1. YAZARLAR

  2. H.İbrahim KAHRAMAN

  3. Yedi şehri ile İran “İsfahan”
H.İbrahim KAHRAMAN

H.İbrahim KAHRAMAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Yedi şehri ile İran “İsfahan”

A+A-

Ver elini İsfahan. Tahran iç hatlar hava alanından, yine bir İran uçağı ile bir saatlik bir uçuş yaparak İsfahan’a geldik. Otobüs ve rehberimiz bizi bekliyordu. İsfahan, Safeviler ve Selçuklular Dönemi’nde baş şehirlik yapmış bir yer. Şu anda iki buçuk milyon nüfusu ile İran’ın üçüncü büyük şehridir. Ortasından geçen büyükçe bir nehir şehri ikiye bölmekte, buraya bir güzellik ve zenginlik katmaktadır. Üzerindeki tarihi köprüler ve doğal bitki örtüsü kullanılarak yapılmış olan çevre düzenlemeleri, bu nehrin etrafını halk için güzel ve faydalanılan bir adres haline getirmiş. Aileler daha çok akşamdan sonra bu alanları gezerek eğleniyorlar. Piknik yapanlar buraları kullanıyor ve gördüğümüz kadarı ile temiz tutulmasına dikkat ediyorlar.
NAKŞ-I CİHAN 
İsfahan’daki ikinci adresimiz Nakş-ı Cihan. Burası dünyadaki sayılı meydanlardan birisidir. Şimdi, İmam Meydanı olarak adlandırılmıştır. 1600’lerde yapılmış olan büyük, bakımlı, tarihi eserleri ile iyi korunmuş bu meydanı ile bu şehir, ‘İsfahan dünyanın yarısıdır’ şeklinde anılmayı hak ediyor. Bu meydan UNESCO tarafından dünya kültür mirası olan yerlerin arasına alınmıştır. Meydanın etrafı tarihi eserlerle doludur. Bir tarafta Ali Kapu Sarayı, bunun tam karşısında Şeyh Lütfullah Camii, bir ucunda Mescid-i Şah, ortada büyük bir fıskiyeli havuz ve çepeçevre etrafı kuşatan ticarethaneleri ile bu meydan, bu şehrin en önemli merkezi durumundadır.
SELÇUKLU ESERİNDE NAMAZ
Cuma Camisi.. İran’da şehirlerde cuma namazları bu ad verilen bir camide kılınmaktadır. Gün cuma olduğu için, biz de bazı arkadaşlarımızla bu Selçuklu eserinde namazımızı cemaatle kıldık. Oldukça uzun, cemaatin dikkatle dinlediği, araya salavatlarla ve Hz. Ali’nin de isminin geçtiği kısa duaların okunduğu bir hutbe okundu. Bu vesile ile bu tarihi camide, bir kısmında hanımların da bulunduğu oldukça kalabalık katılımlı cemaatle, Caferi bir imamın arkasında bir namaz kılmış olduk.
NAMAZ SONRASI İYİ DİLEKLER DİLENDİ
Bazı İslam ülkelerinde, camilerde bile Şii- Sünni kavgalarının boyutunu bilip bu duruma üzülen ve buna mana veremeyen bir insan olarak bu namaz benim için çok anlamlı idi. Namazın akabinde sağım ve solumdaki insanların bizlerle tokalaşıp vücut dilleri ile iyilikler dilemesi, bu namazı daha da mana yüklü kılmıştı. Bugün 17 Mayıs Cumartesi. Sabahleyin erkenden kalkıp otelimizde kahvaltımızı yaptık. Grubumuz verilen saatte otobüsümüzün yanında idi. İsfehan-Yezd yolculuğunu karayolu ile yapacağız. 340 km ve 6 saati bulan bir yolculuğu, ekibimizin uyumlu olması sayesinde, çok güzel geçirdik.

ANADOLU BAKKALI
Abdullah Köktürk Bey’in fıkralarına, türkülerine, ayrıca her arkadaşımızın farklı duygu ve düşüncelerini paylaşmaları ile katılmaları, bu uzun yolculuğun nasıl geçtiğini anlamadan yapılmasını sağlamıştı. Yolda bir benzin istasyonunda ihtiyaç molası verdik. Burası bizim Anadolu’daki küçük bir bakkal dükkanlı bir kahvehane benzeri yeri ile İran’ın bir diğer yönünü gösteriyordu. Yarın: Yezd gezisi.

polo.jpg

POLO – Bu meydanda bir zamanlar insanlar Polo Oyunu oynar, Sultan ise oyunu balkondan seyredermiş. 

halilar.jpg
HALILAR – Gezimiz sırasında birbirinden güzel halılardan birisini ekibimizde bulunan bir arkadaşımız edindi. 

kahvehane.jpg
KAHVEHANE – Gezi grubunda bulunan arkadaşlarımızın bir kısmı ile kahvehanede çay molası vererek dinlenme imkanı bulduk. 

iran-turku.jpg
İRAN TÜRKÜ – Kırk Sütun Sarayı’nın girişinde İran Horasanı’ndan gelerek, ticaret yapan bir İran Türkü ile karşılaştık. 

bakkal.jpg
BAKKAL – İran’ın bir diğer yönünü bize sunan, Anadolu’daki küçük bakkallara benzeyen ve kahvehane havası olan bir dükkan. 

meydan-i-imam.jpg
MEYDAN-I İMAM – Meydan-ı İmam, 1979 yılında UNESCO’nun Dünya Kültür Mürası Yerleri Listesi’ne alınmıştır. 

Bu yazı toplam 1699 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.