1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yeni insan ve yeni bir dünya
Yeni insan ve yeni bir dünya

Yeni insan ve yeni bir dünya

Ben en çok insandan korktum anne, en çok insandan. ” diyordu seyrettiğim TV kanalındaki söz yazarı şair Ahmet Selçuk İLKAN. İnsan olarak doğduk ama insan olmak kolay değil derken

A+A-

“Ben en çok insandan korktum anne, en çok insandan. ” diyordu seyrettiğim TV kanalındaki söz yazarı şair Ahmet Selçuk İLKAN. İnsan olarak doğduk ama insan olmak kolay değil derken,  işin insanın kendisine ait olanı yönüyle tam ve doğru biçimde yerine getirilemediğine dikkat çekiyordu adeta. Evet, insan olarak doğmak kolay. Çünkü o bize değil,  İlâhî iradeye ait ve İlâhî irade hikmetini bilemediğimiz bir lütufla insan olarak yaratmış bizi. İnsan olmak, hem kamil manada insan olmak önemli ölçüde bizim elimizde.

Ancak gelin görün ki,  önemli ölçüde insana ait olan bu yönüyle tam ve kamil manada mükemmelliği yakalayanı az. Onun içindir ki, merhum Akif’imiz gibi şairlerimiz, ”sırtlanları geçmişti beşer yırtıcılıkta”  diyordu bir devirde yaptıklarına bakarak.   Tarih kitaplarındaki bazı utanç satırlarını okudukça utandığını,  saltanat uğruna yapılanları,  dik ve açık alınlı olması gereken başların yere nasıl serildiğini hatırladıkça  korkmuş insandan. Demokrasi (!) götürme adına kirlenen, ayaklar altına alınan ve ateşlerde yakılan can’ları, değer ve hassasiyetleri gördükçe inanın ayni şeyleri düşünmüyor değiliz. Hele yakın zamanda Balkanlarda yapılan edilenleri düşündükçe hak veresi geliyor insanın yüreği sevgiyle dolu şaire.

Yüreği sevgiyle dolu,  çünkü belli ki yürek,  sevgiye aykırı gördükleriyle taşmış. Şiir okuma tarz ve havasında seyreden programda şairin söz ve tavırları insanlık dışı davranışlara karşı bir haykırıştı aslında. İbretle ve hayranlıkla dinledim söz yazarı şair’i.  Yüreğine sağlık, diline sağlık Ahmet Selçuk İLKAN.

Ancaaak…Evet, yüreğine sağlık, diline sağlık da,  dünyaya insanlık, dünyaya sevgi ve dünyaya medeniyet taşıma adına yollara dökülmüş adanmış’ları da görmek gerekir. Mutlaka onları da görüyor,  yüreğinin bütün sıcaklığıyla  ve avuçları patlayasıya alkışlıyordur söz yazarı şairimizde ya. Çünkü ancak onlara baktığımızda yüreğimiz ferahlayacak, içimiz içimize sığmayacak,  alnımızın ne kadar ak, başımızın da ne kadar dik olması gerektiğini görecek ve anlayacağız. O zaman isyanların yerini sevginin, o zaman acımasızlıkların yerini şefkatin,  hasımlıkların yerini anne baba bir soy sop bir neseb kardeşliğinden öte kardeşliğin alması gerektiğini göreceğiz. Ve o zaman daha doğru anlayacağız Akif’imizin Hz Ali’nin (ra) insan hakkındaki güzel sözlerine açıklık kazandırmak için satırlara döktüğü ; “Haberdar olmamışsın kendi zatından da hâlâ sen,  ’muhakkar bir vücûdum!’ dersin ey insan fakat bilsen. Senin mahiyetin hatta meleklerden de ulvîdir, Avâlim sende pinhandır cihanlar sende matvîdir.” sözleriyle ne demek istediğini.

İnsan!.  Bir yönüyle aşağılardan aşağı,  bir yönüyle de kâinatın küçük bir fihristesi,  meleklerin gıpta ettiği eşref-i mahlukat. Bazen canavarları geride bırakabilen bu sırlarla dolu canlı,  fıtart-ı asliyesine uygun davrandığında  melekleri kendisine hayran bırakabiliyor. Yaratılış hakikatinin gereği de bu zaten. İşlenmesi ve cevherinin ortaya çıkarılması gerek; Cenab-ı Hakk,  işleyen, cevherini ortaya çıkarıp insanlığın hizmetine sunma çalışmaları yapanların iradelerini kamçılasın,  güç- kuvvet versin. Yüreğinin sevgi dolu olduğu satır satır okunan şair’in korktuğu o canavarlaşmışları gördükçe insan olan her insan endişeleniyordur muhakkak. Ama biz melekleri kendilerine hayran bırakan eşref-i mahluk olanını görmeye çalışmamız gerektiğine inanıyor,  böyleleri için dua ediyor ve yaptıklarıyla ferahladığımızı hissediyoruz..

Bu sırtlanlardan öte canavarlaşmışlara karşı en etkili tedbirin de,  iyi insan olduğuna inanıyoruz. Korkuların,  endişelerin yerini sevginin, huzur ve mutluluğun almasını istiyorsak,  hep birlikte söylemeliyiz “ Yeni bir Dünya “ şarkısını. O kadar yürekten söyleyelim ki, yüreğimizin sıcaklığı buz dağlarını eritsin,  yarasalar aydınlığı sevmeye başlasın ve berd-ü selam esintisi kaplasın her yanını dünyanın.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.