1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. YENİ HÜKÜMET SİSTEMİ VE KABİNE OLUŞUMU
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

YENİ HÜKÜMET SİSTEMİ VE KABİNE OLUŞUMU

A+A-

Bu yazıyı kaleme aldığım saatlerde henüz kabine açıklanmamıştı. Doğrusu, Her kes gibi ben de merak ediyorum. Zira, yeni sistemde süreç nasıl işleyecek ve Sayın cumhurbaşkanı atamaları yaparken hangi kriterleri göz önünde bulunduracak ve MHP ne oranda yönetimin parçası olacağı henüz netlik kazanmış değil. Fakat durum onu gösteriyor ki, alanında dominant etkiye sahip, işin künhüne vakıf ve sorunları çözmede lokomotif olabilecek şahsiyetlerin görev alacağı kesin gibi gözüküyor. Bu insanlar kamuoyunca bilinen kimselerden olabileceği gibi, şu ana kadar tanınmayan fakat alanında uzmanlaşmış teknokratlar da olabileceği kuvvetle muhtemel. Dolayısıyla tanıdığımız ve takip ettiğimiz Recep Tayyip Erdoğan’ın öngördüğüm kadarıyla hissi ve duygusal davranmayacağı, maksimum fayda üretebilecek, potansiyel enerjiyi kinetik enerjiye çevirebilecek ferasetli insanları kabinede değerlendireceği istikametindedir. 
Esasen bu sistemin eskiye göre ne kadar faydalı olduğu süreç içerisinde belli olacaktır. Dolayısıyla, bu sistemin bir yönüyle de test edilmiş olma imkanı doğacaktır. Bakanların meclisten olmayışı, sayın cumhurbaşkanının manevra kabiliyetini daha güçlü kılacaktır. Keza, göreve gelen bakanın da olabildiğince performans sergilemesi kendisinin geleceği açısından oldukça önemli… Başarılı olmaması halinde her an kapı dışarı edilebileceği düşüncesiyle hareket edeceğinden var gücüyle ve daha rantabl çalışacağı kanaatini taşıyorum. 
Türkiye’de Ak Parti’nin iktidarı ile birlikte birçok konuda tedrici evrimci değişim ve dönüşüm yaşanmış ve yaşanıyorken, bazı konularda da radikal devrimci değişim ve dönüşüm yaşanmış ve yaşanıyor. İşte bu hükumet sistemi de bu radikal devrimci değişim ve dönüşümlerden sadece bir tanesidir ama belki de en önemlisidir.
Evet değerli okurlarım,
Sayın Recep Tayyip Erdoğan, risk almayı seviyor; akıntıya kürek çekmeyi sevmiyor. Bu güne kadar aldığı risklerde de hep başarı ile çıkıyor. Çünkü sistemli çalışıyor ve hükumet etme anlayışında tavize yer yoktur. Kansere dönüşmeye izin vermiyor, anında müdahale ederek kanserli hücreyi kesiyor ve yayılmasını önlüyor. Bu da, yanlışa tevessül edenlerin sevincini kursağında bırakıyor. Kimse de yanlış yapmaya tevessül dahi edemiyor.
Tahmin edebildiğim kadarıyla, bu deneme sürecinde öngörülen başarı sağlanamazsa, yeni yol ve yöntemlere başvurulması kaçınılmazdır. Bekleyelim Mevla’m neyler, neylerse güzel eyler.

M. Zeki CANŞİ

Bu yazı toplam 1435 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.