1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Yeni yasa şiddeti bitirir
Yeni yasa şiddeti bitirir

Yeni yasa şiddeti bitirir

Yıllardır konuşuluyor sporda şiddet yasası. Ancak bunca zaman bir türlü çıkartılamadı bu yasa. Amatörde, profesyonelde her yerde olay var. Kavgasız, olaysız haftanın geçtiği görülmüyor. Böyl

A+A-

Yıllardır konuşuluyor sporda şiddet yasası. Ancak bunca zaman bir türlü çıkartılamadı bu yasa. Amatörde, profesyonelde her yerde olay var. Kavgasız, olaysız haftanın geçtiği görülmüyor. Böyle devam ederse Allah göstermesin sahalarda ölümler bile olabilirdi. Durum son derece vahim ve endişe vericiydi. Devlet, en son Beşiktaş-Bursaspor maçı öncesindeki o çirkin görüntülerin ardından düğmeye bastı. Spordaki şiddet yasası hazırlanarak meclise gönderildi. Kısa bir süreçte meclisin yasayı çıkarması, ligin ikinci yarısından itibaren de uygulamaya geçilmesi bekleniyor.

Ağır yaptırımlar geliyor

Ulusal gazetelerde günlerdi yeni yasadaki maddelerle ilgili haber ve yorumlar yapılıyor. Genel düşünce suçlulara çok ağır yaptırımlar getiren bu yasayla birlikte spordaki şiddetin biteceği yönünde. Şöyle bir inceledim maddeleri. Çirkin ve kötü tezahürata 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası geliyor. Sahalara yabancı madde sokanlara, maçlara biletsiz girenlere, başkasının biletini kullananlara çok büyük cezalar getiriliyor. Spordaki şiddetin önüne geçmek için cezaların caydırıcı olması olmazsa olmaz bir durumdu. Bugüne kadar uygulanan cezalar yetersizdi, bir anlamda yapanın yanına kar kalıyordu. Bu yeni yasadaki cezalar acıtacak boyutta. Özellikle hapis cezalarının uygulanması mutlaka caydırıcı olacaktır. Bu yasa çıktıktan kısa bir süre sonra olumlu sonuçlar alınacak, yine çok fazla bir zaman geçmeden Türk sporundaki şiddet bitme noktasına kadar gelecektir.

Spor barış içinde bir yarıştır. Spor kardeşliktir, dostluktur. Yeni yasa sonrasında sporumuz şiddetten arınacaktır. Olay, küfür, kavga gibi spora hiç yakışmayan görüntüler, çirkinlikler ortadan kalkacaktır. Yeni yasının çıkmasını dört gözle bekliyoruz. Bu yasayı geç de olsa hayata geçirenlere de teşekkür ediyoruz. Yeni yasa neler getiriyor herkes bilsin, öğrensin düşüncesiyle bazı önemli maddeleri köşeme aldım. İşte o maddeler: Dikkatle okumanızı tavsiye ederim.

Çirkin ve kötü tezahürat

Taraftarların grup halinde veya münferiden belirli bir kişiyi hedef veya muhatap alıp almadığına bakılmaksızın, kişilerin rencide olmasını sağlayacak tarzda aleni olarak söz ve davranışlarda bulunmaları halinde şikayet şartı aranmaksızın, bu kişiler hakkında 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezasına hükmolunacak. Bileti olmadan spor alanlarına giren kişi 1 yıla kadar hapis cezasına mahkum edilecek. Spor sahasına girmesi yasaklanan kişi maça biletsiz girerse verilecek ceza yarı oranında arttırılacak. Spor alanlarına bu düzenlemelere aykırı olarak seyirci kabul eden veya kabul edilmesini sağlayan kişi 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasına mahkum edilecek. Açıkça anlaşılabilecek şekilde alkollü olduğu veya keyif verici madde kullandığı anlaşılan kişileri spor alanlarına kabul eden kişiye ise 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Şike ve teşvik primi

Bir spor müsabakasının sonucunu etkilemek amacıyla, bir başkasına kazanç veya sair menfaat temin eden kişi, 5 yıldan 12 yıla kadar hapis ve 20 bin güne kadar adli para cezasına çarptırılacak. Kendisine menfaat temin edilen kişi de bu suçtan dolayı müşterek fail olarak cezalandırılacak. Şikeye katkıda bulunan kişiler de aynı cezaya mahkum edilecek.

Maça girişi yasaklanan kişi

Spor müsabakalarını seyirden yasaklanan kişi, yasaklama kararının sebebini oluşturan fiilin işlendiği müsabakanın tarafı olan ve taraftarı olduğu takımın katıldığı spor müsabakalarının yapılacağı gün, müsabakanın başlangıç saatinde ve bundan bir saat sonra bulunduğu yere en yakın genel kolluk birimine başvurmak zorunda olacak.

Şiddet ve düzensizliğe neden olabilecek açıklamalar

Spor müsabakalarının güvenlik veya düzenini bozabilecek ya da tarafları, görevlileri, spor kulübü veya federasyon yöneticilerini rencide edecek ya da bu kişilere husumet duyulmasına neden olabilecek şekilde basın ve yayın yoluyla açıklamada bulunan kişilere, fiilleri suç oluşturmadığı takdirde 5 bin TL'den 50 bin TL'ye kadar idari para cezası verilecek.

Sokulması yasak maddeler

Spor alanlarına; ruhsatlı dahi olsa ateşli silahlar ile bulundurulması yasak olan diğer silahlar, bulundurulması yasak olmamakla birlikte kesici, ezici, bereleyici veya delici aletler ile patlayıcı, parlayıcı, yanıcı veya yakıcı maddelerin sokulması yasak olacak. Genel kolluk görevlileri ile bunların gözetiminde olmak üzere özel güvenlik görevlileri, spor alanına girişte izleyicilerin üstünü ve eşyasını teknik cihazlarla ve gerektiğinde el ile kontrol edebilecek ve arayabilecek. Spor müsabakası öncesinde, esnasında ve sonrasında, spor alanının çevresinde taraftarların üzeri ve eşyası aranabilecek. Kesici, ezici, bereleyici veya delici aletler ile patlayıcı, parlayıcı, yanıcı veya yakıcı maddeleri spor alanlarına sokan kişi 3 aydan 1 yıla kadar hapis; müsabaka düzenini bozabilecek veya çevreyi kirletebilecek nitelikte her türlü maddeyi sokan kişi ise 20 günden az olmamak üzere adli para cezasına mahkum edilecek. Bu alet veya maddeleri seyircilere vermek amacıyla spor alanına sokan veya spor alanında seyircilere temin eden kişi 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak. Bu alet veya maddeleri spor alanında kullanan kişi, bu nedenle maç düzeninin bozulması halinde, suçu daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç oluşturmadığı takdirde, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasına mahkum edilecek.

Karamürsel Barbarosspor’da neler oluyor?

Geçen sezon Türkiye Şampiyonası maçlarında cezalı futbolcu oynatarak Kocaeli ismine leke süren, tepki çeken Karamürsel Barbarosspor’da bu sezon da garip şeyler oluyor. K. Barbarosspor’un geçen haftaki Derince Belediyespor U-19 maçında üç futbolcu kırmızı kart gördü. Kırmızı kart görülür elbette, ne var bunda diyenler olabilir. Gerekçelerine bakalım isterseniz.

Cem Altınçekiç: “İhraç sonrasında olaylar sırasında sahaya girdi. 3 maç ceza” Melih Baykır: “ Rakibini hakaret ederek yumruk vurdu. 4 maç ceza” Zafer Akalp: “ Rakibine sportmenlik dışı hareket. 2 maç” Aynı takımın Şirinköy ile oynadığı U-14 maçında 13 yaşındaki iki futbolcu da kırmızı kart gördü. Biri U14, diğeri U19 maçı. Biri çocuk yaştaki grup, diğeri genç. Sahaya giriyorlar, rakiplerine hakaret ediyorlar, yumruk atıyorlar. Her türlü disiplin suçunu işliyorlar.

Bu yaşta, bu şiddet ne celal böyle. Başkan Zeki Yüksel bu olup bitenlere ne diyor? Yoksa yine il dışına mı çıktı, bu yaşananlardan haberdar değil mi? Bu arada yetkililerin ve rakip takımların dikkatini de çekmek istediğimiz bir konu var. Barbarosspor’un cezalı futbolcuları oynatma gibi bir alışkanlığı var ! Takımın maçlarını yakından takip etmek gerek !

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.