1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yeni ama bize uygun çözümler gerek
Yeni ama bize uygun çözümler gerek

Yeni ama bize uygun çözümler gerek

Baş döndürücü bir hızla değişen dünyada, hemen her meselede hızlı düşünmeye, hızlı  karar vermeye mi başladık ne Bir yerde aykırı bir şey mi olmuş? Çözüm hazır. Ekranlarda yada gazete sayfalarında çö

A+A-

Baş döndürücü bir hızla değişen dünyada, hemen her meselede hızlı düşünmeye, hızlı  karar vermeye mi başladık ne .. Bir yerde aykırı bir şey mi olmuş? Çözüm hazır. Ekranlarda yada gazete sayfalarında çözüm üreten üretene. Hem ortak akıl der dururuz hem de kimsenin aklına ihtiyaç duymayız. Biri dün bir yerlere gelir, ertesi gün çok hayatî bir konuda müthiş çözüm önerileri sıralamaya başlar. Hani istişare?. Nerede ortak akıl?. Ne Gerek var istişareye? Ne demek ortak akıl!.. Üstelik çok kere toplumsal meselelerde yapılıyor bu yanlış. Toplumsal sorumluluk, topluma karşı sorumluluk demekse nerede sorumluluk. Bir yerlere gelmiş olmak, her şeyi herkesten iyi bilmek anlamında algılanmaya başlarsa tehlike büyük demektir. Çünkü en telafisi zor hataların yapıldığı durumlar, kişinin kendini en güçlü hissettiği yada en akıllı zannettiği zamanlardır. Hele buna hırs ve öfke de eklenmişse!..

Şiddet mi?.. Çözüm hazır. Daha doğrusu çözümü sunacak kişiler hazır. Şiddet aile içi mi? Ona da çözüm hazır. Akşam TV ekranlarında dinleyin tahammülünüz varsa. Be birader ne zaman yaptın çalışmayı?.. Kim seni ne kadar çabuk bulmuş da ekrana çıkarmış. Biri eşine şiddet mi uygulamış, çözüm hazır. Hazır hazır olmasına da, başta şiddet olmak üzere bir çok alanda suç oranları artmakta. Halbuki biz çok iyi biliyoruz ki, yıllardır şiddetle çözülmeyen meseleleri var bu milletin. Sorunlar ortak akılla, istişare ile ve toplumsal muhakemenin ürettiği çözümlerle halledilir. Biz sonuçları tartışıyor,sonuçlar üzerinden çözüm üretmeye çalışıyoruz. Hem sonuçları tartışıyoruz hem de hemen başka ülkelerdeki uygulamalara sarılıyoruz o ülkede hangi sonuçlar alınmış bakmadan. Halbuki tartışılması gereken sebepler, yapılması gereken de  toplumsal yapıya uygun çözüm üretmektir.

İlgili kişiler zaman zaman işsizlik oranlarını  düşürecek tedbirlerden bahsederler. Hatta meslek seçiminde bir anlamda rehberlik de yaparlar. Ama bakın görün ki, sokaklar işsizlerle doludur. Neden? Ya işsizler o çözüme inanmamaktadır yada en azından bazıları itibariyle insanımız aylak gezip tufeylî yaşamaya alışmıştır. Yapılması gereken önce insanların bu önerilere inanmalarını sağlamak,sonra da çalışma alışkanlığı edinmelerine yardımcı olmak. İl olarak bu konuda şanslı sayılabiliriz. Çünkü son yıllarda Büyükşehir Belediyeleri ( Büyükşehir Belediyemiz bu alanda ön sıralardadır.) ile Halk Eğitim Merkezleri güzel ve önemli çalışmalar yapmakta . İlave olarak belki hem çalışma alanlarını genişletmek hem de bu programları yaşam biçimleriyle örnek olabilecek kişilere yaptırmaktır. Nasıl dürüstlükten, doğruluktan bahsedenin önce kendisinin dürüst ve doğru olması gerekliyse, aile bağlarından bahseden birinin de aile hayatı itibariyle örnek olması gerekir.

Evlilik ve boşanma oranlarına bakın. Karşı karşıya olduğumuz tehlikenin büyüklüğünü göreceksiniz. Bu arada boşanma sebeplerine de bakın. Bu oranlar ve bu sebepler çocuklarımızı ne kadar ve nasıl etkiler dersiniz?.. İyi ve doğru etkiler diyebilir misiniz?.. Biz nasıl taklitçiliğimizin bedelini ödüyorsak,yarın da daha ağır bir faturayı bizim çocuklarımız ve bizim torunlarımız ödemeyecek mi? Peki nasıl bu kadar ilgisiz olabiliyoruz. İlgilenenimiz de, işin kolaycılığına kaçmakta, bilimsellil urbası giydirilmiş hazır çözümlere sarılmakta. Neden bizden öncekilerin güzelliklerinden örneklere bakmayız. Bakıp o güzel örnekleri güncelleştirmeyiz? Aile bağlarının güçlü olduğu dönemlerde bu bağları güçlü kılan sebepler neymiş?!.. Neymiş ki onca yokluğa ve sıkıntıya rağmen sürdürülebilmiş aile birliği. Neden ecdadımız, “aylak gezmektense,ücretsiz çalışmak evladır.” demişler?!.. Bunu derken, insanların karın tokluğuna çalıştırılmalarına kapı mı aralamışlar yada aralamak istemişler?  Yooo. Bugün suç makinesi haline gelmişler iyice bir incelense,muhtemelen sebepleri arasında boş gezmek üst sıralarda çıkar. Neden dün işsizlik ücreti ödeyen ülkeler bugün başka çareler aramaya başladı acaba?!. Boşanmalarda da ilginç sonuçlar çıkacağı muhakkak. Öyleyse!.. Evet öyleyse bizim bünyeye uygun tedaviler bulmamız gerek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.