1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 'Yeni sistem fırsat eşitsizliğine prim verecek'
'Yeni sistem fırsat eşitsizliğine prim verecek'

'Yeni sistem fırsat eşitsizliğine prim verecek'

Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 Nolu Şube Başkanı Yaşar Şanlı, MEB’in açıkladığı yeni Ortaöğretime Geçiş Sistemi kapsamında sınavla öğrenci alacak liseleri ve kontenjanlarını değerlendirdi, bu tabloyu eleştirdi.

A+A-

Yaşar Şanlı, Resmi eğitim kurumlarının nitelikli ya da niteliksiz olarak sınıflandırılamayacağını anlattı, şunları söyledi:
“- 33 ilde sınavla öğrenci alacak bir tane bile Anadolu Lisesi yok. 48 ilde Anadolu Lisesi var ama sayısı yeterli değil. Meslek liselerine verilen kontenjanlar kapasitelerinin çok altındadır. İzmit Yavuz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin 9. sınıf öğrenci kapasitesi 150 iken, sınav kontenjanı sadece 30 olarak belirlenmiştir. Bu durumda okula sınavla giren öğrenciler ile sınavsız giren öğrenciler bir arada okuyacaktır. Öğrencilerin sınavla bu liselere girmesinin ne anlamı kalacaktır? Adrese dayalı kayıtta çember denilen, nasıl olacağı belirsiz bir sistem ile karşı karşıya kalacak öğrencilerimize 5 tercih dayatması yapılmaktadır. 3 okul türünden 3’er tane olmak üzere toplam 9 okul tercihi sunulacaktır. Ama öğrencilere 5 tercih hakkı verildiği için her halükarda öğrenciler 2 tercihini istemediği okul türünden yapmak zorunda kalacaktır”

SAHTE ADRES BEYANINA ZEMİN 
Yeni sistemin sahte adres beyanına zemin hazırlayacağını söyleyen Şanlı, şöyle devam etti:
“-Bazı okullar için ciddi yığılmalar söz konusu olacaktır. Bu sistem sahte adres beyanına da zemin hazırlamıştır. Kocaeli’de şu an 8’inci sınıf öğrencisi 26 bin 190 kişi sınava girecek ve listede Kocaeli’de sınavla öğrenci alan Anadolu ve Fen Liseleri kontenjanının 1410 olduğunu görmekteyiz. Bu da öğrencilerin yaklaşık yüzde 95’inin diğer okullara yerleşmek zorunda kalacağını göstermektedir. Listede Başiskele ilçemizde 2 Meslek Lisesi ve 1 Anadolu İmam Hatip Lisesi bulunmaktadır. Ancak 2 Meslek Lisesine ayrılan kontenjan 60. Ama gelin görün ki, Anadolu İmam Hatip Lisesine ayrılan kontenjan 90. Bu apaçık bir zorunlu yönlendirme değil de nedir? Aynı ilçede 2017 YGS sınavında Türkiye’de Anadolu Liseleri arasında 35’inci olan Kocaeli Anadolu Lisesinin liste dışı olmasını kim neyle izah edecek? Karamürsel ilçemizde listede İmam Hatip Lisesi dışında bir lise olmayışının mantığı nedir? Kandıra’daki hiçbir lisenin listede olmayışını Kandıra’da okuyan çocuklarımıza biri çıkıp izah edecek mi?”

BAKANLIK ÖZEL OKULLARA YÖNLENDİRİYOR
İzmit’te 2017 YGS sınavında Türkiye’de Anadolu Liseleri arasında 100’üncü olan Cahit Elginkan Anadolu Lisesinin olmayışının bir sebebinin olup olmadığını soran Yaşar Şanlı, “Kocaeli’de 1410 öğrenci kapasiteli liselere giremeyen çocuklar; doğal olarak ailesi dar gelirli ise mahallerindeki liseye gidecektir. Mahalledeki liseler, adrese dayalı öğrenci alacağı için sınıflar heterojen özellik gösterecek ve Fen Lisesi’ni üç soruyla kaybeden çocuk, % 60’lık dilime dahi giremeyen çocukla aynı sınıfta öğrenim görmek zorunda kalacaktır. Daha önceleri ekonomik teşvik paketleri ile öğrencileri velileri özel okullara yönlendiren Bakanlık, bu kez de puan oyunuyla öğrencileri özel okullara yönlendirmektedir. Peki parası olmayanlar ne yapacak? Fırsat eşitsizliğinin tavan yaptığı ülkemizde, bu durum daha fazla eşitsizliğe prim vermeyecek mi? Türkiye’deki bölgeler, iller hatta mahalleler arasındaki uçurum ortadan kaldırılmadıkça, tüm çocuklar aynı imkanlara sahip olmadıkça, hangi sistemi getirirseniz getirin eğitimde ne başarı sağlayabilirsiniz, ne de uluslararası alanda rekabet edebilirsiniz” dedi.

(Ayşegül Kalaycı)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.