1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Yeni bir dünya
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni bir dünya

A+A-
Sadece bizim ülkemizde, bizim ülkemizin çevresinde değil, dünyanın pek çok yerinde çok ciddi kargaşaların, çatılmaların, mutsuzlukların ve belirsizliklerin yaşandığı bir dönemden geçiyoruz. 
Dünyanın sıcak gündemi içinde, özellikle bizim ülkemizde çok fazla dikkat çekmeyen, çok fazla konuşulmayan ama bütün insanlığın geleceği açısından çok önemli bir keşif yaşandı. 
Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA)’nin 2009 yılında uzaya gönderdiği Kepler teleskopu ile dünyamızın çok uzağında yeni bir dünyanın varlığı keşfedildi.
Kepler’in bu yeni ve çok önemli keşfi, NASA tarafından Washington’da açıklandı. Bizim ve bizim gibi ülkelerin medyasında terör, siyasi çekişmeler, futbol takımlarının transferleri falan gündemde ya; ABD ve gelişmiş ülkelerin medyalarında Kepler’in keşfettiği şimdilik “Dünya 2.0” adı verilen yeni gezegen konuşuluyor.
…………
Kepler, 2009 yılında başladığı uzay yolculuğunda bugüne kadar 1030 yeni gezegen keşfetti. Bunların hiç birinde hayat belirtisi görünmüyordu. Ama son keşfedilen Dünya 2.0 farklı. Bu yeni gezegen hemen her açıdan bizim Dünyamıza benziyor. Bir güneş etrafında dönüyor. Bir yılı 385 günde tamamlıyor. Yeni gezegenin zemini büyük oranda kayalık. Ama su var. Atmosferi dünyaya çok benziyor. Kepler’in gönderdiği bilgileri inceleyen uzay bilimcilere göre yaşı 6 milyar yılın üzerinde. Kepler net bir veri göndermiş değil. Ama bu koşulları taşıyan bir gezegende dünyamızdaki gibi bir yaşamın, canlıların bulunması ihtimali çok yüksek. 
Dünya 2.0, bizim dünyamıza çok uzakta. 1.400 ışık yılı mesafede. Bizim kuşağın, bizden sonraki kuşağın, hatta belki bizden sonraki 3-5 kuşağın bu yeni dünyaya ulaşabilmesi imkansız. Ama böyle bir gezegen var. Şimdilik eldeki bilgilere göre, günün birinde torunumuzun torununun torunu bir şekilde bu yeni dünyaya ulaşma ihtimali de var. Daha şimdiden dünyadaki yaşamın tamamen sonlanması halinde insanları- en azından çok zengin ve çok değerli insanları- bu yeni dünyaya taşıma ve insanlığı bu çok uzaktaki yeni dünyada yeniden kurma planları var. Üstelik yeni keşfedilen bu yeni dünya,  bizim mevcut dünyamızın beş katı büyüklükte. Yani herkesi rahatlıkla alabilecek kadar büyük.
………..
Şimdi şu sıcak pazar gününde biraz hayal dünyanızı kullanmanızı öneriyorum.. Bu dünyayı düzeltmek, temiz, savaşsız, entrikasız, haksızlıklardan tamamen arınmış hale getirmek artık imkansız.. 
Yeni bir dünya olsa.. Doğası hiç kirletilmemiş.. Hiçbir bölgesinde savaş olmayan.. İnsanların evlerinden uzaklaşmak, başka yerlere sığınmak zorunda kalmadığı.  İnsan gibi yaşamak için paraya ihtiyaç duyulmayan, kimsenin birbirine düşman gözüyle bakmadığı.
Vücuduna bombalar sarıp, kalabalıklar içinde kendisini havaya uçuran teröristlerin bulunmadığı.. Kişisel hırs hastalığına kapılmış siyasetçilerin yaşamadığı.. Dinlerin birbirine düşman, ırkların birbiriyle kavgalı olmadığı.. 
Diktatörlerden, katillerden arınmış.. Herkesin temiz bir ahlakla doğduğu ve hiç bozulmadığı.. Enerjinin daha bol ve herkes için kolay erişilebilir olduğu(Dünya 2.0’ın kendi güneşinden aldığı enerji, bizim dünyamızın aldığı enerjinin 5 katıymış) trafik kurallarını kimsenin bozmadığı… 
Mevcut dünyamızda böyle yeni bir uygarlık kurma imkanımız kalmadı. Bu dünyanın bütün doğal kaynaklarını kurutuyor olmamızın yanı sıra, bu dünyada insanlık onurunu da artık bir tarafa bırakmaya başladık. Bu mevcut dünyamız, bölgesel savaşların birleşip büyümesiyle, belki de çok uzak olmayan bir gelecekte yeni bir Cihan Savaşına sürükleniyor.. 
Yeni kurulacak dünyayı, tamamen silahsız olarak düşünün.. 
Uyuşturucunun bilinmediği, bütün denizlerinde yüzülebilen ve bütün denizlerinden tertemiz balıkların, midyelerin yakalanabildiği. Tarım ve hayvancılığına hiçbir kimyasalın karışmadığı, sütün, yumurtanın, etin;  buğdayın, sebzenin, meyvenin her türlü gıda maddesinin organik yetiştiği bir dünya.. 
Ne IŞİD’in, ne PKK’nın olmadığı, kimsenin birbirine tek bir söz bile söylemediği.. Tamamında demokrasinin, basın özgürlüğünün, evrensel insan hakları kurallarının kusursuz işletildiği. Herkesin eğitim ve sağlık  hizmetlerine kolayca ulaşabildiği.. 
Mevcut dünyamızı bu koşullara eriştirmek konusundaki şansımızı çoktan elimizden kaçırdık. Geri dönülmez bir şekilde, bu dünyanın  kendi kendini yok edecek bir önlenemez salınımın içine girdiğini, bu gidişle en fazla birkaç kuşak sonra bu dünyanın kendi kendisini yok edeceğini açıkça görmüyor muyuz?.. 
Yeni bir dünya.. Bu dünyadan 1.400 ışık yılı uzakta, bu dünyadan 5 kat büyük.. Belki kendi üzerinde bazı canlıların da yaşadığı, ama bu dünyadaki kirlenmişlikten  hiç nasibini almamış yeni bir dünya.. Bütün dinlerin, bütün ırkların, bütün sosyal sınıfların birbirine saygı duyduğu, birbirini sevdiği yeni bir dünya.. 
NASA, Kepler’i keşfetti.. Belki birkaç yüz yıl, belki birkaç bin yıl sonra- hala mevcut dünya kendi kendisini yok etmemişse- böyle bir umut artık var.. Belki yakın gelecekte, bugünkü dünyadaki küresel güçler, yeni keyfedilen Dünya 2.0’a kim hakim olacak diye birbirleriyle sıcak ve soğuk savaşın içine girecekler.
Ama eminim.. Bir gün, bu dünya tam kendi kendini yok ederken, insanlık bir şekilde 1400 ışık yılı mesafeyi kat ederek, yeni dünyada yeni bir  insanlık oluşturmanın yolunu bulacaktır.. 
Bugün pazar.. Yan gelin yatın ve yeni bir Dünya’yı düşünün. Savaşsız,silahsız, yalansız, kirlenmemiş yeni bir dünya.. 
İnsanlık için başka bir çıkış yolu da sanki görünmüyor. Öyle değil mi?
Bu yazı toplam 347 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum