1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Yeni Papa'nın kullanacağı isim Birinci Francesco
Yeni Papa'nın kullanacağı isim Birinci Francesco

Yeni Papa'nın kullanacağı isim Birinci Francesco

Katolik dünyasının yeni lideri Arjantinli kardinal Jorge Mario Bergoglio seçildi. Kanaatkar bir yaşam tarzı olan Bergoglio, Avrupa dışından seçilen ilk Papa olarak tarihe geçti. Yeni Papa'nın Birinci Francesco

A+A-

Katolik dünyasının yeni lideri Arjantinli kardinal Jorge Mario Bergoglio seçildi. Kanaatkar bir yaşam tarzı olan Bergoglio, Avrupa dışından seçilen ilk Papa olarak tarihe geçti. Yeni Papa'nın Birinci Francesco ismini kullanacağı açıklandı.

28 Şubat’ta Papa 16. Benedikt’in görevi bırakmasının ardından “Sede Vacante” ilan edilen papalık makamına yeni papa seçilmesi süreci dün öğleden sonra gerçekleştirilen ikinci oturumda sonuçlandı. Sistine Şapeli üzerinde bulunan bacadan yerel saatle 19.06’te beyaz duman çıkmasıyla Aziz Petrus Meydanı’nı dolduran binlerce Katolik sevince boğuldu. Aziz Petrus Bazilikası’nın çanları da uzun süre çalarak yeni Papa’nın seçildiğini bu şekilde ilan etti. Yaklaşık yarım saat sonra Bazilika’nın balkonundan Dinlerarası Diyalog Kurulu Başkanı ve “Protodiacono” sıfatını taşıyan kardinal Jean-Louis Tauran tarafından “Bir Papa’mız var” anlamına gelen “Habemus Papam” cümlesi söylendikten sonra 266. Papa’nın adının Jorge Mario Bergoglio olduğu ve görevi süresince 1. Francesco adını kullanacağı açıklandı.

Bir süre bekleyişin ardından balkona bu kez yeni Papa 1. Francesco meydandaki inananları selamlayıp ilk konuşmasını yapmak üzere çıktı. Yeni Papa’nın balkonda görülmesiyle meydandaki inananlar sevinç çığlıkları atıp 1. Francesco’yu uzun süre alkışladılar. Dünyanın dört bir yanından bu tarihi ana tanıklık etmek için gelen Katoliklere yağışlı havaya rağmen gösterdikleri ilgilerinden ötürü teşekkür eden 1. Francesco, kendisine dua etmelerini istedi. 1. Francesco’nun daha sonra başını öne eğip dua etmeye başlamasıyla meydanda sessizlik oluştu ve inananlar Papa ile birlikte dua etti.

Tüm dünyanın sevgi ve kardeşlik yolunda ilerlemesi gerektiğini ifade eden 1. Francesco, konuşmasını kısa tutarak herkese iyi geceler dileyip alkışlar ve “Francesco! Francesco!” tezahüratları eşliğinde balkondan ayrıldı. Bugün ilk ayinine katılacak olan Papa 1. Francesco’nun cumartesi günü gazeteciler ile buluşup bir basın toplantısı yapması bekleniyor.

17 Aralık 1936, Buenos Aires doğumlu olan Bergoglio'nun Buenos Aires başpiskoposu olarak görev yaptığı ve Cizvit tarikatından olduğu bildirildi. Papa seçilmesiyle beraber görev süresince Francesco ismini kullanacak olan Bergoglio hem bu ismi ilk kez kullanan hem de Avrupa dışından seçilen ilk Papa olarak tarihe geçti.

Papa 1. Francesco görevi süresince kullanacağı bu ismini İtalya’nın Umbria bölgesindeki Assisi şehrinin azizi olan Fransisken tarikatı kurucusu Aziz Francesco’dan aldı. 13. yüzyılda yaşamış olan Assisili Francesco yoksullara ve hastalara yardım eden kanaatkar bir yaşam tarzını benimseyen bir fikir ile ömrünü sürdürmüştü. Bu fikir etrafında toplananlar ile birlikte çalışarak insanlara barış ve huzuru telkin etmişti. 1219 yılında 5. Haçlı Seferleri sırasında Mısır’daki Eyyubi Sultanı El-Kamil ile görüşmüş ve barışa katkıda bulunmaya çalışmıştı. Bu çalışmaları, hayat tarzı ve aynı dönemde yaşamaları dolayısıyla Hz. Mevlana'ye benzetilmektedir.

Bergoglio’nun da Aziz Francesco gibi kanaatkar bir yaşam tarzını benimsediği, kendi yemeğini kendisinin pişirdiği, Buenos Aires başpiskoposu olduğunda kendisine tahsis edilen köşkte yaşamak yerine tek odada yaşamayı sürdürdüğü belirtiliyor. Yoksullarla ilgilendiği ve sık sık yoksulların oturduğu mahalleleri gezdiği de ifade ediliyor.

2005'te Ratzinger’in seçildiği “konklav”da Ratzinger’in ardından en fazla oyu alarak ikinci olan Bergoglio'nun seçildikten az bir süre sonra kendisinden önce Papalık görevini yürüten 16. Benedikt'i telefonla aradığı bildirildi. Ayrıca en kısa sürede Emeritus Papa 16. Benedikt ile 1. Francesco’nun ikili görüşme gerçekleştireceği kaydedildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.