1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Yeni yıla umutla başlamak
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Yeni yıla umutla başlamak

A+A-
*Yeni yıla umutla başlamak 
Çarşamba günü öğlen saatlerinde Başbakan Ahmet Davutoğlu ile, ana muhalefet partisi lideri, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis’te bir araya geldiler. Toplantı, iki saatten fazla sürdü. Sonrasında yapılan açıklamalar da, hiç kuşkusuz Türkiye’ye umut verdi, siyasi tansiyonu düşürdü. 7 Haziran seçimleri sonrasında da Davutoğlu ile Kılıçdaroğlu birkaç kez bir araya gelmiş, görüşmeler sonrasında halka umut veren açıklamalar yapmışlardı. Ama daha sonra tepeden müdahale oldu,  koalisyon kurulamadı.
Bu nedenle şimdi de bu son görüşmenin ardından çok umutlu olmak için erken. Ancak, iki lider en azından 12 Eylül Anayasası’ndaki bazı maddelerin değiştirilmesi konusunda anlaşmış görünüyorlar. AK Parti ile CHP’nin üzerinde anlaşarak, hele hele MHP’nin de desteğini alarak yapacakları Anayasa değişikliklerini bence referanduma götürmeye gerek yok. Boşuna masraf ve devlet için külfet olacaktır. Yeter ki,  bu üç parti anlaşsınlar. Yeni sivil Anayasa, Meclis’te hazırlanıp, onaylanmalıdır.
Başkanlık sistemine gelince. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu konuyu kafasına takmış ve eninde sonunda (Ben 2016 yılı içinde biteceğini tahmin ediyorum) Türkiye’ye Başkanlık sistemi gelecektir. CHP bu konudaki karşı duruşunu koruyor. Ancak Başbakan’ın Kılıçdaroğlu’na anlattığı Başkanlık sistemi modeli üzerinde CHP’nin de düşünmesi lazım. Tek Meclis’li,  Meclis tarafından denetlenen, yasal düzenlemeler konusunda Meclis kararlarına uymak zorunda olan bir Başkan’lık için çok fazla direnmenin de anlamı bulunmuyor.  Federasyon, eyalet sistemi yok. Başkan 5’er yıllık dönemler için en fazla iki kez seçilecek ve seçim iki turlu sistemle yapılacak. CHP, mevcut Cumhurbaşkanı Erdoğan için  “İlk beş yıl bu dönem bitiyor mu?” pazarlığını yürütebilir. Yani, tepki Erdoğan’a ise, bu sisteme geçildikten sonra sadece bir 5 yıllık süre kalacaksa,  böyle bir Başkanlık sistemine geçişe onay vermek, CHP açısından da mantıklı olabilir.
Ancak, Anayasa değişiklikleri üç partinin anlaşması halinde- ki burada HDP desteği de önemsenmeli- Meclis’ten geçip yürürlüğe girse de, Başkanlık sistemi konusunu mutlaka referanduma götürmek de gerekecektir. 

*Erken alınan doğru karar
Bana göre bizim ilimizin en önemli sıkıntısı, halkı ilgilendiren kararlar konusunda il yöneticilerinin genellikle kararsız kalmaları ve zaman kaybetmeleridir. 
Geçen yıllarda bölgede yoğun kar yağışı olduğu, yollar kapandığı, çocuklar için okul yolunda riskler oluştuğunda, kent yöneticilerinin kararsız kaldıklarını görürdük. Sabah saatlerinde Valilik “Okullar açık” derdi. Çocuklar, öğretmenler okul yoluna çıkar, perişan olurdu. Tam herkes okuluna başlar, Valilik “Tatil” kararı verirdi. Bu gecikmeli kararları çok eleştirmiştim.
Bölgemiz önceki gece beklendiği gibi Kuzeyden, Karadeniz üzerinden gelen yoğun kar yağışının etkisi altına girdi. Valilik, gece değerlendirme yaptı. Hiç gecikmeden, “Acaba sabahı beklesek mi?” diye kararsız kalmadan gece yarısından önce açıkladı; “Yarın Kocaeli genelinde bütün okullar tatil” diye her yere duyuruldu. Dün sabah da hiçbir çocuk, öğretmen yollara düşmedi.
Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nu çok tutuyorum. Bu dönemde ilimiz için bir şans olduğunu düşünüyorum. Kar yüzünden okulların tatili konusunda da doğru kararı, doğru zamanda aldı. Bu kent önceki yıllarda bu basit konuda bile tereddütler yaşar, insanlar sefil olurdu.

*Başkan Doğan’ın 2016 hedefleri 
Biten yılın son gününde İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ile birlikteydik. Yeni yılı kutlamak için ziyarete gelmiş. Kimilerini çok kızdırıyor olsam da her defasında yazıyorum. Nevzat Doğan, benim bu kentte, bu dönemde en çok tuttuğum, güvendiğim, inandığım siyasetçidir. 
Düz adam Nevzat Doğan.. Hizmet etmekten, iş yapmaktan keyif alan, belediyenin, halkın tek kuruşunu önemseyen, hiç kimseye torpil yapmayan, kentin haklarını kimseye yedirmeyen, dik duran bir adam. Yaşı genç sayılır. Siyasette hala hedefleri var ve ben de ulaşmasını diliyorum.
Doğan’a, 2016’da neler yapacaklarını sordum. En çok önemsediği konu, İzmit Cedit Mahallesi Dereboğazı mevkiinde yapılacak Kentsel Dönüşüm çalışması. Doğan şunları söyledi:
“- Halen bölgede değer tespitlerini yapıyoruz. Türkiye’de örneği görülmemiş, en mükemmel kentsel dönüşüm uygulamasını Cedit’te yapacağız. Hem vatandaş hem kent kazanacak. Bu konuda 2016’da büyük yol alacağımıza inanıyorum.”
Doğan’ın yeni yıldaki ikinci büyük hedefi, Türkiye’nin en modern hayvan pazarını yapmak. Başkan, “Önümüzdeki Kurban Bayramı’na Solaklar bölgesindeki modern hayvan pazarını bitireceğiz. Türkiye’ye örnek olacak” dedi. 
Doğan yeni yılda Kocaelispor’a ilgisini ve desteğini sürdürecek. Kurucuları arasında olduğu Birlikspor’la hiçbir organik, resmi bağı kalmamış. Doğan, İzmit Beleyesi Spor Kulübü bünyesindeki kadın ve erkek basketbol takımlarıyla çok yakından ilgileniyor. Kadın takımı, bu yıl Bölgesel Amatör Lig’den yükselecek. Birkaç yıl içinde İzmit’e kadınlar ve erkeklerde Basketbol Süper Ligi heyecanını mutlaka getireceğini söylüyor.
Akçakoca Meydanı var Doğan’ın 2016 gündeminde.  Kültür Tepesi’nde 2 nci etap projesinin hazırlandığını, Kültür Bakanlığından onay beklediklerini söyledi. Gençlere yönelik pekçok yeni projesi var. Bu yıl “Haydi okula bisikletle” kampanyası başlatıyor. Binlerce öğretmen ve öğrenciye bisiklet hediye edecek. Bisiklet yollarının genişletileceğini, uzatılacağını, önümüzdeki yıllarda “Haydi işe bisikletle” kampanyalarını başlatacaklarını ve halka bisiklet hediye edeceklerini söyledi.
Bu şehirde son yıllarda, “Ben şu vadede şunları yapacağım” deyip de sözünü tutan tek siyasetçinin Nevzat Doğan olduğunu gördüm. Umarım, 2016 yılındaki hedeflerine de ulaşır. İzmit’in ihtiyacı var.

*Patronlar da ağlamasın artık
7 Haziran seçimleri öncesi CHP, MHP ve HDP, iktidara gelmeleri halinde asgari ücreti yükselteceklerine söz vermişlerdi. Vaatler 1500-2000 TL aralığındaydı. CHP, MHP ve HDP’nin emeklilere de önemli gelir artışı vaatleri vardı. 7 Haziran seçimleri öncesi muhalefet partilerinin bu vaatlerine AK Parti şiddetle karşı çıkmış, “Bunlar hesap bilmiyor. Ülke ekonomisi batar” demişti. Ama 7 Haziran’da AK Parti ciddi oy kaybetti. Tek başına iktidar olma hakkı elinden gitti. 1 Kasım seçimlerine gidilirken bu kez AK Parti asgari ücreti, emekli maaşlarını arttırma sözü verdi.
Nitekim, bu vaatler AK Parti’nin oylarını yeniden arttırdı, yeniden tek başına iktidar olmasını sağladı. Bugün itibariyle, asgari ücret net 1300 TL oldu. Ancak, asgari ücretin netindeki 275 TL’lik artış, tamamen işverenlerin kasasından çıkmayacak. Devlet bu artışın 110 TL’sini karşılıyor. Yani patrona maliyet 165 TL olacak. Zaten 2015 yılı enflasyonu yüzde 10’a yaklaşmış. Her işverenin yıl başında çalışanlarına bir miktar zam yapması gerekiyor. Asgari ücretten gelecek 165 TL’lik ek maliyet, patronlar için önemli bir yük olmayacaktır. Hiç kimsenin “Çalışanların ücretlerine çok zam yapıldı” diye bağırmasının anlamı bulunmuyor.
*Minibüsçü, taksici kardeşlerim bu millete bu günlerde lazımsınız 
Hava koşulları dün sabah benim günlük iş akışımı etkilemedi. Yine sabah saat 07.00’de kalktım.  Arabanın üzeri iki karış karla kaplı. Temizledim, ısıttım.. Kış lastiklerim 1 Aralık’ta takılmıştı. Güvenle hareket ettim.. Alikahya Kavanium’dan çıkıp,  İzmit şehir merkezine, Otel Asya önüne kadar geldim.. D-100 temizdi, şehir içindeki anaca caddelerde de sıkıntı yoktu. Ama bir şey dikkatimi çekti. Okullar da tatil edilmesine rağmen, minibüs duruklarında her sabahkinden daha fazla insan vardı. Gazeteye geldim, güç bela mesaiye yetişen arkadaşlarla konuştum. Dün sabah minibüsler her zamankinden daha az  işe çıkmış.. Taksi duraklarında da zaten taksi yoktu.
Öyle sanıyorum ki, toplu taşıma araçlarının büyük bölümü, bu günleri düşünüp, kış lastiği takmamıştı. Bu nedenle trafiğe çıkmadılar. Bir kısmı da zor ve kötü hava koşullarını görünce  “Aman canım, bu sabah da iki tur eksik atayım” diyerek o zor koşullara girmekten çekinmiş olmalı.
Ama insanlar mağdur oldular. Duraklarda, kar altında çok uzun süre beklediler. Az sayıdaki toplu taşıma aracı tıklım tıklım doldu. Risk arttı. Toplu taşıma işi yapanların sorumluluğu vardır. Özellikle kötü hava koşullarında işlerine daha fazla sarılmaları, vatandaşı mağdur etmemeleri gerekir. Dün sabah bu şehirde yollar açıktı ama, minibüs, taksi eksikti. Umarım kış mevsiminin ilerleyen günlerinde aynı sorunla karşılaşmayız. Güzel havalarda toplu taşıma hizmeti vermek kolay ve  güzeldir. Ama  halkın asıl böyle günlerde toplu taşımaya çok ihtiyacı oluyor.
*Lütfen, 2016’da biraz hareket 
Koskoca bir yılı, 2015’i bitirdik. Kent olarak dönüp arkamıza bakalım.. Geride kalan yılda bu kentin sorunları, sıkıntıları ne kadar azaldı?.. Bu kent hangi önemli yatırımları aldı?.. 
“Hiçbir şey yapılmadı” dersek, haksızlık ederiz.  Eski Valilik yıkıldı, yeni Valilik açıldı. Yenimahalle’deki köhne cezaevi binası nihayet yıkıldı. Ama trafikte sorunlar devam ediyor.. Kentin çok eksikleri var ve acıdır ki, bu kentteki yönetim çok yavaş hareket ediyor. 
Bakın, “En geç yıl sonunda açılacak” denilen Symbol köprülü kavşak köprüsü de 2016 yılına açılamadan girdi. Bu kentte çok fazla iş yapmak gerekiyor. Köseköy, Gölcük, Karamürsel’de battı-çıktılar, köprülü kavşaklar yapmak lazım.. Şehir içindeki ulaşım sorununun hafiflemesi için mutlaka akılcı önlemler almak lazım.. 
2015 yılının bazı mazeretleri var. İki büyük seçim yapıldı. Kenti yönetme sorumluluğu taşıyanların, bu seçimlere odaklanması lazımdı, zaman kaybedildi. Ama şimdi 2016’da seçim falan yok.  Daha hızlı olmak lazım. Daha çabuk karar vermek, daha çabuk uygulamaya geçmek lazım..
Varsın, 2016 yılında yapılacak yatırımlar nedeniyle biraz fazla sıkıntı çekelim. Ama bu yıl içinde acil işlerimizi bitirelim. Bu yıl devam eden tramvay inşaatı nedeniyle şehir içinde sıkıntılarımız olacak. Şu Köseköy köprülü kavşağını, Gölcük’ü, Karamürsel’e artık halledelim. 
Büyükşehir’in para sorunu yok. Yetki sorunu yok. Bu şehir çok zaman kaybetti. Projeler geciktikçe, sıkıntılar arttı. Artık bu kente verilen sözlerin tutulması için daha hızlı hareket edilmesi lazım. Haydi, 2016’da bir “Ya Allah Bismillah” deyin, kolları sıvayın da bu yılın sonunda  “Bakın bu şehirde bir yılda neler yapıldı” diye sizi öve öve yere göğe sığdıramayalım. 
*Kimbilir ben ne çok vergi ödeyeceğim
Asgari ücret arttı. Devlete asgari ücret nedeniyle yıllık 10 milyar TL’ye yakın yük geliyor. Emekli maaşları artıyor.. Bu paralar, ülkeyi yönetenlerin, milletvekillerinin cebinden çıkmayacak. Vatandaş olarak yine biz ödeyeceğiz.
Söylemesi ayıptır; ben sigara içerim. İyi içerim..  Alkollü içki içerim.. İyi içerim.. Her gün 5-10 TL’lik şans oyunu oynarım. En çok vergi artışı da sigara, alkollü içki ve şans oyunlarına gelecek. Oturup hesap etmeye kalksak, ücretli bir çalışan olmama rağmen, 2015 yılında pekçok büyük işadamından daha fazla bu ülkeye vergi ödediğim ortaya çıkar.
Şimdi merak ediyorum.. Sigaraya, içkiye kim bilir ne kadar vergi artışı gelecek.. Yakın çevremden baskı var, “Sigara içki fiyatları çok artarsa, bırak” diyorlar. “Hem kesen rahat etsin, hem sağlıklı yaşa” diyorlar. Yok öyle şey.. Ben bu ülkeye  vergi ödemeye devam edeceğim.. Ama gerçekten merak ediyorum. Sigara, içki ve şans oyunlarına gelecek vergiler yüzünden acaba bu yıl ne kadar vergi ödeyeceğim?
Bu yazı toplam 622 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.