1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. YENİ CAMİYE ESKİ HALI YAKIŞIR MI?
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

YENİ CAMİYE ESKİ HALI YAKIŞIR MI?

A+A-

Bildiğiniz gibi yaklaşık 3 yıldan beri Tarihi Orhan Camii restorasyonda. Zaman zaman ironik yaklaşımla “üçüncü köprü başladı bitti, hala Orhan Camii bitmedi” tarzında yazı da kaleme almıştım. Hakikaten yılan hikâyesine dönen camimiz nihayet çok yakında resmen açılacak. Açılacak ama, eski parayla trilyona yakın bir harcama yapıldığı halde, ne yazık ki, eski halılar döşenecekmiş. Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu’nun caminin inşasına ilişkin çabasını yakinen biliyorum. Hata, yazım üzerine arayıp bilgi sundular ama şu ana kadar ne yazık ki halılar için bir sponsor bulamamışlar.

O kadar tarihi öneme sahip bu camimiz için yeni halı alımı için bir ödenek ayrılamaz mıydı? Bu mümkün olmadıysa, bir ya da birkaç sponsor da mı bulunamazdı? Keza, döşenen ses sistemi hiç de kaliteli değil. Ne caminin şanına yakışıyor ve ne de kullanışlı, kısa zaman sonra çöpe atılmaya aday.
Buradan yetkililere ve hayır sahibi iş adamlarımıza sesleniyorum. Orhan Caminin şu halı sorunu ile ses sistemi sorununa bir el atın. Ses sisteminden yükselecek va’z-u nasihatlerden ve üzerinde secde edilecek halılar yarın sizin hakkınızda hüsn-ü şehadette bulunacaklar. Bundan elde edilecek sevaba ortak olmak istemez misiniz? Gelin, el birliğiyle bu camimize yakışacak halıları tedarik edelim.

 *  *  *  *  *  *

YENİ BİR SİSTEM VE YENİ BİR DÖNEMEÇ

16 Nisan 2017 referandumu ile birlikte Türkiye yeni bir sistemle yeni bir dönemece girdi. Gerek cunta rejiminin bir ürünü olan mevcut 1982 anayasası ve gerekse öncesi anayasalarda vesayetçi sistem devletin işleyişini tıkamış, kendi içinde her biri ayrı birer cumhuriyet şeklinde hareket eden kurumlar devleti hantal bir yapıya sürüklemiş ve yönetilemez hale getirmiştir. İşte bu referandum ile birbiriyle çatışan değil; birbiriyle entegre olan eş zamanlı ve eşgüdümlü çalışan ve hepsinden önemlisi güçlü bir lider ile süratli kararlarla yoluna devam eden bir ülke haline geliyoruz.

Yeni sistem, süreç içerisinde faydalarını ve mahsurlarını ortaya koyacaktır elbet. Lakin bu sistemle, ülke koalisyonlardan kurtulacak, birinin ak dediğine; diğeri kara diyemeyecek ve ülke dostlarına güven; düşmanlarına korku salacaktır.  Tüm bu olumlu durumların yaşanabilmesi için de, kendi içindeki fay hatlarının aktif hale gelmemesi için sosyal restorasyon projeleri ivedilikle hayata geçirilmesi gerekir.
Bu aktif fay hatları,

1- Kürt sorunu ve bundan beslenen terör sorunu behemehal çözülmelidir. Kürtlere potansiyel terör gözü ile bakılmamalı ve kardeşlik hukuku gözetilmelidir.

2- Alevilerin talep ve beklentilerine kulak verilmeli, makul ve mantıklı istekleri ivedilikle yerine getirilmelidir.

3- Sürekli kaşındırılan olası Laik-antilaik çatışmasının yaşanmaması için karşılıklı sevgi ve saygıyı esas alan anlayış benimsenmeli ve kardeşlik hukuku tesis edilmelidir.

4- Kobiler, küçük esnaf, emekli, bağ-kurlu, işçi ve memurların gelir düzeyi insan haysiyetine yaraşır seviyeye getirilmesi için çaba sarf edilmelidir.

Listeyi uzatmak mümkün, lakin ana başlıklarıyla bu konulara eğilmesi ve sorunların giderek kronikleşmeden çözümlenmesi bölgesinde söz sahibi güçlü Türkiye’nin hayrınadır.

Bu yazı toplam 1864 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum