1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Yeni Anayasa kaçınılmaz
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni Anayasa kaçınılmaz

A+A-
1 Kasım seçimlerinin ardından Türkiye siyasetinin, yeni oluşan Meclisin önündeki ilk görevlerden biri, hiç kuşkusuz yeni , çağdaş, demokratik bir anayasa yapmak olacaktır. Başbakan Davutoğlu da  bu konuya ilk geceden vurgu yaptı. 
Ortaya çıkan bu siyasi tablo karşısında,  seçimin kazananı Recep Tayyip Erdoğan’ın çok istediği Başkanlık Sistemini de ciddi biçimde tartışmak gerekiyor. Yeni Anayasa’nın  Meclis’te grubu bulunan 4 partinin uzlaşmasıyla hazırlanması  en ideal yöntem olacaktır. Türkiye’nin yeni anayasasında ve buna bağlı olarak hazırlanması kaçınılmaz olan yeni seçim yasasında neler olmalı konusuna gelince. İlk aklıma gelenleri sıralamak isterim.
-Genel seçimlerde ülke barajı mutlaka  kaldırılmalı. Barajı (0)’a indirmek sakıncalı görülürse, en fazla (3) seviyesine çekilmeli. 
- Yargı bağımsızlığı yeni Anayasa’da  çok özel  biçimde vurgulanmalı. 
- Siyasi partilere aday belirlemede ön seçim zorunlu hale getirilmeli. 
- Yerel seçimlerde belediye başkanlarının iki turlu seçimle belirlenmesi sağlanmalı. 
- Genel seçimler öncesi  mecliste grubu bulunan partilerin liderlerinin televizyonlarda birlikte açık oturumlarla halkın önüne çıkması, yasal zorunluluk haline getirilmeli.
- Bu ülkede yaşayan herkesin  kendisini birinci sınıf vatandaş olarak göreceği düzenlemeler eksiksiz yapılmalı. 
- Basın özgürlüğü, siyasetçilerin, ülkeyi yönetenlerin insiyatifine bırakılmamalı. Ama basın özgürlüğünün istismarı, hakarete, haksızlığa yönelme durumunda  sert yaptırımların  bulunması da sağlanmalı. 
- Sosyal medya kullanımında  yeni kurallar mutlaka konulmalı. 
Bütün bunları ve daha fazlasını içerecek devrim niteliğindeki  yeniliklerin, referanduma gerek kalmadan ve halkın oyuyla belirlenmiş yeni parlamentoda sıcağı sıcağına gerçekleşmesi, Türkiye’yi  mutlaka zıplatacaktır.

AKP NEDEN KAZANDI
1 Kasım seçimlerinin ilimizdeki sonuçlarını, bu sütunlarda enine boyuna değerlendireceğiz. Bu bağlamda ilk olarak seçimin mutlak ve tek kazananı olan AKP’nin artılarına bakalım.
- AKP Kocaelide  1 Kasım’da  müthiş oy patlaması yaptı. Elbette yerel aktörlerin de payı vardı. Ama bu kentteki Recep Tayyip Erdoğan tutkusu ve O’na olan büyük sevgi, bu o patlamasının asıl nedeniydi. Bu kentteki seçmenin yaklaşık yüzde 60’ı Cumhurbaşkanına kıyamadı. Üzülmesini istemedi.
- AKP’nin ilimizdeki bütün aktörleri, 7 Haziran seçim yenilgisinden gerçek manada ders çıkartmıştı. 7 Haziran döneminde halka biraz tepeden baktıklarının farkında olmayanlar, halkın seviyesine indiler. Vatandaşı damardan  girdiler.
- İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, 7 Haziran’dan 1 Kasım’a deneyim kazandı. Otoritesini geliştirdi. Teşkilatın bütün mensuplarını, özellikle kadın ve gençleri çok iyi çalıştırdı.
- AKP’liler bir tek oyu bile önemsedi. Nokta atışlar yaptı.
-7 Haziran’da  AKP’den kaçan, ama süreçte HDP’ye küsen Kürt seçmenler üzerinde çok doğru çalıştılar. 
- 7 Haziranda MHP’ye kaçan eski AKP’lileri dönüşe ikna ettiler. MHP Genel Başkanına kızan MHP’lileri kendi yanlarına çektiler. 
- Ellerindeki yerel yönetimlerin gücünü, 1 Kasım seçimleri döneminde çok iyi kullandılar. İlçe Belediye Başkanlarını bu kez daha aktif ve doğru biçimde kullandılar. 
-7 Haziran yenilgisinin nedenlerini, kendi içlerinde samimiyetle değerlendirdiler. İl Başkanı Ceyhan, teşkilatları defalarca topladı. Her ilçede toplantılar yapıldı. Teşkilatlardaki en sıradan partili, parti büyüklerinden hesap sorabildi,  parti büyüklerine  aklından geçen soruları sorabildi. 
- AKP kendi içindeki küskünleri, bu defa  7 Haziran’a göre çok daha sıkı markaja aldı. Aday gösterilmediği için kızanların önemli bir kısmı, 7 Haziran’da kendisini  hür hissetmiş, başka partilere oy vermişti. Bu defa  hepsinin ve ailelerinin, yakınlarının partiye oy vermesi sağlandı. 
- Seçmene,  ülkenin bu kadar sorunu varken, ekonomi bu hale gelmişken, terör hortlamışken koalisyonlara bizi mecbur bırakmayın mesajı çok net olarak verildi. Seçmen bu konuda ikna edildi. 
- 7 Haziranda nispeten başarılı olan Saadet-BBP ittifakına oy verenlerin önemli bölümünü nokta atışı ile kendilerine çektiler.

CHP NELERİ YANLIŞ YAPTI 
1 Kasım seçimlerinden CHP’nin ilimizde başarılı çıktığını söyleyen, halt etmiş olur. Tamam, rakamlara bakınca  7 Haziran’a göre  kayıp olmadı, hatta bir miktar artış  var. Ama CHP’nin bu seçimlerde en azından Turan Dumlu’yu  seçtirmesi gerekirdi. Sonuç başarısızlıktır ve bunun başlıca nedenleri bence şunlardır:
- 7 Haziran’da ön seçim yapılmaması partiyi çok yaraladı. 
- 7 Haziran’a merkez yoklaması ile belirlenen liste, kent kamuoyunda olumlu karşılanmış gözükse de, parti içinde ciddi sıkıntılara neden oldu. 
- 1 Kasım öncesi, yine “Ön seçim” konusunda beklenti yaratıldı. Aslında Kılıçdaroğlu  ön seçim olmayacak. Aynı liste  tekrarlanacak” diye açıkça söyledi. Ama kentte birileri, yetersiz örgüt yöneticileri, ön seçim beklentisi yarattı. Olmayınca, küskünlük ve kırılma arttı. 
- CHP’de il örgütü operasyonu çok geç yapıldı. 
- CHP örgütleri  7 Haziran sonuçlarını kendi içinde hiç değerlendirmedi. Hiç ders çıkartmadı. Vatandaş beklentileri konusunda  hiçbir araştırma yapılmadı.
- Cengiz Sarıbay’ın il başkanlığına çok gecikmeli atanmasının ardından sanki parti için çalışıyor güzükenlerin büyük bölümü, aslında  kendisi için çalışıyordu ve samimi değildi. 
-CHP’nin ilimizde bırakın yeni seçmen kazanmasını, 7 Haziran’da barajı geçsin diye HDP’ye giden oylarını geri kazanmak için bile bilinçli bir çabası olmadı.
- MHP’de partisine kırgın çok seçmen vardı, bunlar kazanılamadı. 
- CHP örgütlerinde kadın ve gençlik kolları çalışıyor gözükmekle birlikte  partiye oy getirecek hamleler yapamadı. 
- Genel Başkan  1 Kasım’a gidilirken Cumhurbaşkanı ile bile uğraşmazken, CHP’nin ilimizdeki sözüm ona aktörleri, iktidar partisi temsilcileri ile gereksiz polemikler yarattı. 
- CHP örgütlerinin  Kent bayramlaşmasına kuramsal katılım  göstermemesi bile  parti adına büyük bir yanlıştı. 

HDP NELERİ YANLIŞ YAPTI
- 7 Haziran seçimlerinde bu kentten aldıkları 77 bin civarındaki oyun kıymetini bilemediler. 
- “ Kocaeli’de 200 bin Kürt seçmen var. 7 Haziran’da 7 bini bize verdi. Şimdi AKP’nin sertleşen söylemleri nedeniyle  200 binin tamamı nasıl olsa bize verecek” havasına girdiler, yanıldılar. 
- PKK terörünün ülkenin her yerinde ve özellikle Kocaeli gibi muhafazakar , huzurunu kaybetmekten korkan illerde HDP’ye ne kadar büyük zarar verdiğini idrak edemediler. 
- Listeyi, tamamen 1’inci sıra adayı Konca’nın karizmasına bağladılar. 1’inci sıradan sonraki isimler son derece sıradan, kamuoyunda hiç tanınmayan isimlerden oluştu. HDP’nin 7 Haziran listesi daha iyiydi.
- HDP’nin ilimizde MHP dışındaki partilerin seçmenleri içinde önemli  potansiyeli vardı. Bunu kullanamadılar, değerlendiremediler.
- Terörün çok ciddi boyutlara ulaştığı,  HDP il binasına  yönelik saldırı girişimlerinin olduğu  günlerde  çok fazla kendi içlerine kapadılar.

MHP NELERİ YANLIŞ YAPTI

1 Kasım seçimlerinin en büyük kaybedeni, kuşkusuz MHP oldu. Bu büyük kayıp ve gerilemenin  en önemli nedeni kuşkusuz partili seçmenlerin  parti genel başkanı ve merkez yönetimine  kızıyor olmasıydı. Bu nedenle MHP’de teşkilatlara büyük sorumluluk yüklemek haksızlık olacaktır. Bence MHP’nin ilimizdeki temel  yanlışları şunlardı.
- 7 Haziran’da oyları bir miktar yükselince rehavete kapıldılar. Oysa 7 Haziran sonucu başarı değildi. Derinlemesine incelemek gerekiyordu.
- “Biz 7 Haziranda burada 2’yi çıkarttık. Yurt dışı oylarıyla  birini kaybettik. Bu defa 300-500 oy fazla alsak, ikiyi yapıyoruz” rehavetine kapıldılar. 
- Seçimin bütün yükünü “ Çalışsın kendini seçtirsin” mantığıyla 2 nci sıra adayı Türkkan’ın üzerine yığdılar. Türkkan elinden geleni yaptı ama, bu kadar oldu. 
- Ülkede terör attıkça, parti tabanının  politikaları 180 derece değiştiren AKP’ye kaydığını göremediler. 
- MHP’nin ilimizdeki 7 Haziran listesi yanlıştı. Parti tabanı, 1’inci sıra adayına ısınamamıştı. İthal aday görüyordu. Aynı yanlışı 1 Kasım’da da tekrarladılar.
-Yerel bazda ses getirecek, partiye heyecan getirecek hiçbir söylem veya eylem içinde olmadılar. 1’inci sıra adayı Sancaklı, “Yattığım yerden seçilirim” havasından kendini kurtaramadı.

Bu CHP’ye bakalım kimler talip olacak? 
Seçim bitti. CHP’de  olağan kurultay süreci  aslında başlamıştı. Ama  İzmit’te kongre delegeleri ve ön seçim delegeleri seçimleri bitti, diğer ilçelerde delege seçimleri başlamadan, parti genel merkezi kongreler sürecini durdurdu. 
Şimdi süreç, kaldığı yerden devam edecek. CHP’nin İzmit’teki delege seçimleri aşamasında parti içindeki yarışı hatırlayacaksınız. Özellikle Yahya Kaptan Mahallesi’nde iki listeli müthiş bir seçim olmuştu. Çünkü, pek çok kişinin CHP kongreleri için hedefi vardı. İlçe başkanlığına, il başkanlığına hazırlananlar, ittifak kuranlar vardı. Partideki bu hareketliliğin en önemli nedeni,  hiç kuşkusuz, CHP’nin 1 Kasım seçimlerine yönelik yüksek beklentisiydi. CHP’liler, en azından koalisyon ortaklığı ile iktidara gelmeyi  garanti görüyorlardı. 1 Kasım’da takke düştü, kel göründü. CHP Türkiye genelinde  7 Haziran’a göre, 2 milletvekilliği fazla kazandı. Ama partinin Kocaeli’deki oy oranı, yine Türkiye ortalamasının altında kaldı. Seçime yakın zamanda  Cengiz Sarıbay’ın il başkanlığına getirilmesi-ki en doğru tercihti-  CHP’yi biraz hareketlendirdiyse de, 1 Kasım sonucu parti için açık bir yenilgi oldu. Bakalım, bu ortamda CHP’de örgüt yönetimlerine kim ya da kimler talip olacak. 1 Kasım sonuçları ile birlikte, CHP’deki kongre ateşinin de büyük oranda söndüğünü tahmin ediyorum.

Şimdi vaatleri takip edeceğiz
1 Kasım seçimlerinde AKP, kendisinin bile beklemediği büyük bir zafer elde etti. Seçime giren diğer partilerin hiç biri, “Tek başına iktidar” talep edebilecek güce  sahip değildi. AKP’nin  “Bizi bunlarla koalisyon pazarlığına mecbur etmeyin. Tek başımıza iktidara getir. İstikrarı koruyun” mesajı seçmende yankı buldu. Seçmen, AKP’ye istediğini verdi. Başbakan Davutoğlu’nun Türkiye’ye verdiği sözler var. Emekli maaşlarına 100’er TL zam yapılacak, emekliler için bankalardan promosyon alınacak, asgari ücret 1300 TL olacak gibi vaatler elbette yerine getirilecektir. 
AKP’nin bir de yerel vaatleri vardı. Bunlar daha çok Bakan Fikri Işık tarafından telaffuz edilmişti. Yeni yollar, köprüler, battı çıktılar yapılacak, trafik rahatlatılacak, Bilişim Vadisi bitecek, binlerce genç iş sahibi olacak gibi yerel vaatler seçim öncesi kayıtlara geçmişti. AKP 1 Kasım’da  ilimizde Türkiye ortalamasının 6 puan üzerinde oy aldı. 6’ya düşen milletvekili sayısını, yeniden 7’ye çıkarttı. Bütün hedeflerine ulaştı. Artık biz de seçim öncesi bu kente verilen vaatlerin takipçisi olacağız.
Bu yazı toplam 753 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum