1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yeni bir dergi: Turunç
Yeni bir dergi: Turunç

Yeni bir dergi: Turunç

Adana’da iki ayda bir yayımlanan kültür-sanat dergisi Turunç’un 4. sayısının (Eylül-Ekim 2010) kapağında bir şair; “Akdenizli Bir Şair Sabahattin Yalkın’ın fotoğrafı bulunuyor. “Özel Bölüm”d

A+A-

Adana’da iki ayda bir yayımlanan kültür-sanat dergisi Turunç’un 4. sayısının (Eylül-Ekim 2010) kapağında bir şair; “Akdenizli Bir Şair Sabahattin Yalkın’ın fotoğrafı bulunuyor. “Özel Bölüm”de Sabahattin Yalkın’la yapılan söyleşi ile birlikte şairin yaşam öyküsü, şiirleri, yazıları, hakkında ve kitaplarıyla ilgili yazılar, değerlendirmeler yer alıyor.

Derginin yazarları ve yazı başlıkları şöyle:

Ahmet Say: Edebiyat ve Müzik / Mustafa Günay: Şiirimizde 12 Eylül’ün İzleri / Orhan Özdemir: Ruhr Edebiyat Yarışması 2010 / Halil Atılgan: “Telli Turnam Selam Götür Sevdiğimin Diyarına” / Belgin Alagöz: Sanatı Dört Dörtlük Sunan Bir Müze: Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi / Sait Ozan: Mimarlık Sanatının Doruğu: Koca Sinan / Duran Aydın: Mutlu Olma ‘Garantili’ Hayata Katlanabilme Dersleri / Çetin Boğa: Düşünce Üzerine Düşünceler / F. Kadri Gül: Türk Şiirinde Dil Ustalarından-Orhan Veli / 1914-1950) / İlkay Tuna: ‘Eylülde Gel’mediler/ Durmuş Ali Özkale: Duygusal Gerçekçilik / Sabri Çiçekli: Hukuk ve İnsan / Hülya Ekmekçi: Adana Kız Lisesi’nde Zaman / Adil Kurt: Abdal Mehmet (Öykü) / Murat Sümbül: Adana-Mersin Ekspresi (Öykü) / Sabahattin Özkan: Turunç / İlk Öykü Kitabını Yayımlayan Nazmi Bayrı: “Öykü Sanatımız Çok İyi Bir Yerdedir” / Adana Ağzı:  Bizim Sözcüklerimiz / Eylül ve Ekim Güncesi / Özel Gültekin: Cide Postası / Adil Ersoy: Düş Karanlığı (Öykü). Arka kapakta iki resimin de yer aldığı bir tanıtım: Bir Ressam Sezaver Seçki.

Bu sayının şairleri: Ahmet Uysal, Ahmet Özer / Nedim Ali Kısaoğlu, Fikret Sezgin, Dağıstan Kılıçaslan, Mustafa Emre, Hasan Hüseyin Yalvaç, Orhan Veli, Aysel Y. Gökçelik, A. Fazıl Göktuğ, Mustafa Özke, Sabahattin Yalkın, Tülay Koçak, Sevim Yazar, Levent Uğur, Şahizer Aksay Benlioğlu, Yusuf Erkişi, Nihat Mustul, Sarp Kantman, Ahmet Ayberkin.

Ahmet Uysal’ın bu sayıda dört kısa şiiri yer alıyor: Haziran Sonu Güncesi, Yaz Irmağıyla Söyleşi, Haziran Irmağına Durdum, Haziran Üçlükleri. Birini sunuyorum:

“HAZİRAN IRMAĞINA DURDUM- troya köprüsü altında upuzun / ırmak sandığım tanrıçaydı o // lavantalar sürünürdü geceleri / mavi hayıtlarla sevişerek // kuzgunlar gelirdi kuzeyden / sonsuzluğun gizini aramaya // kırk şiir savurmaya burgaçlara / hemoros’un kör oğulları // yüz görümlüğüydü ona sunduğum / mor dikenli otları kırların”

•••

Yazışma adresi: Turunç Dergisi - P. K. 730 Adana

GSM: 0 536 410 87 08 /

0 542 490 69 20

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.