten ihtiyacı olduğuna inananlardanım. 


OTANTİK GURME
Dostlar, harika insanlar böyle güzel, keyifli yerler açtıklarında sanki kendim açmış gibi mutlu oluyorum. Hele ki açılan yer konusu ile ilgili kent vizyonunu ileriye taşıyabilecek bir tarzı bünyesinde barındırıyorsa keyiften dört köşe oluyorum. Onu herkese söylemem lazımmış, herkesi oraya götürmem gerekirmiş gibi geliyor. Hani bunu herkesin görmesi ve faydalanması gerekliymiş gibi hissediyorum. Bu his de beni ayrıca inanılmaz mutlu ediyor.
Sevgili Oktay Kalyoncu’yu ne kadar tanırsınız, ne kadar bilirsiniz bilmiyorum. Ben iyi tanırım. Hatta daha öteye gitmek gerekirse, atasına, dedesine kadar tanırım desem yeri var. Adam gibi adamdır bizim Oktay. Tertemiz, pırıl pırıl bir insandır. Girişimcidir, gözü karadır, dost canlısıdır ama iyi insandır en önemli vasfı. Sorumluluktan kaçmaz. Kaçmadığı için kaybettiği bir dolu şeyi bu kent ve kentli çok iyi biliyor. Ona atılan bu gol bu kentte başka birisine atılmış olsaydı durum çok farklı olurdu. Sevgili Oktay herkesin kendisine yakışanı yapacağını bildiği için yine kendisine yakışanı yaptı. Sustu. Konuyu kaşıyıp kanatmak istemiyorum ama Allah insanı kimi zaman verir sınar, kimi zaman da alır sınar. Bizim Oktay, tabi ki Allah bilir ama sanıyorum ki her iki sınavdan da hakkıyla çıktı. 
Kentte şarküteri işi yapan öyle aman aman çok yer yok. Hepimizin bildiği yılların birkaç markasının yanında hipermarketlerin şarküteri reyonları var. Onlar da öyle her ürünü getirip reyonlarına koyamıyorlar elbet. Hal böyle olunca da büyükşehirlerin büyük şarküterilerinin vitrinlerindeki ürünleri burada görmek pek de mümkün olmuyor. Otantik Gurme tam da böyle bir açığı görerek harika bir girişim yapmış. Reyonlarında kaç çeşit peynir var yazmak için sanıyorum roman yazmak lazım. Sadece adını duyduğumuz, çok lezzetli olduğu söylenen bir çok peynir Otantik Gurme tezgahlarında alıcılarını bekliyor. İşin güzel tarafı da Sevgili Oktay’ın konu ile ilgili kişisel merakı tamamen bu yönde. Yani organik gıda işlerinde elindeki adresler müthiş. Peyniri, balı, reçelleri, zeytin ve zeytinyağları, sucuğu, pastırması, salamı vs. ile hemen her şeyi birebir bu işi en iyi yapan organik üreticilerden temin etmeye çalışıyor. Memleketin dört bir tarafından ürün geliyor. Sevgili Oktay mekanını açana kadar konu ile ilgili ne kadar fuar, ne kadar Pazar, ne kadar üretici var ise çoğunu gezmiş ve hatta bir tık ötesi çoğu ile neredeyse akraba olacak düzeye kadar getirmiş işi. Mesela söylemesi ayıptır ama geçen gün Berrin’le birlikte ziyaretine gittiğimizde bize bir kavurma tattırdı, şaşırdım. Şaşırmam şudur ki, Sevgili Oktay Rizelidir, ki Rize’nin kavurması meşhurdur, ona rağmen bana Rize kavurması olmayan başka bir kavurma tattırdı ki, markasını burada söylemeyi etik bulmadığım için yazmıyorum böyle bir lezzet yok. Bir zeytinyağı tattırdı, bir dağ çileklerinin olduğu bölgedeki kovanların balından tattırdı ki, Allah’ım, Allah’ım, Allah’ım. Getirdiği zeytinyağlarının tamamı ödüllü butik ürünler. Tereyağının tereyağı deyip geçilecek bir şey olmadığını Otantik Gurmeye geldiğinizde anlayacaksınız. Tezgâhtaki tereyağına mahkûm olmadığınızın zevkini tadabileceğiniz kadar çok çeşidi ve tereyağının çeşitli aromaların arasından seçebileceğinizi bilmek müthiş bir haz. Bakın peynir konusuna girmemeye çalışıyorum çünkü reyondaki peynir çeşitleri İstanbul’daki büyük şarküteriler ile yarış edebilecek seviyede. Yani karşınıza öyle yağlı, sert, orta yağlı gibi üç peynir kavramı sunmuyor. Kelle peynirinden, gerçek Ezine peynirine, tulumun envai çeşidine, Van’ın otlu peynirinden, Edirne’nin eski koyun kaşarına kadar belki ismini bile ilk kez duyacağınız bir dolu peynir çeşidi bulabilirsiniz. 
Sevgili Oktay Otantik Gurme adının sadece bir tabela ismi olmasının yanında gerçekten otantik şeyleri de getirip koymuş tezgâhına. Örneğin son zamanlarda kanser hastalarının tedavilerinde kullanılan ve rağbet gören organik alıç özü, Şiraz özü gibi ürünleri satılır mı diye düşünmeden koymuş reyonuna. Örneğin hiç duymamıştım ama gözüme çarptığında sordum, meşhurmuş Manavgat Bozkır tahini. ‘Gel abi, bundan mutlaka tatmalısın’ diyerek tattırdığında damağımda bildiğiniz şölen vardı. ‘Oğlum sen çok tehlikeli bir yer açtın. İşimiz var. Biz buradan alışveriş yapmaya devam ettiğimiz sürece göbek her gün prim yapmaya devam eder’ diye espri yaptığımda cevabı yapıştırıverdi Oktay. ‘Abi bu ürünlerin tamamı organik ürünler. Sen sürekli bunlardan ye bak, bir ay içinde ne kadar kilo vereceksin gör. Bunu ben söylemiyorum, müşterilerim söylüyor’ dedi. 
Sevgili Oktay farklı bir esnaf profili sergiliyor. Aslına bakarsanız kent esnafından pek de alışık olmadığımız bir tarz bu. Tezgâhında ne varsa gelen herkese tattırmak için inanılmaz bir gayret sarf ediyor. Ürün gamı öylesine geniş ki, o kocaman dükkândan bir tane daha olsa orayı da doldurabilecek kadar ürünü tüketicisi için getirmeye çalışıyor. Helal olsun. 
Otantik Gurme Real Alışveriş Merkezi ile Özel Kocaeli Tıp Merkezinin ara sokağında. Sevgili Vecdi Cihangir ağabeyin ‘Cihangir Eczanesi’nin hemen yanı. Sadece alışveriş yapmak için oluşturulmuş bir mekan değil Otantik Gurme. Kapının önündeki birkaç masada harika kahvaltılar sunuyor müşterilerine. Muhlama, turşu tavalama,  yöresel tostlar, doğal ot salatası gibi farklı lezzetlerin yanında klasik kahvaltılıkları da tercihinize göre getiriyorlar masanıza. Harika olmuş başka da bir şey demiyorum. Son bir şeyi daha hatırlatıp konuyu kapatacağım ki bu beni çok heyecanlandırdı, Sevgili Oktay var olan mekanın alt katındaki karanlık depoda hararetle bir zeytinyağı mahzeni hazırlıyor. Işık almayan mahzende son derece özel butik zeytinyağları depolanacak ve müşterilerine sunulacak.
Öncelikle Allah hayırlı kazançlar versin demek istiyorum. Bu kente ve kentin insanına değer vererek, sıradanlık dışına çıktığı için, kent insanının gerçekten layık olduğu çeşitliliği bizlere sunduğu için özel bir teşekkürü hak ediyor Otantik Gurme. Göreceksiniz ki Sevgili Oktay’ın kent insanına verdiği değeri, kent insanı da bu farklılığı kendilerine yaşattığı için Otantik Gurmeye verecektir. Darısı bu işi yapan diğer firmaların başına. Rekabet her zaman iyi şeyler getirir, Otantik Gurme bu işte bir başlangıcın adıdır bence. Yolu açık, ömrü uzun, markası kalıcı olsun. Allah hayırlı ve bol kazançlar versin. 


BAŞARI HİKAYELERİ..
Stephen Hawking:
Harap bir bedenden fışkıran büyük deha 1942 yılında İngiltere´´de doğan Hawking okul dönemlerinde hareketli ve sağlıklı bir öğrenciydi. Oxford Üniversitesi´´nin Fizik bölümünü birincilikle bitirdi.
Hayatının kabus dolu günleri, ALS Motor Nöron hastalığına yakalanmasıyla başladı. Omurilik ve beynindeki şuurlu kas hareketlerini düzenleyen sinir hücreleri dağılmıştı. Konuşma bozukluğu ve yutma güçlüğü çekiyordu.
Derken elleri de tutmaz oldu. Genç yaştaki Hawking´´in vücudu, beyni dışında resmen çökmüştü. Hatta doktorlar ancak iki yıl ömrü kaldığını düşünüyorlardı. Morali, ruh hali bir yıkım içinde olan Hawking sürekli klasik müzik dinleyip bilim kurgu romanları okumaya başladı. Ancak ailesinin ve hocası Scima´´nın yoğun ilgisi ve sevgisiyle hayata tekrar bağlanarak doktorları yanılttı. Ama artık ömür boyu tekerlekli sandalyeye mahkum konuşamayan biri haline gelmişti. İleteşimini ancak bilgisayar yardımı ile sağlayabiliyordu.
Sağlık durumunun bu kadar bozuk olmasına rağmen aşık oldu ve evlendi. Eşinin yardımıyla yüksek lisansını, ardından doktorasını yaptı ve profesör oldu. 1978 yılında teorik fizikteki en büyük ödül olan Albert Einstein ödülünü aldı. 1982 yılına gelindiğinde artık dünyanın dört bir tarafından ödüller yağmaya başlamıştı. Kraliçe tarafından verilen Britanya İmparatorluğu Kumandanı nişanı bunlardan biriydi. Küresel ısınmayı ilk ortaya atan Stephen Hawking oldu. Buna benzer teorilerin ve verilerin sahibi olan Hawking acı çekerek zirveye çıkanlara en büyük örneklerden…
Konfüçyüs:
Dünyanın en bilinen filozofu bir bekçiydi M.Ö 550 yılında Çin´´de doğdu. Asıl adı “Üstad filozof” anlamına gelen Kung Fu olmasına rağmen, Avrupalılar ona Konfüçyüs demeyi tercih ettiler. Çocukluğu ve gençliği yoksulluk içinde geçti, beş yaşındayken babasını kaybetmişti.
Çok zor şartlar altında hayatta kalmaya çalışan ama kimseden karşılıksız yardım kabul etmeyen onurlu bir gençti. Bütün imkansızlıklara rağmen 19 yaşında evlenip iki çocuk sahibi olan Konfüçyüs, kendisini ilime adamıştı ama hâlâ çalışmak zorundaydı. Depo bekçiliği yaptığı yılları saraylarda öğreticiliğe terfi ettiği günler izledi. 25 yaşına geldiğinde artık birçok öğrenci yetiştirmiş saygın bir bilim adamıydı. Konfüçyüs aralarında devlet adamlarının da bulunduğu 3000´´den fazla öğrenci yetiştirmişti. İnsanlığa bilgi, ahlak, fazilet ve Tanrı´´ya saygı konularında verdiği mesajlar binlerce yıl sonra hâlâ geçerliliğini koruyor: “Sana bilmenin ne olduğunu söyleyeyim mi? Bildiğin zaman bildiğini, bilmediğinde de bilmediğini söyle- mek… Bilgi budur.”
Walt Disney:
Depodaki fareden dünya çapında bir çizgi kahraman çıkardı.
1901 yılında ABD´´nin Chicago kentinde doğdu. O kadar fakirdi ki karnını doyuracak parayı dahi bulamıyordu. Babası çok hastaydı. Annesi oğlu Disney´´e güveniyordu. O da ne iş bulsa çalışarak yemek için para kazanıyordu. Aslında belli bir mesleği olmadığı için iş bulması da kolay değildi. Pek çok iş yerinden geri çevriliyor ancak gazete dağıtıcılığı ve ambulans şoförlüğü gibi geçici işler bulabiliyordu. Bu arada babasının durumu daha da ağırlaşmıştı. Babasının sırf yeterli parayı bulamadıkları için hayatını kaybettiğini düşünen Disney bu yüzden uzun süre kendini suçladı.
Bu arada gözüne çarpan bir ilandan esinlenerek bedava sanat kurslarına katıldı. Çizimini geliştirdi. Bazı ajanslara minik çizgi filmler çizdi ama para kazanamadı. Hollyvvood´´a gidip şansını denemeye çalıştı. Bir çok çizim yapmasına rağmen bir türlü tutturamıyordu. Hâlâ parasızdı… Ama bu meteliksiz gecelerden biri, ona hayatını değiştirecek yaratığı getirecekti. Geceleri çalıştığı bir depoda minik bir fareyle tanışmıştı. Onunla ekmeğini paylaşıyor, dakikalarca seyrediyordu. Farenin dans eder gibi ilginç hareketler yapması Disney´´e ilham verdi ve bir gece onu kağıda çiziverdi… Dünya çocuklarının sevgilisi Mickey Mouse işte o gece doğdu. Walt Disney artık ünlü ve zengin bir adamdı.
Alfred Nobel:
Dinamiti icat ederken kardeşini uçurdu. Nobel de çocukluğu fakirlik içinde geçenlerden… Ailesi ekmeği bile borç harç satın alabilecek kadar yoksuldu. Bu yüzden Alfred ve üç kardeşinin her biri başka yerlerde büyümek zorunda kaldı. Babaları para kazanmak için Rusya´ya gitmişti. Ailesini ancak beş yıl sonra yanına alabildi. Ama işleri rast gitmemiş, beklediği hayatı orada da bulamamıştı. Stockholm´´e döndüler. Bu arada Alfred de büyümüş, fizik ve kimya alanlarındaki yeteneği fark edilmeye başlanmıştı. 28 yaşına geldiğinde, kendisine ufak da olsa bir kimya laboratuvarı kurmayı başarmış, çalışmalarını burada sürdürmeye başlamıştı. O yıllarda kömür ve diğer değerli madenlerin çıkarılmasında, tünellerin açılıp, köprülerin yapılmasında dev kayalar büyük engeldi. Nobel bu yüzden özellikle patlayıcılar üzerinde çalışıyordu. Ancak yaptığı deneylerden biri hem laboratuvarına hem de kardeşinin hayatına mâl olacaktı. Bütün bunlara rağmen yılmadı. Araştırmalarına bin bir zorlukla da olsa devam etti ve sonunda başarıya ulaştı. 1865 yılına gelindiğinde o artık dinamitin mucidi olarak anılıyordu. Ailesi bir anda zengin oldu, ünü ve icadı bütün Avrupa´ya yayıldı.
Enzo Ferrari:
Herkes sakatlığıyla dalga geçiyordu, ama o dünyanın en hızlı otomobilini yaptı 1898´de İtalya´da doğan Enzo, demir tamircisi bir babanın oğluydu. Sakatlığı yüzünden askere alınmadı. Otomobil fabrikalarında işçi olarak çalışmaya başladı ama bedensel engeli yüzünden herkes ona aynı gözle bakıyordu: “İşe yaramaz”. Bu tavır onu çok üzmekle birlikte asla yıldırmıyor, tam tersine daha da azimli olmasına neden oluyordu. Yürümekte zorlanan ve küçük görülen Enzo´nun en büyük düşü, hızına kimsenin yetişemeyeceği bir otomobil yaratmaktı. Kafasına koyduğu bu büyük hayali gerçekleştirdiğinde yıl 1920´ydi ve Enzo henüz 22 yaşındaydı. Katıldığı Büyük Sicilya Yarışlarında “sakat adam arabası”yla birinci olması şahit olanları hayretler içinde bıraktı. Bundan sonra katıldığı yarışlarda da hep rakipsizdi. Hatta İtalya´nın o zamanki lideri Benito Mussolini, Ferrari´nin 30´uncu yaş gününde ona “Kumandan” ödülünü verdi. Ferrari bir yıl boyunca atölyesine kapanarak zamanın en hızlı otomobilini yaratmayı da başaracaktı. 1946 yılında üretilen “Ferrari Formula 1″ dünyanın ilk ciddi yarış arabasıydı. 1980´de son dünya şampiyonluğunu kazandıktan sonra, özel spor araba üretimine geçti. Bugün bir efsane olarak yollara hükmetmeye devam ediyor.
Abraham Lincoln:
Yaşamını ölümlerin biçimlendirdiği adam son nefesini tiyatroda verdi. Amerika Birleşik Devletleri´nin 5´´inci Başkanı olan Abraham Lincoln, hayatıyla da örnek olan bir kişi olarak Amerika tarihine adını yazdırmayı başardı. Lincoln 1809´da Kentucky şehrinde doğdu. Ailesi çok yoksuldu. Okuma yazma bile bilmiyorlardı. Abraham çocukluğu boyunca işçi olarak tarlalarda çalıştı, bakkallarda çıraklık yaptı. 10 yaşında annesi ve kız kardeşini kaybetti. Bu küçük bir çocuğun kaldıramayacağı kadar ağır bir yüktü. Günlerce kendine gelemedi. Ne yazık ki ölüm ileriki yıllarda da peşini bırakmayacak, 25 yaşındayken dört çocuğundan üçü çeşitli nedenlerden ölecekti.
Genç Lincoln 20 yaşında Ohio ırmağı üzerindeki teknelerde düşük ücretlerle ağır işlerde çalıştı. Bu arada zincire bağlı kölelere yapılan eziyetleri görüyor, bunu bir gün sona erdirmeye yemin ediyordu. Okumayı çok seven Lincoln´ün bir merakı da mahkemelere gidip davaları izlemekti. Duruşmalardaki insanları dinliyor, tanımaya çalışıyordu. Kısa sürede etrafında bilinen ve sevilen biri olmaya başladı. Bir süre sonra Kongre üyesi seçilmeyi başarmıştı. Ardından başkanlık gelecekti. Lincoln ülkedeki karışıklığın, adaletsizliğin ve köleliğin bitmesi için Amerika´nın güney hükümetinin Washington hükümetine itaat etmesi gerektiğini biliyordu. Güneyliler ise Lincoln´ün kölelik karşıtı tavrına katlanamayarak dört yıl sürecek bir iç savaş başlattılar. Sonunda kazanan Lincoln olacaktı. Güney kuzeye boyun eğmiş, Amerika´nın gelmiş geçmiş başkanları arasında en sevilenlerinden biri olan Lincoln de ikinci kez seçilmeyi başarmıştı. Amerika´nın bugünkü sistemi ve anayasasında çok büyük etkiler bırakan Lincoln´ün bu başarısını ve düşüncelerini hazmedemeyenler de vardı. Kendisine düzenlenen suikasttan kurtulamayacak, son nefesini bir tiyatro salonunda verecekti.


TEMEL’CE..
Küçük Rıza okuldan dönmüştü. Babası Temel'e anlattı:
-Baba biliyor musun, yer çekimi kanunu olmasa şimdi hepimiz havada uçacaktık?
- Vay anasunu! dedi Temel...
- Peçi ne zaman kabul edilmuş bu kanun?

GÜNÜN ÖZÜ…
Küsmek ve darılmak için bahaneler aramak yerine, sevmek ve sevilmek için çareler arayın. (Hz. Mevlana)
Bu yazı toplam 408 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
  • Otoyolların çıkış kavşakları
  • KEV'de sefa sürme devri bitsin
  • Acıtma
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37