1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. Yeni dünya düzeni: Koronadan önce; Koronadan sonra!
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni dünya düzeni: Koronadan önce; Koronadan sonra!

A+A-

Gelinen noktada durum onu gösteriyor ki, yeni bir dünya düzeni kurulmak zorunda. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak, ne israf, ne vurdum duymazlık, ne zulüm ne istila, ne fıtrat dışı davranış ve ne de enerji kaynaklarını devşirme adına sahipsiz zannedilen insanların kaynakları zulmen ellerinden alınabilecek ve ne de varlığını ötekinin yokluğu üzerine bina edenler huzur içerisinde yaşayabilecek…

Kim bilir belki tarih, Koronavirüs önceki dönem ve koronavirüs sonraki dönem diye, ikiye ayrılacak ve bu meyanda tarih yeniden yazılacaktır.

Bildiğiniz gibi ABD dünya jandarmalığına soyunarak istediği gibi at oynatabiliyordu.

Mesela,

Amerika'da petrol mü fışkırıyordu ki, petrol ihraç eden ülke durumuna gelmişti?

İhraç ettiği petrolün kaynağı belli!

Peki, neydi kaynağı?

Kaynağı, zulüm ile istila ile yayılmacılık ile Ortadoğu'daki mazlum Müslümanların zengin yer altı enerji kaynaklarıdır. İşte ABD onu sömürerek semirmiş bir ülke...

Bunun bir karşılığının olmayacağını mı zannediyorsunuz? İlahi bir asker olan Korona'nın görevini yapmayacağını mı zannediyorsunuz?

Dünyadaki bütün zalimler ve onların paydaşları sırasını bekliyor, meraklanmayın.

“Zalimler için yaşasın Korona” dediğinizi duyar gibiyim!

İşe bu ve buna benzer fiiller Koronavirüs öncesi dünya diye tarihteki kara sayfalarında yerini alacaktır, almak zorundadır. Başka yolu yok.  

Filistin’de, Mısır’da, Suriye’de, Irak’ta, Doğu Türkistan’da, Burma’da, Arakan’da, Halepçe’de ve hülasa mazlum halkların yaşadığı tüm coğrafyada yaşananlar koronadan önce diye tarihe not düşecek ve o kirli eylemleri gerçekleştirenler hem kamu vicdanında ve hem de adl-i ilahide yargılanıp hesap vereceklerdir. O günler, çok da uzaklarda değil!

Evet, yeni bir dünya düzeni kuruluyor ve bu dünya düzeninde adaletsizlik, yayılmacılık, başkalarını yok sayma, hakaret, kaynaklarına göz dikmek, insanları göçe zorlamak, mültecileri ölüme terk etmek gibi davranışlara yer olmayacaktır.

Peki, n yapılması gerekir?

Durum onu gösteriyor ki, din ve mezhep farkı gözetmeksizin ayırımsız tüm dünya ülkeleri topyekün olarak bu koronavirüs tehdidi ve benzeri felaketlere karşı tedbir amaçlı ortak bir "fon" oluşturmaları muacceliyet kesbetmektedir.

Dünya liderleri ivedilikle bu projeyi hayata geçirmeleri yakıcı bir ihtiyaçtır.

Katkısı ve ihtiyaç halinde dağıtımı ise, nüfus ve vak'a yoğunluğu esas alınarak adilane bir biçimde paylaştırılmalıdır. Bu işin maddi boyutu.

Manevi boyutu ise:

 Bununla birlikte, rahmetli Erbakan’ın deyimi ile “adil bir düzen” kurulmalı, din, mezhep ve ülke farkı gözetilmeksizin herkesin hukukuna saygı gösterilmeli, dünyanın birer ferdi olarak herkesin din, mezhep, meşrep ve ülke farkı gözetilmeksizin hür ve müreffeh bir şekilde yaşamalarına saygı gösterilmeli ve hoş görülmelidir.

Tüm bu ilahi ikaz ve uyarılara rağmen,

 Şayet “aynı tas aynı hamam” devam ederse, bu sefer koronadan daha şiddetli bir bela ile insanlığın karşı karşıya kalması kaçınılmaz olacaktır.

Çünkü, her şeyin ve her yerin sahibinin olduğu gibi, bu mükevvenatın da bir sahibi vardır ve o da Allah’tır. Allah da, her ne kadar “imhal” ediyorsa da, “ihmal” etmiyor, etmeyecektir de!

 

                                                                              M. Zeki CANŞİ

Bu yazı toplam 1453 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum