1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Yemeğe tuz atmadan önce bu haberi okuyun!
Yemeğe tuz atmadan önce bu haberi okuyun!

Yemeğe tuz atmadan önce bu haberi okuyun!

Günlük maksimum alımı 6 gramı geçmemeli. Tüketimi yarıya indirilse yılda 2.5 milyon insanın hayatı kurtulacak. İyotlusu zeka geriliğini önler, okul başarısını arttırır... İşte yemeğinize tuz atmadan önce mutlaka bilmeniz gerekenler...

A+A-
Bilimsel çalışmalarla ülkemizde tuz tüketiminin Dünya Sağlık Örgütü' nün önerdiği değerin yaklaşık üç katı kadar olduğu gösterilmiştir.
Dünyada 972 milyon insanın hipertansiyonu vardır ve 25 yıl sonra bu rakam 1.5 milyarı aşması beklenmektedir.
Türkiye’de her 4 ölümden 1’inin nedeninin hipertansiyon olduğu belirlenmiştir.
Tuz alımı yarıya indirilirse tüm dünyada bir yıl içinde inme ve kalp krizinden yaklaşık 2.5 milyon insanın hayatı kurtarılmış olur.
Maksimum tuz alımı günlük 6 gram (2.4 g sodyum) geçmemelidir.
İyotlu tuz zeka geriliğini ve beyin hasarını önler. Okul başarısını arttırır.
Yüksek kan basıncının küresel olarak ölümlerin yüzde 13’ ünden sorumlu olduğu WHO tarafından 2010 yılında hazırlanan toplum bazlı tuz azaltma stratejileri raporunda yer almıştır. Yine aynı raporda aşırı tuz tüketimine bağlı olarak meydana gelen yüksek tansiyonunun küresel düzeyde inmelerin yüzde 51’ne iskemik kalp hastalıklarının yüzde 45’ ine liderlik ettiği vurgulanmıştır.
Ülkemizde kardiyovasküler hastalıkların ulusal düzeyde ölüm nedenlerinin temel hastalık gruplarına göre dağılımı içerisinde yüzde 47.73’ lük yeri olduğu ve hipertansiyon prevelansının yüzde 11-43 arasında değiştiği saptanmıştır.
Diyet sodyum tüketimi toplumsal ve bireysel kan basıncı seviyesinin belirleyicisidir. Yapılan çeşitli çalışmalarla 1g/gün diyette tuz alımının azaltılması felçlerde yüzde 5, kalp krizlerinde yüzde 3 azalma, diyette tuz alımının 9g/gün azaltılmasının ise felçlerde yüzde 34, kalp krizlerinde ise yüzde 24’ lük bir azalma sağladığı tespit edilmiştir.
Diyetle alınan tuzun 10 gramdan 5 grama düşürülmesi ile inme riskinin yüzde 23 ve kardiyovasküler hastalıkların riskini yüzde 17 azaltabilir.
Tuz tüketiminin günde 6 grama düşürülmesi her yıl yaklaşık 2.5 milyon önlenebilir ölüm anlamına gelmekte, gıda endüstrisinin gönüllü olarak yaptığı işlenmiş gıdalardaki tuzun azaltılması çalışması sağlık harcamalarında milyonlarca doların korunması anlamına gelmektedir.
 
AZALTMAK İÇİN: 
Hazır besinlerin, tuz ve/veya sodyumlu bileşikleri içerip içermediğini etiket üzerinde bulunan içindekiler listesinden kontrol edebilirsiniz.
Sofrada tuzluk kullanmamakla tuz alımı yüzde 15 azaltılabilir.
Lezzetine bakmadan yiyeceklerinize tuz eklemeyiniz ve fazla tuzlu besinleri tüketmeyiniz  

AVRUPA BİRLİĞİ’ NE GÖRE TUZ AZALTILMASI İÇİN ÖNCELİKLİ OLMASI GEREKEN BESİNLER 

Ekmek •Et Ürünleri •Peynir •Yemeye Hazır Gıdalar •Hazır Çorbalar •Kahvaltılık tahıllar •Balık Ürünleri •Cipsler, Atıştırmalık Ürünler •Toplu Beslenme Yapılan Yerlerdeki Öğünler •Restoranlardaki Öğünler •Soslar •Yemeğe Lezzet Veren Ürünler • Baharatlar
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.