1. HABERLER

  2. Yeni Adalet Sarayı mutlaka şehir dışında olsun
Yeni Adalet Sarayı mutlaka şehir dışında olsun

Yeni Adalet Sarayı mutlaka şehir dışında olsun

Kocaeli Adliyesi'nin şuanki yeri aslında çok eski değil. Saat Kulesi'nin oradaki eski binadan Körfez Mahallesi'nde Dolphin AVM arkasındaki yeni yerine 17 Ağustos depreminden sonra taşınmıştı. 

A+A-

Yeni olmasına rağmen hem konum olarak şehri sıkıştıran bir yerde, hem de yeterli otoparkı olmayan tuhaf bir bina. Zamanında çağın gereklerini göre değil, tamamen ticari düşünülerek yapıldığı izlenimi veriyor. Ayrıca kapasitesi bu kente yetmiyor. Bu yüzden taşınması kaçınılmaz. 
Yeni Adalet Sarayı’nın yapılmasıyla ilgili konu, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın Gölcük Adliyesi’nin açılışı için İzmit’e geldiğinde ortaya çıktı. AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan gündeme getirdi. Bakan Bozdağ yer gösterin yapalım dedi. Büyükşehir arazi için söz verdi. Şimdi bu binanın nerede olacağını konuşmak gerekiyor. 
Yeni Adalet Sarayı’nın şehrin dışında yapılmasından yanayım. Belki ulaşım açısından çok rahat olmayacak, başlangıçta sıkıntı çekeceğiz ama şehrin nefes alması için bu şart. Sakarya'ya bu konuda imrenerek bakıyorum. Valilik Binası'ndan, yeni hastaneye kadar yeni yapılan hizmet binalarının hepsini şehrin farklı yerlerine dağıtmışlar. Şehir merkezindeki yoğunluğu eritmişler. Dolayısıyla trafik de rahatlıyor, insanlar da tıkış tepiş yaşamaktan kurtuluyor.  
Bizim burada tam tersine her şey Merkez Bankası ile Mehmet Ali Paşa arasına sıkıştı. Kocaeli, Türkiye'nin yüzölçümü olarak en küçük vilayetlerinden biri olabilir ama kullanmadığımız boş duran çok bölge var. Yeni Adalet Sarayı da bu bölgelerden birine yapılmalıdır. 
Kocaeli Şehir Plancıları Odası varmış. Geçen hafta bu odanın temsilci ataması yapıldı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi çalışanlarından Rahmi Erdal Tümpalay 29 ncu dönem başkanı seçildi. Kaç yılda bir kongre yapılıyor bilmiyorum ama 29 ncu dönem demek en az 30 yıldır bu kentte, Şehir Plancıları Odası olduğu anlamına gelir. 
Açıkçası bugüne kadar ben ne adlarını duydum, ne de hangi işe çözüm getirdiler bilmiyorum. Yeni Adalet Sarayı ile ilgili onlar ne düşünüyor, doğrusu merak ediyorum.

Sertif Gökçe’nin sorumluluğu büyük

Kocaeli Barosu'nda seçim tamamlandı. Aslında tek başkan adayının olduğu yerde seçim çoktan bitmiş demekti ama prosedür yerine getirildi. Sandıkları kuruldu, oy kullanıldı. 
Sertif Gökçe’nin yeniden başkan olduğu seçimlerde kullanılan oy sayısı, tek aday ve liste olduğu halde bana göre düşük sayılmazdı.
Gökçe, bir önceki seçimde Hakan Lamper ile yarışmıştı. Tansiyon yüksekti. Adam markajı, kulisler, dedikodular havada uçuştu. Kocaeli Barosu’na o dönem kayıtlı 1124 üyeden 967'si seçime katılmış, Gökçe 512 oyla başkan seçilmişti.
Son seçimde belirttiğim gibi tek aday vardı. Kocaeli Barosu’nda üye sayısı 1335 olmuştu. Gökçe, bunlardan seçime katılan 953 üyeden 753'ünün oyunu aldı. 
Bu kadar heyecansız geçen bir seçimde Gökçe'nin her iki avukattan 1'inden bile fazlasının desteğini alması önemlidir. Ama aynı zamanda Sertif Gökçe’ye ciddi sorumluluk yükler. 
Başkan Gökçe'nin seçim vaatleri arasında Kocaeli Barosu için sosyal tesis yapılması vardı. İki yıllık dönemde bu sözün mutlaka yerine getirilmesi gerekiyor. Akis halde son seçime, tek aday olduğu halde katılıp boş oy atacak kadar muhalif 200 kişilik bir grup olduğu açıkça görüldü. Bu muhaliflerin sözler yerine gelmezse Gökçe’yi iki yıllık bu son döneminde rahat bırakmayacağını düşünüyorum. 

Kandıra sapağındaki dönel kavşak

İzmit trafiğini rahatlatacak her öneriyi dikkate almalıyız. Sonuçta arabaları havadan uçuracak halimiz yok. Mevcut sistem içinde aksayan bir bölge varsa mutlaka müdahale edilmelidir. İzmit’te Kandıra Sapağı bölgesinde bir nokta hakkında çok fazla şikayet alıyorum. Buradan da açıklamak isterim.
İzmit'te bir ara dönel kavşak modası vardı. Caddelerin bağlantı yerleri genişletiliyor ama tam ortaya bir adacık yapılıyor, yol yeniden daralıyordu.
İzmit Santral mevkiinde böyle bir dönel kavşak vardı. 
Perşembe Pazarı Alanı'nda da bir tane kocaman adacık bulunuyordu. Üzerleri ağaçlarla, ışıklı süslemelerle kaplıydı. Ne kavşağa girerken karşıdan gelen aracı görebiliyordunuz, ne de kavşak içinde dönmeye başladığınızda çıkış yapacağınız caddeyi.
Santraldeki kavşak uzun süre önce kaldırıldı. Trafik ışıkları konuldu. Eskisinden daha iyi hale geldi. 
Perşembe Pazarı Alanı önündeki dönel kavşak da tramvay inşaatı nedeniyle kalktı. Geri gelmesi tramvay geçeceği için zaten mümkün değil. Büyük ihtimalle burası da eskisinden daha iyi olacak.
İzmit'te şimdi Bağdat Caddesi'ni D-100 karayolu birleştiren, Kandıra Sapağı'nda bir dönel kavşak var.
Dönel kavşakta ideal olan 4 ayrı koldan giriş olmasıdır. Kandıra Sapağı'nda ara sokaklardan bile giriş var. 
Bu kadar karmaşık, bu kadar gereksiz bir dönel kavşak uygulaması dünyanın başka yerinde belki de yoktur. 
Demokrasi ve Şehit Rafet Karacan Caddeleri de buradan birleşiyor. Diğerleri gibi bu dönel kavşak da kaldırılmalı. Trafiğin sürekli kilitlendiği, kazaların eksik olmadığı bu bölgede de ortadaki gereksiz adacık yerine trafik ışıkları koyulmalıdır. Konya gibi geniş düzlükleri olan bir il olsak neyse ama İzmit’in daracık caddelerinde bu dönel kavşak işi tutmuyor. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
7 Yorum