1. YAZARLAR

  2. Adem TURGUT

  3. Yeni başkanlara halkın verdiği avans ne kadar
Adem TURGUT

Adem TURGUT

Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni başkanlara halkın verdiği avans ne kadar

A+A-

Zor soru…

Doğru soru ama zor soru.

Ben yeni seçilen belediye başkanlarının eylül ayına kadar açık kredisi olduğunu düşünüyorum. Vatandaş o zamana kadar bekler. Öyle popülist işler bir yere kadar alkış alır; sonrasında ise acı gerçekler devreye girer.

Çünkü vatandaşın isteği çok, beklentisi çok…

***

Peki, vatandaş yeni belediye başkanlarına ne zamana kadar avans verir meselesinde benim tespitim doğru mu?

Bunu Ak Parti’nin ağabeyi yeni il başkanı Mehmet Ellibeş’e sordum.

Ellibeş, 15 yılı başkanlık olmak üzere 41 yıl belediyecilik deneyimine sahip. Bu nedenle, “Yeni seçilen belediye başkanlarının halktaki kredisi ne zaman biter?” şeklindeki soruyla tecrübesinden faydalanmak istedim.

Verdiği yanıt çok ilginçti: “Ayrım yapmadan söylüyorum, bu süreyi belirlemek belediye başkanının kendi elindedir. Halkla samimi ilişkisini kaybeden, sorunları çözerken toplumun önceliklerini ıskalayan, hizmette geri kalan kim olursa olsun kısa sürede kredisini tüketir. Tam tersi bu konulara dikkat edenin kredisi ise uzun olur.

Ellibeş’in yorumu, benim yorumumdan daha sağlıklı… İlçelerin özellikleri, başkanın performansı ve algı yönetimi bu avansın sürecini belirleyecek. Eğer yeni başkan vatandaşı ikna ederse avans süresi uzar.

Yoksa vay haline!..

Eylül bile uzun kalabilir…

***

Bu soruyu Mehmet abiye sordum çünkü o ilk söyleşisini Özgür Kocaeli’ne vermeyi kabul etti. Bugün Cemalettin Öztürk’ün kaleminden gazetemizde ve haber sitemizde okuyabilirsiniz.

Keyifli bir sohbet oldu.

Hemen ekleyeyim, aynı şekilde CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay’dan söyleşi istedim. O da kabul etti. En kısa zamanda onu da yapacağız. Önemli bir söyleşi olacak diye düşünüyorum, çünkü CHP’de Cengiz Sarıbay’ın kongre sürecinde nasıl bir tavır takınacağı önemli. CHP’nin yeni süreçte kendisini nasıl yenileyeceği- nasıl bir yol izleyeceği önemli. Tüm bunları soracağız.

Bir ekleme daha yapayım, diğer siyasi partilerin il başkanları ile de söyleşi yapmak istiyorum. Bu gazetede herkesin görüşüne yer var. Yer de vereceğiz.

***

Ancak Mehmet Ellibeş söyleşisinden önemsediğim bölümler var. İlki bu avans meselesiydi. Bir diğeri de “Vatandaş siyasilerden ne istiyor?” şeklindeydi…

Bakın Ellibeş bu soruya nasıl cevap verdi:

“Vatandaşla buluşmalarımızı daha sık hale getirdik. Çat kapı ev ve esnaf ziyaretleri yapıyoruz. Vatandaşımız hatırlanmak istiyor. Kapısı çalınsın, hali hatırı sorulsun istiyor. Ülkemiz ciddi bir ekonomik buhrandan geçiyor, vatandaşımızın sıkıntıları çok. Onlara ‘nasılsın, senin için yapabileceğimiz bir şey var mı’ diye sorunca inanın bütün sıkıntılarını unutuyorlar. Vatandaş ziyaretlerinde buna çok dikkat ettim. Vatandaş, siz onun yanında olunca her zorluğa katlanıyor, sabrediyor. Halk apolitik olmamalı. Herkes tabii ki de siyasetçi değil ama halkın siyasete ve siyasetçiye karşı olan güvenini, her daim diri tutmalıyız. Siyasetçileri, siyasi partileri halkın içinde yok konumuna koyduğunuz zaman; Cumhuriyet rejiminin bir anlamı kalmaz. Başka çıkar yolumuz yok. Halk içinde, millet içinde, siyaset içinde gerçek yol da bu. Mesele Milli iradeyse; milli iradeyi tesir edecek olan milletimizin yanında olmamızdır. Bizler de bunu yapıyoruz.”

***

Evet, gerçekten de vatandaş hatırlanmak istiyor…

Vatandaş, siyasiler meselelerin merkezine halkı- milleti koysun istiyor.

Vatandaş oy verme zamanı hatırlanmak istemiyor.

Biliyorsunuz, 24 Mayıs tarihinde Gölcük Belediyesi eski Başkanı, teşkilatın sevilen ağabeyi Mehmet Ellibeş, AK Parti İl Başkanlığı görevine getirildi. Göreve gelir gelmez Ellibeş, 3 hafta içerisinde 50 kişilik yönetimini oluşturdu. Şimdi de “vitesi arttırmalıyız” deyip sokağa çıktı, teşkilatlar ve halkla buluşuyor.

Aynı tempoyu diğer partiler de yapmalı.

Çünkü halk sadece krediyi belediye başkanlarına vermiyor, partilerin teşkilat ve örgütlerine de aynı gözle bakıyor.

Benden söylemesi…

Bu yazı toplam 1939 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
3 Yorum