1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Yeni Vali’den beklentilerimiz
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni Vali’den beklentilerimiz

A+A-
Kocaeli’nin 34'üncü valisi Hasan Basri Güzeloğlu, önceki gün İzmit’e geldi, görevine başladı. Yeni Vali ile ilgili referanslar gayet iyi.. 
Güzeloğlu ilimize atanınca, Mersin’deki yerel gazete yöneticilerinden hakkındaki fikirlerini sormuştuk. Mersin’deki meslektaşlarımız, “Çok iyi, çok çalışkan, özellikle kadınlara ve çocuklara yönelik konularda çok hassas bir yöneticidir”  diye hakkında rapor verdiler. Güzeloğlu’nun ilimize atandığı ilk günlerde, eski dost, Gölcük Belediyesi eski Başkanı İsmail Barış aradı, “Ben Güzeloğlu ile uzun yıllar çalıştım. Çok kaliteli bir yöneticidir. Çok seveceksiniz” demişti. 
Yeni Vali’nin, İzmit’e ilk gelişinde, Valilik bahçesinde törenle karşılanmasındaki görüntüsü ve çevresine davranış biçimi hakkında da kendisini takip eden arkadaşlardan olumlu izlenimler var. Elbette, bu şehirde valilik yapacak kişinin “İnsanlık kalitesi”nin yüksek olması önemli. Ama daha önemlisi, çok fazla birikmiş sorunu olan bu şehrin valisinin çalışkan, kararlı ve tuttuğunu koparan bir yönetici olmasıdır. 
…….
Öyle sanıyorum ki, Sayın Vali, uzun süre koltuğunda rahat oturamayacak, kenti tanımak konusunda bir hayli zaman kaybedecektir. Çünkü bu şehri tanıyoruz. Vali’ye “Hayırlı olsun” ziyaretine gelenler kuyruğa gireceklerdir. Günler ve günler boyunca bu ziyaretler bitmeyecek, valilik makamına sürekli olarak kucaklarında saksı saksı çiçek taşıyan çiçekçiler girip çıkacaktır. Dilerim Sayın Güzeloğlu bu ziyaretleri nazik biçimde biran önce sonuçlandırır, bu kent için çalışmaya, üretmeye çok geçmeden başlar. 
……..
Sayın Vali’ye, öncelikle bu şehir hakkında bilgi vermek isterim. Bu şehir, Türkiye’nin en önemli ve en sorunlu, sıkıntılı şehridir Sayın Valim.. Halka hizmet etmek, hizmet üretmek isteyen idealist bir kamu yöneticisi için, bu şehir olağanüstü bir laboratuardır. 
Terör potansiyeli düşük, alt yapı sorunları pek fazla olmayan, eğitimde fiziki yapılanmayı büyük ölçüde halletmiş bir kente geldiniz. İnsanları sakin, mülayim; iğneyi biraz kendimize batırırsak, insanları otoriteye karşı saygılı, güçten yana biraz fazla eğilen, genellikle kent büyüklerinin yüzüne gülüp, arkasından sitem eden bir yapıya sahiptir. Çalışan, üreten insanların şehridir bu şehir. Bu kent, devlete sürekli verir.. Karşılığında huzur ve güvenlik ister. 
……..
Sayın Valim; bu şehrin günümüzdeki öncelikli sorunu  “Uyuşturucu” sorunudur. Artık herkes kabul ediyor ki, bu kentte uyuşturucu kullanım yaşı çok düşmüştür. Bu şehirde alınan ve alındığı öne sürülen tüm önlemlere karşın, uyuşturucuya ulaşmak son derece kolaydır. Sık sık emniyetimizin yaptığı büyük uyuşturucu operasyonları ile ilgili haberler, ya da kent genelinde uyuşturucu satıcılarına yönelik operasyon haberleri basına verilir. Ama bu yapılan işler, genellikle bu kent gençliğine yönelik uyuşturucu sorununun çözümüne yönelik değildir. İstanbul’a veya Avrupa’ya kaçırılmak üzere Doğu’dan gelen uyuşturucular, ihbarlar sayesinde Otoyol’un Gültepe tünellerinde yakalanır. 
Bu şehrin gençliğini, çocuklarını uyuşturucudan korumak, bu şehri uyuşturucudan temizlemek için çok daha detaylı ve dikkatli çalışma yapmak gerekir. Sizden bunu bekliyoruz.
Bir başka büyük sorunumuz elbette trafik ve ulaşımdır. Kocaeli’ye çok benzeyen bir şehirden, Mersin’den geliyorsunuz. Bu şehirdeki pek çok sorun, size yabancı gelmeyecektir. Ankara’nın bize biçtiği gömlek, Kocaeli’nin hem üretim, hem nakliye ve lojistik merkezi olması yolundadır. Biz yerel yönetimlerimize, şehirlerarası yollar üzerinde gerekli kavşak, tünelleri yaptırmaları konusundaki zorunluluğu anlatamadık. Sizin Ankara ile güçlü ilişkileriniz varsa, lütfen D-100 ve D-130 karayolunda gerekli kavşak düzenlemelerini yaptırınız. 
Sizden önemli bir ricam daha var. İlimizdeki özellikle İzmit’teki trafik görevlilerinin rasyonel çalışmalarını sağlayınız. Trafik polislerinin tek görevi, şehrin göbeğinde araç sürücülerine emniyet kemeri cezası kesmek olmamalıdır. Günün belli saatlerinde D-100’e ağır vasıta giriş yasağı var. Bu mutlaka titizlikle uygulanmalıdır. Kalabalık saatlerde okul önlerinde, sorunlu kavşaklarda mutlaka trafik ekipleri görevlerini iyi yapmalıdır.
……
Çevre sorunlarımız var Sayın Valim.. Bu şehirde 2-3 milyon TL’lik okul binası yaptıranlar, kendilerinde çevreyi kirletme hak ve yetkisi buluyorlar. Lütfen, bu tür kişilere okul yaptırmayın. Takipçileri olun. Cezalandırın. Çevreyi kirletenlere hiç acımayın. 
İş yapmak, güzel yurdumuzun bu müstesna köşesinde tarihe geçmek, iz bırakmak istiyorsanız  Kocaeli tam buna uygun şehirdir. Bu şehrin insanları, kendilerine hizmet edeni unutmaz. Sonsuza kadar bağrına basar, kucağında taşır. 
Günümüz siyasi koşulları içinde görevinizi yaparken yüzde 100 tarafsız olmanızı, her siyasi görüşe eşit mesafede durmanızı beklemeye hakkımız yok. Ama lütfen, elinizden geldiğince adil olun. Bu kentte çok büyük olmamakla birlikte bir muhalif potansiyel vardır. Bu kesimleri devlet gücüyle ezip, biber gazı ile sindirmek yerine kazanmaya çalışırsanız, emin olun siz de çok rahat çalışırsınız. 
…….
Bir ricam daha var.. Bu kentteki geniş kesimlerin gönlünü kazanmak istiyorsanız, lütfen ilk fırsatta İzmit’teki bir Kocaelispor maçına geliniz. Şimdi sizi ziyaret edenlerin büyük bölümü Birliksporlu olacaktır. Ama emin olun, bu kentin gerçek insanları Kocaelisporludur.
Saygılarımla
İsmet Çiğit 
Bu yazı toplam 471 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.