1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yazık oluyor gençlere
Yazık oluyor gençlere

Yazık oluyor gençlere

Sizce hırsızlık nedir? Böyle soru olmaz değil mi? Yani, başkasının olan bir şeyi ve o başkasından izin almadan sizinmiş gibi almak hırsızlıktır değil mi? Komşunun bahçesinden erik çalmak da bir

A+A-

Sizce hırsızlık nedir?

Böyle soru olmaz değil mi? Yani, başkasının olan bir şeyi ve o başkasından izin almadan sizinmiş gibi almak hırsızlıktır değil mi?

Komşunun bahçesinden erik çalmak da bir tür hırsızlıktır. Ne ki, komşunun affetme olasılığı yüksektir. Kaldı ki, eriği çalan genellikle çocuktur…

Kalp çalmaya hırsızlık denir mi?

İki insanın bir biçimde yakınlaşmasının farklı tanımlaması olarak yorumlanabilir kalp çalmak ve bu da hoşgörüyle karşılanabilir…

Birinin emek verip, alın teri döküp de kazandığı bir malı ya da parayı, yine o kişiden habersiz almak nasıl bir şey olur?

Sözün tam anlamıyla hırsızlık budur işte!

Kırk dereden su toplayarak, taksitlerle falan aldığınız kırık dökük bir arabanın, bir sabah uyandığınızda yerinde olmadığını görürseniz ne düşünürsünüz? Bu olay hırsızlıktan da öte bir şey değil midir yani?..

Erik çalmak dedik, kalp çalmak dedik, araba çalmak dedik, para çalmak dedik, mal mülk çalmak dedik…

Bir insanın, gencecik bir insanın umutlarını, geleceğini çalmak nasıl bir şeydir sizin gözünüzde, söyler misiniz?

Yukarıda saydıklarımın yasalar önünde cezası var da, inançlar önünde yok mu? Yani; dinden, imandan, inançtan söz eden biri, yargıdan kaçırdığı çaldığını Allah’tan nasıl kaçıracaktır sizce ya da kaçırabilecek midir?..

Son olayı biliyorsunuz. YGS sınavlarında yaşanan pislikleri, çirkinlikleri ya okudunuz, ya duydunuz, ya da doğrudan doğruya yaşadınız. Oğlunuz, kızınız ya da bir yakınınız birebir yaşadı belki de.

Nedir şimdi bu? Ne olmuş, ne yaşanmıştır?

Daha ilköğretimden başlayıp, ailelerinin tüm olanaksızlıklarına karşın hazırlanan, sınavlarla boğuşan bir çocuk, gençliğinin en umduğu dönemindeki üniversite sınavında hayal kırıklığı yaşarsa, emekleri çalınırsa, o genç insanın ruh yapısı ne olur? Gelecekten ne bekler? Ülkesini yönetenlere olan güveni nerelerde kaybolur?..

Türkiye’nin değişik yerlerinde olduğu gibi, İzmit’te de gençlerin protestosu vardı ve sloganlarında;

“Biz de şifre istiyoruz” diyorlardı.

Haklıydılar. İstanbul’un bir semtinde, okulların birine yalnızca kız öğrenciler alınmıştı ve bu hiç de olağan bir görünüm değildi. Utanmadan da yalanlar sıralıyorlardı bunun gerekçesi olarak…

Antalya’da bir vali yardımcısı, haklarını arayan bu genç insanlara, iki elini ağzının çeperlerine dayayarak “yuh” çekiyordu. O ağız kimindi dersiniz?

Şimdilik yazık oluyor bu gençlere. Ne ki, bunun hesabını yine kendileri soracak günün birinde…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.