1. YAZARLAR

  2. H.İbrahim KAHRAMAN

  3. YEDİ ŞEHRİ İLE İRAN “Yezd”
H.İbrahim KAHRAMAN

H.İbrahim KAHRAMAN

Yazarın Tüm Yazıları >

YEDİ ŞEHRİ İLE İRAN “Yezd”

A+A-

Nasıl geçtiğini bilmediğimiz neşeli bir yolculuktan sonra Yezd şehri’ne geldik. Bu şehir dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri ve en büyük toprak şehri. 700 bin nüfusu var ve bunun 100 bini Zerdüşt inancında. Bu inanç, İran’da resmi dinlerden ve bir milletvekilleri var. Toprak evlerden başka iki önemli bilgi, şehircilik ve imar konusunda,  dikkat çekici idi. Biri, şehrin suyu 45 km uzaktaki dağlardan QANAT sistemi denilen bir sistemle yerin altından tünellerle getirilmiş, küçüklü büyüklü sarnıçlarla evlere dağıtılarak insanların ihtiyacı karşılanmıştı. Diğeri, yapıların çatılarına konulan, bu günün klimaları gibi serinleme ihtiyacı için yapılmış BADGİRler. 2500 yıl önce insanların bu tür mühendislik olaylarını uygulamış olmaları hayreti şayan bilgiler idi.


ZİNDANLAR GEZİLDİ
Yezd’de Emir Çakmak Kompleksi’ni geziyoruz. 14. yüzyılda yapılmış bir eser. Bahçesinde nakhl denilen bir ahşap yapı var. Bu, buradaki insanların Kerbela Olayları’nın anma merasimlerinde, Hz. Hüseyin’in tabutunu temsilen kullandıkları, yas, acı ve üzüntüyü simgeleyen çeşitli  unsurlarla  süsledikleri 15-20 insanın ancak taşıyabileceği,  tahterevalli benzeri bir yapı idi. Daha sonra oldukça uzun iki minaresi olan Cuma Camii’ni, Ziya Medresesi’ni  ve İskender Zindanı’nı  gezip gördük.


ISSIZLIK TEPESİ 
Bu şehirde bize en ilginç gelen ve merak ettiğimiz ıssızlık tepesinin olduğu yere gidiyoruz. Burası şehrin 4 kilometre kadar dışında bir yer. Zerdüşt (Mecusilik) inancına göre toprak, su ve ateş kutsal kabul ediliyor. Buna göre toprağın ve suyun kirletilmemesi düşüncesiyle ölülerin toprağa gömülmemesi gerekir. Yırtıcı hayvanların cesetleri yiyerek ortadan kaldırması için bu tepelere yapılmış kulelere bırakılıyor. Bu gelenek 1925’lerde yasaklanmış. Şimdi yine bu bölgede yapılmış bir alandaki mezarlara, özel tabutlarla toprağa teması önlenecek şekilde defin yapılıyor.


MUHTELİF RESİMLER
Issızlık Tepesi’nden sonra bu inancın ibadethanesi olan ve sönmeyen ateşin bulunduğu yere gidiyoruz. Büyükçe bir mangal içindeki bu ateş hiç söndürülmeden yanarmış. Özel görevli rahipler badem ve kayısı odunları ile besleyerek ateşin sürekliliğini temin ederlermiş. Mekanda bu inaçla ilgili muhtelif resimler mevcuttu. Zerdüşt peygamberin temsili resmi ve bunların kutsal kitabı Avesta’dan sayfalar ilginçti. Bu inancın sembolü bir kuş (Huma Kuşu) olup, büyük kanatlarındaki üç sıra tüy, iyi düşünceyi, iyi sözü,  iyi işi temsil ve emrettiğine inanılmakta imiş.

İSTİKLAL MARŞI SÜRPRİZİ 
Akşam oluyor ve biz otelimizin yolunu tutuyoruz. Otelimiz eski büyükçe bir evin restore edilmesi ile hizmete sokulmuş olan Mehr Oteli. Orta avlusunda havuzu olan, havuzun çevresi sedirlerle donatılarak yemek yeme alanı olarak kullanılan, bodrum, zemin ve zemin üstü katların idare ve misafir ağırlama alanı olarak kullanıldığı bir mekandı. Odalarımıza yerleşip yemek alanında toplandığımızda bize bir sürpriz yaptılar. Bu sürpriz İstiklal Marşımız’ın çalınması idi ve bizi çok mutlu etmişti. Otelin odaları, yerel unsurları bozulmadan bazı ilaveler ile otele uygun hale getirilmiş, konforu çok olmayan fakat gezginler için farklılığı yaşatan bir yerdi. Yarın: Şiraz ve Persapolis.

inaa.jpg

İNANIŞ – İnanışlarına göre giden misafir, üstünde kutsal kitabımızın olduğu bir tepsi altından geçer ise buraya tekrar gelirmiş.

iskender-sarnici.jpg
İSKENDER SARNICI – İskender Sarnıcı (Zindanı) içerisinde gezi ekibimizden Sami, Ahmet ve Şükrü Bey ile gezi yorgunluğumuzu biraz da olsa atma imkanı bulduk. 

havadan-goruntu-003.jpg
ISSIZLIK TEPESİ – Bu bölgede en yukarıdaki kule özel görevliler tarafından ölenlerin bırakıldığı bir yer olarak bilinmektedir. Dağın eteğinde kalan kısımlar ise ölenlere dini merasimler yapmak için kullanılan alandır. 

hava-002.jpg

HAVADAN GÖRÜNTÜ –  Toprak evlerden müteşekkil bir mahallenin havadan görünen halinin temsili. 

yezd-sokaklari-002.jpg

YEZD SOKAKLARI – Yer yer küçük tünellerden geçercesine Yezd sokaklarında gezimizi sürdürdük. 

badgirli-002.jpg

BADGİRLİ – Yezd’de yer alan yapıların hepsi badgirli bir şekilde inşa edilmiş.

 

Bu yazı toplam 2254 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.