1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Yeni darbe girişimi olmaz”: Yüzde 75
“Yeni darbe girişimi olmaz”: Yüzde 75

“Yeni darbe girişimi olmaz”: Yüzde 75

15 Temmuz, kesinlikle Türkiye için bir milat olmuştur. Çok büyük bir tehlike atlattı ülkemiz.. Çok önemli dersler çıkarttığını umuyoruz devletimizin.. Bir cemaatin devletin içine böylesine sızmış olması gerçekten düşündürücü ve ürkütücüdür.

A+A-

Türkiye 15 Temmuz sonrası yeni bir döneme girdi. Binlerce kişi devlet görevinden atıldı. Firarda sanıklar var. Çete başı, elebaşı ABD tarafından açıkça korunup, kollanıyor. Bugüne kadar 15 Temmuz sonrası yaşananlar konusunda halkın ne düşündüğüne dair ciddi bir anket çalışmasına rastlamadım. Merkezi İstanbul Şişli’de bulunan, ilimizde de ofisi olan, yöneticilerini tanıdığım, işlerini ne kadar titiz yaptıklarını bildiğim,  “AREDA” isimli araştırma kuruluşunun bu konuda yaptığı ciddi bir çalışmanın sonuçları elime ulaştı.

AREDA Araştırma Eğitim Danışmanlık Firması çalışmayı 22/26 Eylül tarihleri arasında 30 büyükşehirde yapmış. 2 bin 418 denekle görüşülerek yapılan çalışmanın sonuçları toplumun bu süreçle ilgili görüşlerini ortaya koyuyor diye düşünüyorum.

Bence anketteki en önemli sorulardan biri şu: “Yeni bir kalkışma ya da darbe girişiminin olacağını düşünüyor musunuz?” Malum bu konu çok konuşuluyor. Hükümetin ve Cumhurbaşkanı’nın  “OHAL” süresini uzatma konusundaki isteğinin birinci nedeni olarak da bu durum gösteriliyor. AREDA’nın anketine göre, halkın (% 74.8)’i “Hayır” diyor. Yeni bir kalkışma girişimi olasılığı görenlerin oranı  (%17.2), “Fikrim yok” diyenlerin oranı (% 8).

AREDA anketine göre halkın (%64)’ü “OHAL kapsamında FETÖ terör örgütü operasyonlarının amacına uygun yapıldığını”  düşünüyor. Operasyonların amacı dışına çıktığını düşünenlerin oranı (%20),  “Kısmen” diyenlerin oranı (%16).

“Sizce FETÖ/PDY operasyonları çerçevesinde gözaltına alınanlar, görevden uzaklaştırılanlar arasında kamusal vicdanı yaralayan örnekler var mı?” sorusuna halkın  (% 43.2)’si hayır yanıtı veriyor.

Yani, halkın yüzde 60’a yakını, bu işler sırasında, “Kurunun yanında yaşın da yandığını”, ya da “At izi ile it izinin karıştığını” düşünüyor.

AREDA çalışması sırasında deneklere, “Türk ordusunun Suriye’deki operasyonları hakkında ne düşünüyorsunuz?” sorusunu da sormuş. Ankete katılanların  (% 80)’i Türk ordusunun Suriye operasyonunu haklı buluyor.

Ankete katılanların (% 50)’si bazı belediyelere kayyum atanmasını destekliyor. 15 Temmuz olayları sonrası ülkemizde herkesi kapsayacak bir demokratik ortamın oluşacağına inananların oranı yaklaşık yüzde 60. “15 Temmuz Darbe Girişimi sonrasında hayatınızı doğrudan etkileyen bir şey oldu mu?” sorusuna ankete katılanların (%79.4)’ü “Hayır” yanıtı vermiş. “Ekonomik olarak etkilendim” diyenlerin oranı (% 11).

AREDA’nın çalışması umarım ilgili yerlere ulaştırılmıştır. Bu çalışmanın bence en önemli sonuçları, 15 Temmuz sonrası OHAL dönemine giren Türkiye’de insanların büyük çoğunluğu, yaşamının etkilenmediğini söylüyor. Ancak halkın büyük çoğunluğu (% 75) yeni bir darbe girişimi ihtimali görmüyor. Toplumda, bu yaşanan süreçte, “Kurunun yanında yaşın da yandığı” yani bazı haksızlıkların yapıldığı inancı da hatırı sayılır oranda.

Belli ki OHAL 3 ay daha uzayacak. Ama daha fazla uzamaması için de gereken çalışmaların hızla yapılması gerekiyor.

Osmangazi Köprüsü’nden geçtim

Hatırlarsınız, bu sütunlarda yazmıştım. Haziran ayı sonunda hizmete açılan İzmit Körfezi üzerindeki Osmangazi Köprüsü’nden geçer Ramazan Bayramı’nda geçmeye kalkmış ama bayramda ücretsiz olan köprüdeki izdiham nedeniyle, köprüden geçemeden döndüğümü anlatmıştım.

Geçen pazar günü amacım, bütün gün evde oturmak, önce G.Saray-Antalya, sonra Osmanlı-F.Bahçe maçlarını tembel tembel izlemekti. Ama geçen pazar günü, biten yazın belki de son güzel havalı günüydü. Raconu, sevgili dost Ahmet Kobak kesti, “Böyle güzel havada evde oturmayalım. Size günü birlik bir program hazırladım” dedi.

Evde de aynı yönde büyük bir baskı ile karşılaştım. Mecbur, günü birlik tur programı kabul edildi. Ahmet Kobak’ın 8 yolcu kapasiteli Mitsubishi minibüsünü daha önce anlatmışımdır. Bu emektar ile  Amasra, Eskişehir, Bursa seferleri de yapmıştık. Pazar sabahı Handan-Ahmet Kobak çifti, diğer üç aileyi evlerinden aldı. Belgin-Ahmet Küçükörs, Nilgün-Metin Karan, Ayşen Çiğit ve ben. 8 kişi pırıl pırıl havada yola koyuldu. Ahmet Kobak seyahatin hedefini, “Şile’ye gidip balık yemek” olarak açıkladı. Ama Şile’ye gitmek için, önce Altınova’ya gideceğini, bizi Osmangazi Köprüsü’nden geçireceğini söyledi.

D-130 Karayolu’ndan Ereğli, Karamürsel Sahilleri’ni de boydan boya  gezerek Altınova’ya gittik. Aslında hep söylüyorum. İlimizin bu bölgeleri, Körfez sahilleri Türkiye’nin en yüksek turizm potansiyeline sahip. Hele Ereğli’deki o tarihi binalar değerlendirilse, Türkiye öyle güzel tatil günlerinde bizim şehrimize akar. Ama biz gezecek başka yerler arıyoruz.

Neyse, Altınova’ya ulaştık. Osmangazi Köprüsü yoluna girdik. İnanılmaz yollar yapılmış. Kaptanımız Ahmet Kobak, “Bugün programı köprüden geçip, Şile’ye gitmek olarak yaptık. Ama bir gün de sizi, bu yolun diğer tarafından Gemlik ve Bursa’ya götüreceğim” dedi. Minibüste, 4 aileden para topladık. Osmangazi Köprüsü insana gurur veriyor. Köprü üzerinde trafik gayet sakin. İzmit Körfezi manzarasını izleyerek muhteşem köprüyü geçtik. Girişte nakit 91 TL ödedik. Köprünün Dilovası ayağı çıkışında Oksijen AVM (O3)  adıyla bir AVM kurulmuş. Bütün markalar var. Ahmet Kobak bu AVM’nin içinde de bir tur attı. Şile yoluna devam ettik.

3’üncü Köprü yolu için, “Kuzey Marmara Otoyolu” için müthiş bir çalışma var. Her taraf damperli hafriyat kamyonları ile dolu. Bizim burada örneğin tramvay yolu inşaatında tatil günleri kimseler olmuyor ama Kuzey Marmara Otoyolu inşaatında pazar günü de tempo çok yüksek. Şile’ye ulaştık. Kaptan Ahmet Kobak, marinasında tur attırdı. Şile Fener’ini gösterdi. Şile sahilinde, deniz üzerindeki bir balık lokantasında 8 kişilik rezervasyon bile yaptırmış. Sabah saat 11.30’da bizi Alikahya’daki evin önünden almışlardı. Osmangazi Köprüsü’nden geçmek için yolu uzattık. Şile içinde çok dolaştık. Ama saat 14.30’da pırıl pırıl havada Şile’de deniz üzerindeki balık lokantasında masamıza oturmuştuk. Şile,  oldukça kalabalıktı. Çarşısında bütün dükkanlar açık. Turistler alışveriş yapıyor. Bizim D.dere-Karamürsel arasında; bizim Karadeniz Sahilleri’ndeki plajla köylerimizde bunun çok daha iyisini yapabilirdik. Şile’de her yer dolu. İçkili balık lokantaları da, içkisiz kafe-balık lokantaları da iş yapıyor. Girdiğimiz lokantada her çeşit balık var. “Bu sabah Lüfer geldi” dedi Şef. “Lüfer kaça?” diye sordum. “Biz sabah 48 TL’den aldık. Tanesine 70 TL yazıyoruz” dedi. Pahalı. Palamutları “Takoz” kestirip 3 tane ortaya palamut söyledik. Salata, kalamar, karides falan. Adam başı 50 TL hesap.. Hanımlar ve kaptan Ahmet Kobak içki içmediler.

Hava kararırken döndük. İzmit’e girince, önce bizi eve bırakacaklar.. 24 saat açık bir çorbacıda birer tane de çorba içip, Pazar gününü sonlandırdık. Osman-F.Bahçe maçının ikinci yarısına yetiştim, Van Persie’nin golünü izledim. Şile turu mükemmeldi. 4 aile, ayda bir pazar günleri yeni maceralara çıkacağız.

Güzeloğlu ile 2 yıl bitti

Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, ilimize Mersin’den atanmış, 1 Ekim 2014 tarihinde göreve başlamıştı. Geçen cumartesi günü Sayın Güzeloğlu, Kocaeli Valiliği görevinde 2 yılı doldurdu, 3’üncü yılına girdi. Umarım, Güzeloğlu daha uzun süre Kocaeli Valisi kalır. Çünkü hem idareci hem insan olarak değerli bir kişilik.

Vali Güzeloğlu’nun geride kalan 2 yıllık süre içinde ilimizde yaptığı en önemli iş, eğitimin kalitesini yükseltmek oldu. Bu konuda bütün veriler, Kocaeli’de Vali eli değmesiyle eğitim konusunda mucize gerçekleştiğini gösteriyor. Kocaeli Valisi Güzeloğlu, OHAL Valisi olarak da bence takdiri hak ediyor. İlimizdeki operasyonlarda, “At izi, it izi” konusundaki çarpıklık oranının çok düşük olduğunu söyleyebilirim.

Sayın Vali, ilimize gelmeden önce Mersin’de Mersin İ.Y. takımını bataklıktan alıp, Süper Lig’e çıkartmıştı. Burada Kocaelispor’a ilgisine minnettarız ama geri kalan görev döneminde daha fazlasını bekliyoruz. Sayın Vali’nin 3’üncü yılında ilimizde şehir içinde olmasa da şehirlerarası yollardaki trafik sorunu konusunda biraz daha çaba göstermesini bekliyorum. Mutlaka bu şehre yakışır bir Huzur Evi kazandırmasını bekliyorum. OHAL döneminde Valiler çok yetkili. Güzeloğlu sayesinde ilimizin bu dönemi diğer illere göre çok daha yumuşak, hakça ve insanca geçirdiğini söyleyebilirim. Sayın Vali’ye ilimizde daha nice sağlıklı, başarılı günler dilerim.

İsmet Çiğit

Bu haber toplam 1896 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum