1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. “Yeni” Türkiye “Yeni” Kocaeli
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

“Yeni” Türkiye “Yeni” Kocaeli

A+A-
7 Haziran Pazar günü, Türkiye çok önemli bir seçim yaşayacak. Bu seçimden çıkacak sonuç ne olursa olsun, Önümüzde bambaşka bir Türkiye tablosu olacak.. Seçim sonuçları, hem Türkiye’nin, hem ilimizin siyasi gidişatını çok etkileyecek. 
İktidar partisi AKP’nin bütün seçim yükünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sırtlamış görünüyor. Erdoğan’ın tavrı, 7 Haziran’daki seçimlerin parlamenter sistemde 550 milletvekilinin belirleneceği bir seçim olmaktan çıkartıp, yeni bir sistem ve “Devlet Başkanlığı” modelinin oylanması haline dönüştürüyor. Çok açık biçimde partinin Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu, ikinci planda kalmış gibi görünüyor. 
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tavrı ve işaret ettiği gelecek çok açık, çok net:”Yeni Türkiye” diyor. Halktan, mevcut Anayasa’yı hiç zorlanmadan değiştirmek için 400 milletvekili istiyor. 
Elbette zor, çok zor.. Ama olur mu olur.. Olursa, zaten Yeni Türkiye’nin kodları belli. Türkiye’ye özel bir Başkanlık sistemi kurulacak.. Recep Tayyip Erdoğan kendisine ait “Türkiye bir A.Ş. gibi yönetilmelidir” söylemine uygun olarak Türkiye A.Ş.’nin yönetim kurulu başkanı olacak. 
Pekiyi, ya seçimden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın istediği tablo çıkmazsa ne olacak.. Bence, yine  “Yeni bir Türkiye” ihtiyacı ortaya çıkacak. Bu defa, Başkanlık Modeline geçmiş bir Türkiye değil.. Ama yine mutlaka, yeni anayasa yapmaya eli mecbur, kendisini mutlaka yenilemesi gereken bir Türkiye tablosu ile karşı karşıya kalacağız. 
AKP, 7 Haziran seçimlerinden, “Anayasa’yı değiştirecek” bir çoğunluk elde edemese bile, yine tek başına iktidarda kalmasını sağlayacak bir çoğunlukla çıkarsa-ki şimdilik en görünen olasılık gibi duruyor- yine güç ve kan kaybetmiş, ilk kez bir genel seçimde kendi koyduğu hedefe ulaşamamış olacak. Ama hiç kuşkusuz, muhalefet de bu tabloyu halka kendi zaferiymiş gibi gösteremeyecek.  7 Haziran seçimlerinden de AKP birinci parti ve tek başına iktidar çıkarsa,  bugünkü muhalefet partilerinin liderleri ya genel başkanlığı bırakmak zorunda kalacak, ya da zaten o koltuklardan düşürülecekler. Bu da bir “Yeni Türkiye” modeli olarak görülebilir. 
Uzak gibi görünüyor ama, diyelim ki 7 Haziran’dan, iktidar partisi yeniden tek başına hükümet kuracak bir çoğunluk elde edemeden çıkarsa; işte o zaman 2001’de kurulan AKP’de çok büyük değişiklikler, ya da AKP içinden çıkacak yeni ve çok farklı bir siyasi parti görebiliriz. Benim kişisel görüşüm.. Israrlara rağmen aday olmayan ve üzerine basa basa “Bu dönem aday değilim” diyerek geleceğin kapısını açık bırakan 11 nci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’de yeni iktidarın adayı merkez sağ partinin lideri konumuna gelecek. 
7 Haziran’da, AKP’nin birinci parti olsa bile, tek başına hükümet kuramayacak bir tablo ile çıkması halinde, Türkiye, en geç önümüzdeki sonbaharda, eylül veya ekim ayında bir erken seçime mecbur kalacaktır. Bu erken genel seçime de yeni partiler, yeni liderler ve çok farklı yeni söylemlerle gidileceğini öngörmek, kehanet olmasa gerektir. 7 Haziran 2015 genel seçimlerinden sonra, Türkiye’nin normal takviminde 2019 yılı mart ayındaki yerel seçimlere kadar hiç seçim gözükmüyor ki, Türkiye’nin hiç seçimsiz 4 koca yıl geçirmesini doğrusu pek düşünemiyorum. Bu tablo, ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hedeflediği sonuçların çıkmasıyla mümkündür gibi görüyorum. 
Yeni Türkiye’nin geleceğinde Başkanlık Sistemi’ni görmemiz mümkündür. Yine bu Yeni Türkiye’nin içinde, halen İmralı’da yatan hükümlü terör örgütü liderini seçim yarışına girmiş bir siyasi parti lideri, önemli bir siyasi aktör olarak görmemiz de mümkündür.
Ben Türkiye’nin 2019’a kadar olan yakın geleceğinde, şimdilik kenarda durmayı tercih eden 11 nci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün çok önemli bir siyasi aktör haline geleceğini tahmin ediyorum. CHP’de, MHP’de yeni ve bugünkülerden çok daha halk üzerinde etkili liderler tahmin ediyorum. 
…………
7 Haziran, elbette genel seçim olacak. Ama bu seçimlerden çıkacak sonuçlar, her kentte, özellikle Büyükşehir’lerde yerel siyasetin geleceğini de çok yakından etkileyecektir. Kocaeli’de AKP oylarını korur ya da arttırırsa 2019’a kadar rutin bir siyasi tablo göreceğiz. Ama çok eminim ki, 8 Haziran sabahından itibaren, bu kentte 2019’daki yerel seçimin doğum sancılarını da yaşamaya başlayacağız. 
AKP oyları azalırsa, 2011’de 7 milletvekili çıkartan AKP, bu seçimde daha az milletvekili çıkartırsa, hem Büyükşehir Belediyesi’ni, hem ilçe belediyelerini mevcut başkanların yönetebilir olması güçleşecektir. Bu öngörüyü Türkiye için de söyleyebiliriz. AKP oylarındaki bir miktar azalma bile, hem hükümetin, hem Beştepe’nin Türkiye’yi 2002’den buyana olduğu gibi rahat yönetmesi düşünülemez. Muhalefet kendisini biraz güçlenmiş hissederse, bütün dengeler değişecektir. 
Kocaeli’de, 2019’daki yerel seçimler için, yeni Belediye Başkan aday adayları görmeye başlayacağız. Özellikle 3 dönemi dolduran ve 2019’da yeniden adaylığı söz konusu olmayan Karaosmanoğlu’nun koltuğu için, AKP içinde çok büyük ve 4 yıl sürebilecek bir yarışa şimdiden hazır olmalısınız. CHP içinde, ilimizde en azından şimdilik 2019’u hedefleyecek bir ismin ortada olmadığını görüyoruz. Ama mutlaka CHP içinde de bir yarış başlayacaktır..
Hayat sürüyorsa, siyasi yarış ve rekabet de 7 Haziran seçimleriyle sınırlı kalmayacak, 
7 Haziran’da otaya çıkacak tablo, sonuç ne olursa olsun, “Yeni Türkiye”, “Yeni Kocaeli” siyaset tablosunu zorlayacaktır..
Biz, sıradan vatandaşlar olarak şimdilik sadece tabloyu, gelişmeleri izlemekle yükümlüyüz. 
7 Haziran seçimleri, kesinlikte Türkiye ‘de bugüne kadar yapılmış en önemli seçim olacaktır. Hem Türkiye’nin, hem Kocaeli’nin siyasetinde mevcut aktörler çok uzun zamandır sahnede bulunuyorlar. Önümüzdeki seçimlerle birlikte siyaset sahnesinde-sonuç ne olursa olsun-  büyük çaplı yenilenme bekliyorum. Yine tekrar ediyorum.. Seçimsiz 4 yıl, Türkiye için çok uzun bir süredir. 7 Haziran’daki genel seçimden sonra, yerel seçim, cumhurbaşkanlığı seçimi ve genel seçim taa 2019’da yapılacak. Ancak bence, tablo ne olursa olsun, Yeni Türkiye, 
7 Haziran 2015 ile, Mart-2019 arasında yeni bir seçim daha yaşamak zorunda kalacak. 
Bu yazı toplam 480 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum