1. HABERLER

  2. Yeni Müdürümüz, umarım  trafik konusunda hassastır
Yeni Müdürümüz, umarım  trafik konusunda hassastır

Yeni Müdürümüz, umarım  trafik konusunda hassastır

2.5 yılı aşkın süreyle Kocaeli Emniyet Müdürlüğü görevini yürüten Sayın Levent Yarımel ile, bu süre içinde bir kere bile karşılaşmadık, telefonda dahi konuşmadık.

A+A-

Hiçbir zaman Emniyet Müdürleri, ya da üst düzey kent yöneticileri ile tanışmak, arkadaş olmak, sık sık görüşmek gibi bir hevesim, saplantım olmadı. Ama bu şehirde bu işi yaptığım dönem içinde herhalde 20’den fazla il emniyet müdürü gelip geçmiştir. Sadece Yarımel ile ilimizde görev yaptığı süre içinde hiç tanışmadım, hiç konuşmadım. Tanıyan; sık sık görüşen arkadaşlar var. “Çok iyi bir insan olduğunu” hep söylediler, hatta araya girip, tanıştırmak istediler. Ben soğuk adamım. Siyasetle, devletle çok samimi ilişkiler içinde olmayı hiçbir zaman istemem. Her fırsatta kentin valisini, emniyet müdürünü, belediye başkanını, iktidar partisi il başkanını arayan gazetecilerden olmadım, olmam. Zaten devletle işim olmaz. Tanışıklığımız hep karşı taraftan gelen talep üzerine olmuştur. 

Sayın Levent Yarımel, Kocaeli Emniyet Müdürlüğü gibi gerçekten çok önemli bir görevden sonra,  Polis Baş Müfettişliğine, yani pasif bir göreve atandı. Ben, Sayın Yarımel için “Başarılıydı veya başarısızdı” şeklinde değerlendirme yapacak konumda değilim. Ama Kocaeli Emniyet Müdürlüğü’nden genelikle daha üst, daha aktif görevlere atamalar olurdu. Bu kez ilimizde 2.5 yıl görev yapan Müdür, pasif göreve çekiliyor. 

Yarımel’in ilimizde göreve atanması, talihsiz bir döneme rastladı. Kocaeli Emniyet Müdürlüğü, bir dönem gerçekten çok yoğun biçimde FETÖ’cülerin etkisi altındaydı. Yarımel’den önce ilimizde görev yapmış bazı Emniyet Müdürlerinin de bu örgütle ilişki içinde oldukları öne sürülmüştü. 15 Temmuz sonrası, ilimizde polis sayısı azaldı. Bu koşullar içinde çalışmak elbette zordu. Ama bizim kentimiz Allah’a şükür hala bir huzur kentidir. Bizim şehrimizde ciddi asayiş sorunu, terör sorunu olmadığını söyleyebiliriz. Kocaeli Emniyet Müdürü’nün en çok ilgilenmesi gereken şey, trafik konusundaki yetkilerini kullanmak olmalıdır. 

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü’ne 1962 doğumlu Necati Denizci geliyor. Sayın Denizci’nin Batman gibi bir kentten ilimize atanmış olması, kendisi açısından çok önemli bir terfidir. Belli ki, teşkilat içinde tutulan, güvenilen, önü açık görülen önemli Polis Müdürlerinden biri. Umuyor ve diliyorum ki, yeni Emniyet Müdürümüz trafik konusunda duyarlı, titiz bir Emniyet Müdürü olsun.
 

TRAFİK POLİSLERİ İLE SORUN AZALTILABİLİR
Bu kentte trafik sorunundan hepimiz şikayetçiyiz. Genellikle de işin kolayına gidiyor, Belediyeleri suçluyoruz. Ama son yıllarda bizim şehrimizde trafik adına Emniyet’in üzerine düşen görev ve sorumlulukları layıkıyla yaptığını söyleyemeyiz.

İzmit’te trafik polisleri genellikle il protokolü bir yerden bir yere giderken, ya da devlet büyükleri ilimize gelmişken ortaya çıkarlar. Halkın geçeceği bütün yolları kapatıp, siyah plakalı makam araçları içindeki yetkili ve önemli kişilerin trafikte hiç takılmadan istedikleri yere gitmelerini sağlarlar. Bir de, İsmetpaşa Stadı çevresinde Kocaelispor maçını izlemek için gelmiş (41) plakalı araçlara otopark cezası keserler.

Eskiden D-100 karayolu ile Leyla Atakan Caddesi’nin kesiştiği kavşakta trafik ışığı falan yoktu. Bu kavşak çok sorunluydu. 1970’li yıllardan söz ediyorum. Uzun boylu, giyimine çok dikkat eden, araçları yönlendirirken yaptığı işaretlerle herkesin gönlünü kazanan bir trafik polisi vardı. Düz memur. Tek başına bütün gün, o kavşaktaki trafiği idare ederdi. 

Şimdi bu şehirde her yer tıkalı. Ortada trafik polisi yok. Ya da var, ama hiç işini umursamıyor. Geçen gün bir davete yetişmem lazım. Arabayla gazeteden çıktık. Kandıra kavşağından D-100’e çıkacağım. Trafik düğüm olmuş. Orada görevli trafik polisleri var. Ama hiç biri trafikle ilgilenmiyor. Ellerinde cep telefonları, ya mesaj çekiyor, ya oyun oynuyor, ya pokemon kovalıyorlar. 

İzmit trafiği ile trafik polisleri hiç ilgilenmediler. Şehir merkezinde trafik tamamen tıkanmışken, trafik polisleri şehir içinde durdurdukları araçlarda sürücülere “Emniyet kemeri” cezası kesmeyi görev yapmak saydılar. Şimdi, yeni bir müdür geliyor. Bu kentte günün belli saatlerinde bir trafik polisi bulunsa, bugün yaşanan sorunların çok azalabileceği noktalar, kavşaklar var. Umarım yeni müdürümüz şehri çabuk tanır. Şehri dolaşır. Nerelerde sıkıntı çekiliyor, kendisi görür. Trafik sorununun tamamen ortadan kalkmasa da azalması için emniyetin trafik polislerinin yapacağı çok işler var bu şehirdi. 

İlimizdeki görev süresi tamamlanan Sayın Levent Yarımel’e bundan sonraki yaşamında mutluluklar ve sağlık dilerim. Yeni Emniyet Müdürü Necati Denizci’nin bu kentte başarılı olmasını, mesleğinde yükselmesini diliyorum. Umarım, trafik konusuna gerçekten önem verir. Bu şehrin trafik polislerinin, bu şehrin biraz rahatlaması için çalışmalarını sağlayabilir. İzmit trafiği için trafik polislerine çok ihtiyaç var. 
 

Önceki çalışmaların izleri silinmedi ki 
Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü’nün son yıllardaki çalışmalarını hep takdir etti. İzmit başta olmak üzere kentin her yerinde önemli alt yapı işleri yaptılar. Arıtma tesislerini çalıştırdılar, kentin evsel atıklarını yüzde 100’e varan oranlarda arıtarak denize vermeye başladılar.

İSU alt yapı işlerinde iyi çalışıyor da, bu şehirde alt yapı bittikten sonra, kazılan yerin üstü bir türlü kapanmıyor. İSU önceki gün yeni bir ihale yapmış. İzmit’in Tavşantepe, Bekirdere, M.Alipaşa, Tüysüzler Mahallelerinde toplam 15 km. içmesuyu, 19 km. kanalizasyon, 8 km. yağmur suyu olmak üzere toplam 42 km. yeni boru döşeme işi için açılan ihalede teklifler alındı.

Mutlaka bu işlerin yapılması lazım ki, İSU ihaleye çıkıyor. Ama bu bölgeler yıllardır zaten bitmek bilmeyen çalışmalar yüzünden çok çile çekti. M.Alipaşa, Bekirdere, Yenişehir’de pek çok cadde ve sokak, tamamlanan eski çalışmalardan sonra asfalt, parke, kaldırım bekliyor. Şimdi bunlar yapılmadan, kış kıyamette yeni bir alt yapı çalışmasını girişilince, o bölgelerde yaşayan insanlar ne yapacaklar?

İzmit’i önce bir toparlamak lazım. Önceden yapılmış bütün alt yapı çalışmalarının, tramvay yolu çalışmalarının izlerini silmek, halkı rahatlatmak lazım. Sonra gerekiyorsa yeni işlere kalkışmak daha isabetli olmaz mıydı?

Eksik kitap konusu ciddi sorun

Geçen gün bu sütunlarda, 23 Kasım’daki TEOG sınavları yaklaşırken, ilimizdeki pek çok okulun 8’inci sınıflarındaki öğrencilerin henüz ders kitaplarının bulunmadığından söz etmiştim. Konuyu bana,  Yahya Kaptan’daki Edebali Ortaokulu 8’inci sınıfında eğitim gören bir öğrencinin velisi aktarmıştı. Yazıda bundan da bahsettim.
Önceki gün, Edebali Ortaokulu Müdürü Harun Kargılı aradı. Milli Eğitim, benim yazıda okulun adı geçince, bu okul hakkında soruşturma başlatmış. Okul Müdürü de bana sitem etti. Oysa ben sorunun sadece bu okulda olduğunu yazmadım. Tam tersine, eksik kitap sorunu bütün Türkiye’de, ilimizdeki bütün okullarda bir sorun. Çocuklar kitapları olmadığı için internetten sınava hazırlanmak zorunda kalıyorlar. Edebali Ortaokulu Müdürü Kargılı, “Ben eksik kitaplar konusunda elimden gelen her şeyi yaptım, yapıyorum. Bugüne kadar 72 bin sayfa fotokopi çekip, kitabı olmayan çocuklara dağıttım” dedi. Öğrencilerin kitap sorununu mutlaka ve biran önce çözmek lazım. Olmuyorsa, belki TEOG 1’inci sınavının tarihini yeniden gözden geçirmek gerekebilir.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
1 Yorum