1. YAZARLAR

  2. Alaettin KÖKSAL

  3. Yeni Anayasa için sandık başına
Alaettin KÖKSAL

Alaettin KÖKSAL

Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni Anayasa için sandık başına

A+A-
 Birçok maddesi değiştirilerek, yamalı bohça haline gelen l982 anayasası yerine, Yeni bir anayasa yapılması ülkemiz ve milletimiz adına şart olmuştur. Milletten yetki isteyen siyasi partiler, ekonomik vaatlerinden önce, temel insan hak ve özgürlüklerini teminat altına alan, yeni bir anayasa yapılması hususunda millete söz vermelidirler.  
          Temel insan haklarından olan mal, can, akıl, nesil ve ilim emniyeti ve diğer özgürlükler anayasal güvence altına alınmadığı surece, bu haklar genelgelerle teminat altına alınmaz. İktidar değişince, yeni gelen iktidar, demokratik özgürlükleri, manevi iyileştirmeleri yeni bir genelgeyle, kendilerinden önce çıkarılan tüm genelgeleri iptal ettirerek, kazanılmış görünen bütün haklar ortadan kaldırılabilir.
Bu gibi ve benzeri birçok sebepten dolayı, özgürlüklerin geliştirilerek korunması için, 07-Haziran-2015 seçimleri diğer tüm seçimlerden çok daha önemli olduğunu düşünerek reylerimizi kullanmalıyız. Milletin maddi ve manevi menfaatlerine önemli katkıları olacak yeni bir anayasanın yapılması hususunda, nedeni ne olursa olsun, bugüne kadar sandığa giden gitmeyen bütün vatandaşlarımız, partiler üstü bir anlayış şuuruyla, yeni anayasa için,  oylarını kullanmak üzere sandığı gitmelidirler.
Sandığa giden vatandaşlarımız, vicdanlarıyla baş başa kaldıklarında eski Türkiye ile yeni Türkiye'yi kıyaslayarak ve geleceğin büyük Türkiye'sini düşünerek bağımsız bir akıl ile reylerini kullanmalıdırlar. Partilerin geçici, devletin kalıcı olduğunu düşünerek, vereceğimiz reyin kime yarayacağını, kimlere hangi maksatla hizmet edeceğini düşünen milletimiz, oyunu isabetli bir şekilde kullanarak temel insan hak ve özgürlüklerimizi teminat altına almalıdır. 
Mevcut siyasi partilerin, aydın ve yazarların ekseriyeti, yeni bir anayasa yapılması hususunda hem fikir oldukları halde, ne hikmetse AK partisi haricindeki hiçbir parti meydanlarda, Yeni bir anayasadan ve başkanlık sisteminden konuşmuyor. Hırs ve kıskançlığa dayalı şuursuz bir muhalefetle, AK partisini özelikle Sayın T. Erdoğan'ı eleştirmekten ve tutarsız ekonomik vaatler yapmaktan başka, milleti ikna edecek hiçbir şey yapamıyorlar.
Milletin maddi ve manevi değerleriyle barışık olmayan, ülkemizde ve İslam coğrafyasında meydana gelen siyasi olayları doğru okuyamayan, milli projeler üretemeyen muhalefet partilerine halkımız iktidar desteği vermiyor. Verilen her bir oy'un geleceğimizi onaylayan önemli bir değer olduğu bilinciyle hareket eden seçmenler, bundan böyle reylerinin hiçbir parti tarafından istismar edilmesine asla müsaade etmiyor, etmeyecektir.
Lafı evirip çevirmeden, bugüne kadar sandığa giden/gitmeyen herkes, her türlü fikir ve düşüncelerini sandığın dışında bırakarak, 07-Haziran-2015 seçimlerinde yeni anayasa için sandığa gitmelidirler.  Hiçbir partinin cemaatin tesirinde kalmadan, kendi vicdanımızın sesini dinleyerek, temel insan hak ve özgürlüklerini teminat altına alan, kendimize ait yeni bir anayasa için, milletçe sandıkta ittifak yapmanın ne anlama geldiğini düşünerek reylerimizi kullanmalıyız.
Millet adına yeni bir anayasa yapmayı taahhüt eden AK partisine yeterli olan 367 veya üstünde milletvekili sayısını vererek hızlı bir şekilde yeni anayasanın yapılmasını sağladıktan hemen sonra, erken seçime giderek tüm partilerin, Türkiye Büyük Millet Meclisinde temsil edilmelerinin yolunu açmalıyız. Halkımız sandıkta yeni anayasaya evet derse, sandık yoluyla devrim yapan bir millet olarak, siyasi tarihimize adını yazdırmış olacaktır.
Ülkenin siyasi istikrarını, sosyal barışını sağlayacak olan yeni bir anayasanın yapılması yönünde anlaşamayan siyasi partilere, milletçe sandıkta ittifak yaparak siyasetçilere gerekli dersi vermeliyiz. Ülkenin siyasi istikrarını, maddi ve manevi kalkınmasını,  huzur ve barışını bozmak isteyen şer güçlere karşı güç birliği yapmalıyız. 07-Haziran-2015 seçimlerinde Partilerimiz için değil,  ülkemizin ve milletin maslahatına (menfaatine) uygun olacak yeni bir Anayasanın yapılmasını isteyen AK partisine oylarımızı vermeliyiz.  
Yeni bir anayasanın yapılması milletin menfaatine olduğuna inandığım için, AK partisine ittifakla oy vermenin doğru olacağını düşünmekteyim. Bu işi şuurlu bir şekilde bir sefer yaparak, milletçe tarihe geçmeliyiz. Böyle yaparsak, inanın tüm siyasi partiler, cemaatler, tarikatlar, sivil toplum örgütleri, dernekler vakıflar, iş dünyası, medya aydın, yazarlar ve sair kuruluşlar hizaya gelerek halkın sesini dinlemeye başlayacaklardır.
 Yeni Anayasa; siyasi getiri hesaplarından uzak, ülkenin ve milletin milli menfaatlerine uygun bir şekilde hazırlanacağından, böyle bir anayasa temsilde adaleti sağlayacağından, tüm siyasi partilerin, sivil toplum örgütlerin, lehinde olacaktır. Partiler birbirini alt etmek için, tutarsız vaatlerden, gerilimi artırıcı hakaret varı cümleler kurmak yerine, ülkeye ve millette faydasına olan projelerini konuşmaya başlayacaklardır.  İş böyle olunca halkta sağlıklı bir şeklide düşünerek dilediği partiyi destekleme imkânını bulmuş olacaktır.
 Yeni anayasa yapılarak, başkanlık sistemine geçilirse, seçmen desteği az olan partiler mecliste temsil edilmeme endişe içinde olmayacaklardır, güçleri nispetinde mecliste temsilci gönderme imkânına kavuşacaklardır. Bakanlar dışarıdan sivil insanlardan tayin edileceklerinden milletvekillerinin veya seçmenlerin haksız dayatmalarına muhatap olmayacaklardır. 
 Bakanlık görevine getirilenler, ülkenin ve milletin yararına tarafsız bir şekilde 80 milyonun bakanı olarak, görev yapacaklardır. Aynı şekilde, bürokratların tayın ve atamaları siyasi vesayetten kurtarılıp ülkeden ve milletten taraf hizmet etmeleri sağlanacaktır. Görevlerini layıkıyla yerine getirmeyen bakan ve bürokratlar kolaylıkla görevlerinden alınabilecekler.
Özetlersek, halkın mukaddes değerlerini güvence altına alan inanç değerlerine saygı gösteren gösterilmesinin önünü açan yaşanmasına, örgütlenmesine, başkalarına anlatılmasına imkân veren bir anayasa siyasi partilere istikamet verecektir.   
Daha açık bir ifadeyle,  bundan böyle tüm siyasi partiler, hizmet yarışı içinde olacaklardır. Halkta siyasi partilerin takdim ettikleri projelerini takip ederek, dilediği partiye öz güvenle destek verecektir.  Milletimiz her bir partiye eşit mesafede olacaktır. Kimin iktidar kimin muhalefet olacağına, hiçbir iç ve dış gücün tesiri olmayacaktır, kararı millet verecektir.
Bu yazı toplam 403 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum