1. HABERLER

  2. RÖPORTAJ

  3. Yeni poliklinik binasını Cumhurbaşkanı açacak
Yeni poliklinik binasını Cumhurbaşkanı açacak

Yeni poliklinik binasını Cumhurbaşkanı açacak

KOÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi, sağlık hizmetlerindeki kalitenin artırılması için geliştirilen büyük projelerden bir yenisi daha açılıyor. Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Utkan yeni poliklinik binasını Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açacağını söyledi.

A+A-

Sağlıktaki yenilikleri gazetemize anlattı

Kocaeli Üniversitesi, sağlık alanında son yıllarda gerçekleştirdiği projelerle adından söz ettiriyor. Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü başkanlığındaki ekip, birçok projeye imza attı. Onkoloji ve Palyatif Bakım Merkezi, Tıbbi Araştırma Merkezi, hayvan deneylerinin yapılacağı DETAB Merkezi ve son olarak yapımı tamamlanan yeni ek poliklinik binası… Bizler de Kocaeli Üniversitesi’nin sağlık alanındaki gelişmeleri öğrenmek istedik. Ve Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Utkan’ı ziyaret ettik. Dekan Zafer Utkan’a Tıp Fakültesi bünyesinde süren fiziki yapılaşma ve akademik çalışmalardan araştırma üniversitesi olma yönünde atılan adımlara kadar her konuyu sorduk.

*****

Yeni ek poliklinik binası tamamlandı. Ne zaman hizmet vermeye başlayacak?
Bina tamamlandı. Çok da güzel oldu. Polikliniklerin donanımı ile ilgili çalışmalar yapılıyor.
Malzemeler yerleştiriliyor. Firma, binayı bize birkaç gün içinde teslim edecek. Ardından cihaz kurulumları yapılacak. Bir iki haftaya kalmaz, yeni binada poliklinik hizmete vermeye başlayacağız.

+gazetemize-konustu.jpg

GAZETEMİZE KONUŞTU- Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Utkan, sağlık alanındaki son yatırımları gazetemizin Yazı İşleri Müdürü Cemalettin Öztürk’e anlattı.

Poliklinik binası biraz gecikmiş olsa da önemli bir eksikliği giderecek gibi görünüyor…

Evet. Malzemelerin önemli kısmı dışarıdan alınan malzemeler olduğu için bazı çalışmalar bir miktar sekteye uğrasa. Yine de rektörümüzün gayretleriyle onları kolaylıklar aştık. Yapımı bitti, iç donanım işleri tamamlanmak üzere. Modern tıp uygulamaları açısından çok genişleyen alanlar var. Örneğin genel cerrahinin birden fazla dalı bulunuyor. Onların kendi içerisinde daha fazla alana sahip olması gerekiyor. Artan teknolojilerle birlikte ciddi bir mekan sorunu da ortaya çıkıyor. Farklı bir mekana ihtiyacımız vardı. Daha küçük alanlarda olan poliklinikler artık daha geniş alanda yer alacak.

Hangi birimler bu binada bulunacak?
Orada çok önemli bölümler var. Rektör hocanın da bölümünü ilgilendiren gastroenteroloji enstitüsüne benzer bir mükemmeliyet benzeri olacak. İyi hekimlik uygulamaları alanı var. Sadece hastaların servislerde değerlendirileceği değil aynı zamanda öğrencilerin eğitimlerini tamamlayacakları bir alan inşa edildi. Sağlık bilimleriyle ilgili uğraşan hemşirelerin, teknisyenlerin gelişimlerini sağlayacak çok özel üniteler yapılıyor.

+poliklinik-binasi.jpg

POLİKLİNİK BİNASI- KOÜ Hastanesi’nde çok büyük bir problemi ortadan kaldıracak yeni poliklinik binası, modern görüntüsüyle dikkat çekiyor.

Poliklinik hizmetleri yeni binaya alındıktan sonra mevcut bina ne amaçla kullanılacak?

Yeni poliklinik binasını yaptık fakat şu anda kullandığımız mevcut binada da yine poliklinik hizmetleri verilecek. Çünkü Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne günde toplam 20-25 bin kişi geliyor. Araç park edebilecek alanlar bile zor bulunuyor. Şundan eminiz. Marmara Bölgesinde devlet üniversitesi olarak eğitim, araştırma ve hasta hizmetleri açısından oldukça önemli bir çizgideyiz. Üst yönetimdeki hocalarımız da aynı kanaatte.

Hastane bünyesinde kurulan Deneysel Tıp Araştırma ve Uygulama Birimi DETAB ile ilgili çalışmalardan biraz söz eder misiniz?

Deneysel Tıp Araştırma ve Uygulama Birimi’nde deney hayvanlarının barındırılması söz konusu. Etik kurallar çerçevesinde, etik kurulların onayları alınarak hayvan çalışmalarının yapılmasının müsaade edildiği ortam yaratıldı. 2006 yılında Marmara Bölgesi’nde ilk ruhsatlı deney hayvanları laboratuvarıydık fakat ruhsatımız geçiciydi. Çünkü deprem sonrası emaneten yapılmış prefabrike binalarda çalışıyorduk. Rektörümüzün teveccühleriyle istediklerimizin çok üstündeki boyutlarda bir mekan oldu. Çalışmalarımızı, yeni yapılan üç katlı binamızda veriyoruz.

+arastirma-merkezi-(5).jpg

ARAŞTIRMA MERKEZİ: Yaklaşık 13 milyon liralık bir araştırma merkezi, Onkoloji Hastanesinin hemen alt tarafına inşa edildi. Yeni merkez, eski Kalkınma Bakanlığı’nın destekleriyle yapıldı.

Deneysel Tıp Araştırma ve Uygulama Birimi diğer üniversitelerde var mı?
Birçok üniversite bünyesinde DETAB var. Biz daha önce prefabrike ortamında DETAB hizmeti veriyorduk. Araştırma deneysel bazda yapıldığı çok önemli bir mekan kazandık. Sadece küçük laboratuvar hayvanlarının değil, daha büyüklerinin kullanılmasına da müsaade edecek alanlar yapıldı. Hayvan sağlığını ve burayı kullanan insanların sağlığını tehdit etmeyecek bir mekan olması bizler için sevindirici. DETAB her tarafta var ama diğerlerinin içerisinde en iyilerden birisi bu...

Yahya Kaptan Mahallesi’nde bulunan İzmit Rehabilitasyon Merkezi kapandı. Neden böyle bir karar alındı?
İzmit Rehabilitasyon Merkezi İREM’in içerisinde sadece fiziksel rehabilitasyon bölümü vardı. O kullanılan prefabrikenin de Kocaeli Üniversitesi Yapı İşleri Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan raporunda artık dayanıksızlığı ve tamir edilebilirliğinin güç olduğu yazıldı. Biz hazırlanan raporun ardından burayı kapattık.

Peki, İREM şu an nerede hizmet veriyor?
İREM’i, Umuttepe Yerleşkesi alanı içerisinde bulunan Onkoloji binasının içerisine taşıdık. Burada daha geniş bir alanda hizmet veriyor. Bu hem öğretim üyeleri hem öğrencilerin daha sık bir araya gelmelerine imkan tanıyacak.

+bolgenin-en-iyisi.jpg

BÖLGENİN EN İYİSİ: 2018 yılında yeni binaya geçen Kocaeli Üniversitesi Deneysel Tıp Araştırma ve Uygulama Birimi, bölgenin en iyi araştırma laboratuvarlarından biri.

İREM’e tahsis edilen alanı ne amaçla kullanacaksınız?

Yahya Kaptan’da tahsis edilmiş İREM alanı üniversiteye ait. Orası genişletilerek fizik tedavi branşının yanı sıra başka branşların da yer alacağı bir mekan yapılması planlandı. Merkezi yönetim böyle düşünüyor. Umuyorum kısa sürede orada daha modern bir alanı hizmete sunmuş olacağız.

Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün de sıkça övünerek dile getirdiği yeni Araştırma Merkezi ile ilgili olarak ne söylersiniz?

KOÜ Araştırma ve Uygulama Üniversitesi olarak eski Kalkınma Bakanlığı projesi kapsamında yaklaşık 13 milyon liralık bir Araştırma Merkezi daha yaptırdık. O merkezin çalışmaları başladı. Burada tıbbi biyoloji, kök hücre, tıbbi genetik, protein değerlendirme analizleri, mikrobiyoloji değerlendirme analizleri gibi işlemlerin yapıldığı bir araştırma merkezi var. Bu bizim için olağanüstü önem arz eden bir şey. Devletin milyonlarca liralık desteğiyle, altyapısı geliştirilmiş laboratuvarlarını da faaliyete geçirmiş durumdayız.

+deney-hayvanlari.jpg

DENEY HAYVANLARI- DETAB binasının içinde laboratuvarlar bulunuyor. Burada deney hayvanları da yer alıyor.

+ameliyathane.jpg

AMELİYATHANE: DETAB’daki ameliyathaneler de faal durumda. Bu ameliyathanelerde her yıl yüzlerce ameliyat gerçekleştiriliyor.

+personel.jpg

PERSONEL- DETAB Personeli Emre Peçe ve Turgay Gökyay karantina ünitesinin önünde gözüküyor.

+poliklinik-ic-kismi.jpg

POLİKLİNİK İÇ KISMI- Yeni poliklinik binasının iç kısmındaki çalışmalarda da sona gelindi. Yeni bina, açılış için adeta gün sayıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum