1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Yeni teknik patron Bahaddin Güneş olacak gibi
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni teknik patron Bahaddin Güneş olacak gibi

A+A-

Başkan Bahri Yavuz yeni sezon teknik direktörlüğü için 2-3 isim üzerinde durduğunu, kriterleri de ”Ağabeylik yapacak, iletişimi güçlü” diye açıklamıştı. Bir önceki sezon verdiği şifrelerden Ergun Ortakcı ismine ulaşmıştım, bu sefer çok uğraştım ama bulamadım. Başkan Yavuz’a telefonda yalvardım, “Bunalıma girdim, ne olur yeni bir şifre daha verin, çözümü kolaylaştırın” dedim. Başkan Yavuz, “Bulamazsınız, kimsenin aklına gelmeyecek, bilinmeyen biri” dedi.
Kim olabilir kim olabilir derken, faceboook sayfamda Kocaelispor ile ilgili bir haberin altına yazılan yorum dikkatimi çekti. Turgut İslam adındaki takipçim “Öncelikle hayırlı olsun, Şenol Güneş’in kardeşi Bahaddin Güneş ile anlaşma yapılmış galiba” diye yazmış. Bu isimle, tüm şifreler örtüşüyordu. Hemen Trabzonlu eski dost Osman Diyadin’i aradım, yardım istedim. Osman, birine aratmış Bahaddin Güneş’i  telefonda, “Olabilir” demiş. Hemen internet sitesine yazdırdım haberi, dünkü gazetemize de koyduk.  
Dün sevgili Osman Diyadin’den Bahaddin Güneş’in telefonunu aldım ve öğleden sonra aradım. Kısa ama son derece samimi, içten bir görüşmemiz oldu. Merakla sordum, Kocaelispor ile bir görüşmeniz oldu mu diye. Bahaddin Güneş şunları söyledi: “Hayır, Başkan veya yönetimle bir görüşmem olmadı. Sadece Kocaelispor camiasındaki çok sevdiğim, saygı duyduğum dostlarım düşüncemi sordu.  Transfer yasağı önemli bir sıkıntı ancak Kocaelispor köklü, büyük bir camia. Maçlarını 15 bin kişiye oynuyor olması beni çok etkiledi ve olumlu düşünceye sevk etti.  Çalışmayı isterim, hayırlısı”
Malum Başkan Bahri Yavuz da teknik direktör konusunda kimseyle görüşmediğini, futbolcularla anlaştıktan sonra teknik direktör konusuna yöneleceğini söylemişti.  Yavuz’un işaret ettiği, şifrelerini verdiği 2-3 isimden biri Bahaddin Güneş. Önümüzdeki hafta için görüşmenin olacağını tahmin ediyor, anlaşma olasılığını da güçlü görüyorum. Kocaelispor için ideal bir isim olduğu inancını taşıdığımı da ekliyorum. 

Kent futbolu için en hayırlı karar 

Kocaeli Birlikspor projesinin aynen devam etmeyeceği aşağı yukarı belliydi de, yarışma hakkının devri, paralı bir Başkan ile devam ve Körfez Belediyespor’a dönüş seçeneklerinden hangisinde karar kılınacağı merak konusuydu. Ağırlıklı seçenek Körfez Belediyesine dönüştü ancak Başkan İsmail Baran sıcak bakmayınca, paralı Başkan arayışlarından da sonuç çıkmayınca mecburi istikamet yarışma hakkının satışa çıkartılması oldu. Öncelikle siyasi irade adına projenin başında olan Bakan Fikri Işık’a bu kararı için teşekkür ediyoruz.  Yeni açılacak stadyumda Süper Lig takımı oynasın düşüncesiyle 2 yıl önce hayata geçirilen projeyi şehir hiçbir şekilde kabul etmedi, sahiplenmedi. Bunda en önemli faktör Kocaelispor’un yok sayılma zihniyetiydi. Yoksa siyasi irade bu kent iki takımı kaldırır söylemini Kocaelispor’a elini uzatarak eyleme dönüştürse, samimiyetini gösterse Birlikspor şehrin bir takımı olarak görülüp destek alabilirdi.


ÇOK ŞÜKÜR KORKTUĞUMUZ OLMADI
Tüm kaynaklar Birlikspor için kullanılınca, doğal olarak şehirde siyasi iradenin Kocaelispor’u kapatmak istediği algısı oluştu ve bununla birlikte Birlikspor nefret edilen bir takım konumuna geldi. Evet, bu kent iki takımı rahat kaldırır, kentte böyle bir düşünce mutlak destek görür ancak siyasi irade tek taraflı hareket edince proje doğal olarak kabul görmedi. Ciddi paralar harcanmasına rağmen sportif başarı da gelmeyince projeyi iptal etmek kaçınılmazdı. Öyle de oldu. İkinci yılsonunda yanlıştan dönüldü. En az 15 milyon resmen çöpe gitti. Verilen emeğe de, harcanan paralara da yazık oldu. Ancak yanlışın neresinden dönersek kardır derler. Siyasi irade olmadı baştan diyerek devam diyebilirdi. Çok şükür korktuğumuz olmadı, böyle bir karar çıkmadı. 


KOCAELİSPOR’A YÜZLERİNİ ÇEVİRECEKLERDİR
Siyasi iradenin tamam demesi, yapamadıklarını kabul etmesi anlamına geliyordu ki, gerçeği görmüş olmaları da kayda değerdir. Bu karar aynı zamanda siyasi iradenin Kocaelispor gerçeğini kabul etmesi anlamı da taşıyor ki bu çok önemlidir.  Haberin duyulmasıyla birlikte kentte adeta bayram sevinci yaşadı. Pek çok kişi sosyal medya hesaplarından, “Son zamanlarda aldığım en güzel haber” mesajını paylaştı. Çok konuştuk, tartıştık projeyi. Yanlış olduğunu sürekli haykırdık. Projenin yanlışlığıyla ilgili sadece benim yazdıklarımı derlesem inanın bir kitap olurdu. Siyasi irade tamam dediğine göre artık bu işi daha fazla sorgulamanın bir anlamı, faydası yok. Kent sporu adına alınmış hayırlı bir karardır. Siyasi irade inanıyoruz bundan sonraki süreçte yüzünü Kocaelispor’a çevirecektir. Olması gerektiği gibi.

 
İLK AKLIMA GELEN İSİM İLKER ÇAKIR 
Peki, Birlikspor’un akıbeti ne olacak? Başkan Fahrettin Kandemir, “Pırıl pırıl kulüp, çok taliplisi çıkar” diyor. Benim aklıma gelen ilk ve belki de tek isim Gebzeli işadamı, Gebzespor Başkanı İlker Çakır.  Çünkü maddi anlamda güçlü bir isim, aynı zamanda bu işi çok seviyor. Çakır 2 yıldır sportif başarılı ve kulübü borçtan kurtarmak için ciddi paralar harcadı. Sağlam kaynaklar rakamın 8 milyon TL dolayında olduğunu söylüyor.   Ne zamandır Çakır’ın Birlikspor’un yarışma hakkının satışa çıkartılmasını beklediği yönünde duyumlar almıştım. Dün Gebze’deki dostları arayıp nabız yokladım. Aldığım bilgilere göre Çakır, bu satışla ilgileniyor. Ancak Gebzespor’dan vazgeçmek gibi bir düşüncesi de yok. İki yılda o kadar emek ve para harcadı, vazgeçmesi beklenemez zaten.  Projesi iki kulübü birlikte götürmek. Kısa süreçte kesin kararını vereceği söyleniyor. 


OLMASI GEREKEN GELDİĞİ YERE DÖNMESİ
Gebze’de de heyecanla bekleniyor Çakır’ın kararı. Kandemir çok taliplisi olur diyor ama ben İlker Çakır dışında birinin çıkabileceğini sanmıyorum. Çakır vazgeçti, talipli çıkmadı diyelim. Bu durumda iki seçenek var.  Biri Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran sıcak bakmasa da, kulübün asıl sahibine iade edilmesi. İkincisi ise kapanması. İkinci olasılık kent sporu adına önemli bir kayıp olur. Hazır 2.Lig’de yarışma hakkımız var ve bunu heba edeceğiz, 4 yerine 3 profesyonel takımla devam edeceğiz. En kötü senaryo bu. Dilerim ki böyle bir durum olmaz. Olması gereken Körfez Belediyespor’a dönüştür. Kentteki beklenti de bu yöndedir. Sonuçta bu kulübe 2.Lig’de yarışma hakkını kazandıran Körfez ilçe ve Körfez Belediyesidir. Bu uğurda ciddi bir emek sarf edilmiş, ilçenin kaynakları kullanılmıştır. Olaya bu açıdan bakmak gerekir. Başkan Baran rakamlar çok yüksek, baş edemeyiz diyor. . Ancak bence korktuğu gibi bir durum yok. Sonuçta borçsuz olarak devredilecek kulüp. 2.Lig kulüplerinin iddaaa ve TFF’den 2.5 milyon gibi önemli bir geliri var. Ayrıca ilçedeki sanayi kuruluşlarından hatırı sayılır bir kaynak sağlanabilir. Yunus Pehlivan zamanında bu çok rahat yapılıyordu.


KÖRFEZ İLÇENİN HAKLI, YAKIŞANI  
Büyük bütçeli, iddialı takım yapmak zorunda değilsin ki. Mütevazı bir kadro yapar, devam edersin. 2.Lig’i kaldıramıyorsan, takım küme düşer 3.Lig’de yol alırsın. Sonra, ilçede, daha doğrusu belediye bünyesinde işi bilen Metin Özkan gibi birinin varlığı da büyük şans. Getirirsin Metin Özkan’ı işin başına, çok rahat yürük kulüp. Üstelik kulübün çok güçlü, zengin bir alt yapısı var. Bu da büyük bir şanstır. Bu kulüp iki yıl öncesine kadar Körfez ilçenin temsilcisiydi. Siyasi iradenin bir projesinden dolayı emanet olarak verildi, şimdi geri alınıyor. Körfez ilçe, Körfez Belediyesi hakkını kimseye yedirmemeli. 2016-17 sezonda bu kenti 2.Lig’de temsil edecek kulübün adı Körfez Belediyespor olmalı. Onun hakkıdır, ona yakışır. İnşallah da öyle olur. 

Bu yazı toplam 1690 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.