1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yeni Devlet Hastanesi’nin temeli atıldı
Yeni Devlet Hastanesi’nin temeli atıldı

Yeni Devlet Hastanesi’nin temeli atıldı

Kocaeli Devlet Hastanesi’nin yeni binasının temeli düzenlenen törenle atıldı.

A+A-
Bugün İzmit Belediye Başkanı olan Dr. Nevzat Doğan, yaklaşık 7 yıl önce, Kocaeli milletvekiliyken mevcut Kocaeli Devlet Hastanesi’nin yetersiz kaldığını, yeni hastane yapılması gerektiğini ortaya atmıştı.  Doğan’dan çıkan fikir, şimdi hayata geçiyor. Kocaeli Devlet Hastanesi’nin yerinde yapılacak yeni, modern Devlet Hastanesi binasının temeli, Bakan Fikri Işık’ın da katıldığı törenle atıldı. 
“ÇOK SAĞLAM OLMASINA ÖZEN GÖSTERİYORUZ”
Kocaeli Devlet Hastanesi alanında düzenlenen temel atma törenine, Büyükşehir Başkanı Karaosmanoğlu katılmadı. Bakan Işık, Vali Güzeloğlu, Kocaeli milletvekilleri Sibel Gönül, Zeki Aygün, İlyas Şeker törendeydi. Fikri Işık, temel atma töreninin 5-6 ay geciktiğini söyledi, “Bu binanın yapılacağı zemin çok kötü. Bu nedenle projeye yeni kazıklar eklendi. Temel atma süreci uzadı. Bu bina, Allah korusun olası İstanbul depreminde de hizmet verecek. Çok sağlam olmasına özen gösteriyoruz” dedi. 
SAĞLIKTA DEVRİM YAPILDI
Kocaeli Devlet Hastanesi’nin yeni binasının temel atma töreninde konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık şunları söyledi:”15 yıl önce sağlık hizmetlerinde Avrupa’yı kıskanırdık. Şimdi Avrupalı hastalar tedavi için ülkemize geliyordu. Cedit Mahallesi’ndeki SSK’lı vatandaş yanı başındaki Devlet Hastanesi’ne, Serdar Mahallesinde oturan vatandaş yanı başındaki SSK hastanesine muayene olamıyordu. Bütün bu eziyetler sona erdi. 
KOCAELİ’DE SAĞLIK NEREDEN NEREYE GELDİ 
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın temel atma töreninde verdiği bilgilere göre, ilimizde halen 9 devlet hastanesi, 1 araştırma hastanesi, 15 özel hastane, 1 Üniversite hastanesi,  5 Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, 144 aile sağlık merkezi faal halde bulunuyor. 
SAĞLIK ÇALIŞANLARI
2002 yılında ilimizde 554 uzman doktor vardı. Şimdi 1569 uzman doktor görev yapıyor.  2002’de 657 olan pratisyen hekim sayısı 1428’e;  4.274 olan sağlık personeli sayası  11.337’ye yükseldi. Hasta yatağı sayısı 2002’de 1961’ken, şimdi 4.300.  Yoğun bakım yatağı sayısı 26’dan  623’e,  4 adet olan  bilgisayarlı tomografi sayısı  22’ye, hiç olmayan yanık ünitesi sayısı da 21’e çıktı.
KOCAELİ DEVLET HASTANESİ HAKKINDA TEKNİK BİLGİLER 
MEVCUT HASTANE:
1952 yılında 160 yataklı Memleket ve Verem Hastanesi adıyla hizmete başladı. İzmit’in sağlık alanındaki yükünü uzun yıllar tek başına sırtladı. 1000 civarında çalışanı ile yıllık 850 bin poliklinik, 20 bin ameliyat, 118 bin yatan hasta hizmeti verdi. Zaman zaman, kapasitesinin çok üzerinde hizmet ermek zorunda kaldı.
YENİ YAPILAN HASTANE:
27 dönümlük alan üzerinde kuruluyor. Toplam kapalı alanı 45.855 metrekare olacak. Bittiğinde 326 yatak kapasitesine sahip olacak. İnşaat 24.91.2014 tarihinde başladı.  İnşaat süresi 750 gün.  29 Ekim 2016 tarihinde hastanenin tamamlanması hedefleniyor. Projenin tutarı 58.540.000 TL. İhaleyi Sağlık bakanlığı-TOKİ yaptı. 9 ameliyat salonu,  24 diyaliz yatağı, 27 yoğun bakım yatağı bulunacak. 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
3 Yorum