1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yemin boykotu
Yemin boykotu

Yemin boykotu

12 Haziran’da seçilen CHP’li vekillerin yemin, BDP desteği ile seçilen bağımsız vekillerin (Biri hariç 29’u BDP’ye katıldı) meclise gelmeme boykotu devam ediyor. CHP Genel Başkanı SayınKemal

A+A-

12 Haziran’da seçilen CHP’li vekillerin yemin, BDP desteği ile seçilen bağımsız vekillerin (Biri hariç 29’u BDP’ye katıldı) meclise gelmeme boykotu devam ediyor. CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun ve yöneticilerinin ifadelerine göre CHP’li vekillerin yemin boykotu daha da devam edecek.

Diğer taraftan yemin boykotunun gerekçesi olan tutuklu vekillerin bırakılmaması olayının bir anlamda sorumlusu olan Sayın Başbakan, yemin boykotunda bulunan vekillerin eninde sonunda ‘tükürdüklerin yalayarak’ yemin edeceklerini söylemesi, bu işe çözüm noktasında müdahil olmayacağını göstermiştir.

Sayın Başbakan böyle konuşurken partisinin grup başkanvekili Sayın Mustafa Elitaş “beş oturuma katılmayanın milletvekilliği düşer” demesi, bu sürenin de 15 Temmuz da sona erecek olması tehdidi, boykotçular ile sorunu çözmesi gerekenler arasındaki makası daha da açmıştır.

CHP listelerinden seçilen iki, MHP listelerinden seçilen 1, BDP desteği ile seçilen 5 vekilin ilgili mahkemeler tarafından tutukluluk hallerinin devam ettirilmesi, bir üst mahkemeye yapılan itirazlarının reddedilmesi bu sorunu daha da derinleştirmiştir.

Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 100. Maddesini dayanak göstererek tutuklamalarının devamına karar veren yargıçların bu kararlarının aksine, tutuklamaların kaldırılmasına karar verilebileceğini söyleyen yargıçların bulunması ve bu söylemlerini basın önünde tekrar etmeleri, tutuklama kararlarını daha da tartışılır hale getirmiştir.

Değerli okuyucular geçen haftada söylediğim gibi milletin sorunlarını çözmek ile görevli bulunan TBMM’si ve kararlarını Türk Milleti adına veren mahkemeler bu defa yaptıkları uygulamalar ve verdikleri kararlar ile kendileri sorun olmuş, gün geçtikçe de sorunu kördüğüm haline getirmektedirler.

Meclisin açılış aşamasında birbirleri ile restleşen iktidardaki AK Parti ile ana muhalefet partisi konumundaki CHP ve Kürtlerin temsilcisi olduğunu söyleyen BDP, milletvekili seçilen 8 kişinin tutukluluk hallerine çare bulamaz iken bir araya gelip milletin sorunlarını nasıl çözecekler, yeni Anayasa’yı nasıl hazırlayacaklar.

Cezaları kesinleşmemiş, dosyaların mahkemelerde bekleyen yüz binin üzerinde kişi orta yerde dururken, sekiz kişinin tutukluluk hallerinin kaldırılması için yapılan yemin ve meclise gelmeme boykotunun, demokrasi ve insan hakları adına yapıldığı, bana pek inandırıcı gelmemektedir.

BDP’nin meclise gelmeme boykotunu bir tarafa bırakırsak, CHP yönetiminin almış olduğu yemin boykotu kararı; demokrasi ve insan hakları için değil de, seçim sonrası yenilgisinin parti içerisindeki tepkileri yumuşatmak ve olası imza toplanması sonucunda yapılacak kurultaydan güçlü çıkmak için alındığı izlenimi vermektedir.

Siyaset bir satranç oyunu gibidir. Bir sonraki hamleyi hesap etmeden hamle yapılmaz. Bir sonra ki hamleyi düşünmeden hamle yapılırsa mat olmak kaçınılmaz olur. Bu kararı alan CHP yöneticileri; Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı hiç tanımamış, içinde bir sürü yargıç ve savcılıktan gelen vekil olmasına rağmen yargının siyasallaştığının farkında olamamışlardır. Umarım CHP yönetimi sonucunu düşünmeden almış olduğu yemin boykotu kararının altında kalmaz.

Gerginliklerden ve krizlerden beslenen Sayın Başbakan ve AK Parti; sorunları diğer partiler ile uzlaşma yolu ile çözmek alışkanlığına sahip olmadığını, yaşanan bu olaylar bir defa daha göstermiştir.

Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan CHP ve BDP’yi meclis dışında bırakarak veya bu partiler ile uzlaşma yollarını kapatarak, seçim meydanlarında söz verdiği katılımcı yeni sivil Anayasa’yı nasıl hazırlayacaktır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.