• BIST 79.252
  • Altın 124,550
  • Dolar 3,0588
  • Euro 3,3441
  • Kocaeli 13 °C

Yeni yıldan beklentiler…

Cem ŞAKOĞLU
Herkese İyi Seneler dileyerek başlayalım yazımıza. Yıllardır sabit inancımızla başlayalım söylemimize, hani deriz ya hep ‘Yeni yıla nasıl girersen, öyle devam edersin’ diye o manada yani. Mutlu, keyifli, sağlıklı, huzurlu, bol ve hayırlı kazançlı, dileklerimizin gerçekleşeceği, iyilerin yerleşip, kötülerin ortamı terk edeceği bir yıl olsun. Nasıl başlarsak öyle devam edeceğiz ya, ben de iyiden başlamak istedim yazıma. Yoksa yazabilecek birçok kötülük bulabiliriz hepimiz. Örneğin çoğumuzun her yıl yaptığı gibi bir önceki yıla çamur atarak başlayabiliriz kötülükleri ortaya koymaya. Bir dolu olumsuz olay, bir dolu şanssız gün, bir dolu kayıp. Can, para, mal, mülk, yani kısaca bir dolu ortadan kaybolan. Ya da genel yapıya baktığımızda belki birilerinin istediği ama bizim istemediğimiz bir sürü şey. O birileri içinde sizin, bizim istemediğimiz bir sürü şey. 
Bu sene yağmur az yağdı, ay yağmur ne çok yağdı. Su kuşlarına döndük. Her tarafı sel basması da cabası. Yok bu kadar yağmurun yağması pek hayır değil. Kar olmadı bu sene pek. Oysa kar yağması lazım. Mikroplar kırılır, sonra toprak karı sindire sindire çektiği için kar daha faydalı. Bak barajlarda dolmadı zaten. Bu sene de mübarek ne kar yağdı. Kalkmak bilmedi baksana. Her taraf buz, kirli kar. Evlerimizden çıkamadık kardeşim. Baksana her yer buz, bir sürü kaza, bir sürü can kaybı. Yok arkadaş yaz gibisi yok, kim ne derse desin. Üzerine attın mıydı bir parça t-shirt at kendini sokağa. Yoksa kışın ne böyle lahana gibi üst üste giyinmeye uğraş. Soğuk desen bir taraftan. Arkadaş buz kesiyoruz sokakta. Tamam iki kartopu oynayalım, bir kardan adam yapalım güzel ama bu kadarı da fazla. Sonra fakir fukara sokaklarda yazık. 
Bu sene ki sıcaklarda mübarek cehennem sıcakları gibi. Afrika’dan mı ne geliyormuş. Zaten bize uzaklardan iyi bir şey geldiğini hiç duymadım ki. Yandık arkadaş yahu. Vıcık vıcık ter olduk. Klimayı açsan bir dert açmasan bir. Her bir yanımda kulunç çıktı kardeşim. Boynum ayrı tutuldu, omuzlarım ayrı. Alerjisi desen başka dert. Gece klimayı kapatıp cam çerçeve açıyoruz, bu defa da sivriler uyku muyku bırakmıyorlar insanda. Yok nefes alamaz bir hale geldik. Bu ne sıcak yahu. Halbuki kışın gözünü seveyim, üşüdün mü giy üzerine bir şeyler, ya da yak sobayı kaloriferi otur aşağı. Yok yok ben yazı sevmiyorum.
İlkbaharın alerjisi, sonbaharın kayıpları, Ahmet’in hesabının Mehmet’e, Mehmet’in hesabının Hasan’a uymaması. Herkesin beklentilerinin farklı olması, ya da aynı beklentilerin daha ziyade kendi bencilliklerimizi savunması gibi bir dolu durum koyabiliriz ortaya. 
Yitip giden insanların arkasından bin ağıt yakarken aklımıza hep bin tane keşke gelir. Keşke onunla daha çok vakit geçirebilme fırsatım olsaydı. Keşke onu geri getirebilme şansım olsa da, onunla daha çok şunları şunları yapabilsek. Yahu daha dün yanındaydı. Niye yapmadın da şimdi kendine bir mutsuzluk, bir ağıt ya da farklı bir durum yaratıyorsun. Dün tam da burnunun dibindeyken, bin tane bahanen vardı bir araya gelmemek için ve her bahane de senin için acayip önemliydi. Şimdi ne oldu da fikrini değiştirip kendini dünyanın en haksızlığa uğramış insanı olarak görüyorsun. 
Bunları size söylerken, kendime de yazıyorum aslında. İçime mektuptur birçok yazdığım yazı. Genel yapıyı da ilgilendirdiği için okuyanların çoğunun da ilgisini çekebiliyor. Hani bazen çok sevdiğimiz bir gidenin ardından bu satırlara acayip yazılar yazıp birçoğunuzu hüzünlendiriyorum ya, gerçi yine bu söyleyeceklerimi de buradan yazıyorum ama arkadaş bu adamın, bu kadının, bu çocuğun arkasından söylediğin, yazdığın şeyleri yaşarken yanına gidip bu kişiye söyledin mi? E pek değil. E kusura bakma ama geçmiş olsun o zaman. 
Şimdi bu yazıyı okuyan bir çok insanın bu gün yanında oturan, bir telefon kadar yakınında olan, gitmesi 15-20 dakika, bilemedin bir saat ya da ileri gideyim belki bir gün sürecek mesafede tanıdığı, akrabası, çok sevdiği arkadaşları var ve kim bilir en son ne zaman görüştüler. Oysa sorsanız birbirlerini acayip özlemişlerdir. Peki aramamak, gitmemek için sebep ne? Çok yoğunum. Sen benim nasıl çalıştığımı biliyor musun? Hayır bilmiyorum ama deyin ki Allah size bir marifet verdi ve o çok özlediğiniz, arkadaşınız, akrabanız, can dostunuz ya da her neyiniz ise onun bu dünyayı terk edeceğini gördünüz. Kesin biliyorsunuz diyelim. Ne yaparsınız? Yine bahaneler bulur musunuz? Kanser tedavisi gören ve artık sayılı günleri olduğunu bildiğiniz bir dost ya da akrabanıza yoğunluk bahanelerinizi sıralayabiliyor musunuz? Ya da Allah vermesin ama sıralayabilir misiniz? Cevabınız Hayır ise sızlanmanın ve kendi kendinize yarattığınız mutsuzluğunuza ilahi bahaneler aramayın lütfen. Aramayalım daha doğrusu. 
Dünyanın her geçen gün daha kötüye gitmesinin, her gelen senenin gideni aratmasının, insanlar nasıl bu kadar vahşi ve kötü olabiliyor sorularının tümünün yanıtı sizsiniz. Biziz yani. Tatminsizlik ve inanılmaz bir hızla ilerleyen savurganlık hastalığı. Hiçbir şeyden mutlu olamama, ya da oluyorsak bile anlık mutluluklar yaşama hastalığı. Her şeyi ele geçirme, her uç ve ileri şeye sahip olma ya da hedeftekine sahip olduğun an bir sonrakini hayal etmeye başlama bencilliği. Hani tövbe estağfurullah ipleri sizin elinize verseler sanki her şeyi ben daha iyi idare edebilirim mantığı gibi. 
Oysa her şey o kadar düzeninde işliyor ki. Hem de öyle müthiş bir düzende işliyor ki şaşırırsınız. Vücudunuzdaki organlarınızdan, havadaki buluttan, gazdan, ayağınızın altındaki topraktan, gözünüzün önündeki ağaçtan, denizin içindeki balıktan, üstündeki dalgadan, gökyüzündeki yıldızlardan, aydan, güneşten, samanyolundan, galaksilerden, kara deliklerden, evren, paralel evren, çoklu evrenlerden bilmediğimiz ve aklımızın havsalamızın henüz almadığı daha nice sonsuzluk tıkır tıkır bir düzenle işliyor. 
Bir de işin içerisinden insanı çıkarttığınız vakit düzen o kadar harika yol alıyor ki anlatılmaz. Ancak işin içerisinde biz varız. O daha sınırlarını çizemediğimiz, son noktasını bulamadığımız, bilemediğimiz sonsuzluğun en büyük parçasının bizim olmasının savaşı içerisinde yaşamak istediğimiz alanı kendi ellerimizle yok ediyoruz. Koca bir evrende kendimizi sığdırabilecek, yetinebilecek, tatmin olabilecek bir alan bulamıyoruz kendimize. Yetmiyor, yetmiyor, yetmiyor. Kavgalar, savaşlar, entrikalar, bitmek bilmeyen ihtiraslar hep daha çoğuna sahip olabilmek adına. 
Yani güzel dostlar biz her sene topu eski yıllara, liderlere, daha başka bir dolu şeylere atarız ama asırlardır bir türlü aynaya bakmayı denemeyiz. Gidenin ardından iyi veya kötü sallarız ama yaşarken tadını çıkartmayı beceremeyiz bir türlü. Çünkü gerçekçilikten uzak, gerçekleri düşünmekten korkarak ve belki kaçarak aslında neleri kaçırdığımızı bir türlü göremiyoruz. Elbette ki görmek için de bakmak lazım. Dostçakalın. 

TANRI İLE ÇİFTÇİNİN HİKAYESİ..
Çok becerikli bir çiftçi, halkın ihtiyacı kadar ürün alamayınca üzüntüsünden Tanrı'ya sitem etmiş:
"Sen Tanrısın; Dünya'yı ve biz kullarını da sen yarattın. Bir yıl süre ile beni aksiliklerden koru. Sonunda evrende hiç yoksulluk kalmadığını göreceksin." 
Tanrı, çiftçiye bir yıl süre tanımış. Çiftçinin koşulları çok ağırmış. Fırtına olmayacak, yağmur yağmayacak, tohumları yiyen böcekler olmayacak, şiddetli rüzgâr esmeyecek... Uyumlu, düzenli, sorundan yoksun bir yıl olacak...
Yılsonunda, başaklar öylesine uzamış ki, çiftçi çok sevinmiş. Güneş istemiş, Tanrı güneşi de emrine pervane etmiş. Yağmur istemiş, anında yağmur yağmış. Kesilmesini istediğinde ise gökyüzü kurumuş. Ürün bolluğu açısından mucizevî bir yıl yaşanmış. Ne var ki, yalnızca nicelik açısından mucizevî... Çiftçi Tanrı'ya kasılarak şunları söylemiş:
"Önce bol ürün yetiştirdik ki, insanoğlu on yıl süre ile hiç çalışmasa bile, bundan böyle dünya üzerinde hiç açlık olmayacak"
Ama mahsul biçildiğinde ürünlerin kof olduğu anlaşılmış... İçerisinde tek bir arpa, tek bir buğday tanesi yokmuş...
Çiftçi şaşkınlıkla Tanrı'ya sormuş:
"Ne oldu? Aksilik nerede? Nerede yanıldım?"
"Çok Basit..." diye yanıtlamış Tanrı. "Mücadeleyi engelledin. Hiç sürtüşme yoktu. Tüm kötülüklerden, güçlüklerden arındırdın mahsulü. Bu nedenle kısır kaldı. Doğada her etkenin bir rolü vardır. Güçlük çekmeden meyve alınmaz. Fırtına, gök gürültüsü, sağanak, şimşek de gereklidir. Ürünün ruhunu, özünü dingin tutarlar."
Meselenin anlamı çok derindir. Sürekli mutlu... mutlu... mutluysan, mutluluk anlamını yitirir. Beyaz bir duvarın üstüne, bembeyaz bir tebeşirle yazı yazmak yararsızdır. Ne kadar yazsan da kimse bir şey okuyamaz. Gece, gündüz kadar gereklidir. Acı, üzüntü dolu günler; mutluluk, sevinç dolu günler kadar vazgeçilmezmiş. İşte bu gerçeği kavramak ta bilinçlenmektir.
O zaman sorgu sual biter. Bu yaşantının ritmidir. Çelişki ve ikilemleri kavramaktır. Yani yaşantının sırrını çözmektir. Eşyanın tabiatını özümsediğin, doğa kanununu çözümlediğin anda senin için gölge kalmaz. Mutsuzluk bile bu aşamaya varmış kişi de ışık saçar. Üzüntünün bu türü düşmanın değil, dostundur. Onu, gerekli ve gidici bir arkadaş gibi sevgiyle taşı. İleri tarihteki bir mutluluğun habercisi olarak kabullen sıkıntıyı... Aksi takdirde yok olur, erir bitersin!
AŞK..
Yorgun, umutsuz, aldatılmış ve geleceğe dair umutlarını tüketmişti. Sahil kenarında oturup yaşadıklarını düşünürken yerde gördüğü kırık ayna parçasına baktığında gördüğü yansıması onun beyninde şimşeklerin çakmasına neden oldu.
Yaşadıkları onu etkileyenlerdi ancak o ana kadar hiç içine bakmak, kendini gözlemlemek geçmemişti aklından. İşte bu onun anahtarı oldu, yıllarca yaşanacak mutlu bir dünyanın kapısını açan.
Her insan bir kitap değil miydi aslında? Her insanın yaşanmışlıkları, edinimleri, tecrübeleri, duyguları, öfkeleri aslında alınması gerekecek derslerinde, öğrenilecek bilgilerinde bir kullanım kılavuzu gibiydi.
Oysa insanlar önce kendi kitaplarını okumalıydı. Kendi kullanım kılavuzlarını öğrenmelilerdi. Yeteneklerini ve yapabileceklerini, eksik yanlarını tamamlamayı, sivri yanlarını törpülemeyi ancak böyle öğrenebilirlerdi...
Başkalarının ne yaptığı ya da ne düşündüğü değildi aslında öz olan, senin ne olduğun, ne yaptığın ve ne hissettiğindi. Kolay değildi kendi içine bakmak, kendini okumak nefsine rağmen, kendine rağmen.
Yalanı söyleyende biz değil miyiz? Başkalarını eleştiren, onların arkasından konuşan, onlardaki kötülüğe hüküm veren, çıkarlarımız için arkadaşlık yapan biz değil miyiz?
Biz değil miyiz savaşları çıkaran, vergi kaçıran, başkasının canı yandığında vurdumduymaz olan, bana neci bencil, biz değil miyiz? Hayvanları, bitkileri öldüren, onları maskot haline getiren, işkence eden...
Biz değil miyiz seviyorum diyerek aldatan, başka bedenlerde, başka ruhların enerjisine karışıp kirlenen..
Yolu bilmek başkadır ama yolda yürümek çok daha başkadır. İşte Aşk'ta böyledir. Aşk'ı bilirsiniz ama Aşk'ı hissetmektir, Aşk'la yaşamaktır asıl zor olan...
Aşk'la yaşamak önce kendine bakmak demektir. Nefsine rağmen, kendine rağmen kendini tanımak demektir. Kendinle hesaplaşabilmek yaptıklarının doğruluk bilincine ermek demektir. Bunu başarıp kendini okuyabiliyorsan, kendini görebiliyorsan en temiz halinle, artık kirlenmek acıtır içini...
Bırak insana zarar vermeyi, yalan söylemeyi bir haşereyi bile öldüremezsin, sinek dersin ama dokunamazsın çünkü bilirsin oda hisseder, oda yaşar, bilirsin onda da mucize vardır ve bilirsin onu yaratan onu da aşkla yaratmıştır aynen seni yarattığı gibi.
Önce kendin olmak için yürürsün yolda, sonra kendinden çıkmak için, daha sonra dünyadan çıkmak için. Huzuru ancak gözlerin bakmayı bırakıp görmeye başladığında hissettiklerinde bulursun. Bütünsün ama ayrısın, çok parçasın ama teksin...
İşte bundan sonra bakarsın İnancına... Bâtıni yaşamına bakarsın ve görürsün mezhepsizliği, mezhep ihtiyacın olmadığını, rehberinin özüne işli olduğunu... Ne imamlar kurtarabilir seni nede liderler, tek kurtuluşun vardır kendi içinde büyütüp beslediğin düşmanından.
Aşk'a sımsıkı sarılmak...
Sen ona sarıldıkça ayrılmaz bedenle ruh, girmesine izin vermez başkalarının, başka enerjilerin. Düşmanın ne kadar güçlü olursa olsun o öyle bir bütünleşmedir ki kaynar kemiklerine, derine, organlarına organların... Sevgi kalbin olur, Saygı beynin, Empati Ciğerlerin, Aşk ise RUHUN...
Böyledir Aşk mezhebi, Kendinden gelip kendine gitmektir, yaratıcına olan mutlak teslimiyetinde.
O sana Aşk dedi,
Sen kendine insan dedin,
O sana Aşk dedi,
Sen kendine vücut dedin,
O sana Aşk dedi,
Sen kendine yalan dedin...
O en bilgeydi ve sana hep seslendi.
Sen Aşk'sın.
Aşk'a gel.
Aşk'la gel...
Aşk'la...

12 DAVRANIŞ VAR Kİ, İNSANLARI BİRBİRİNDEN UZAKLAŞTIRIYOR
Bazı davranışlar insanı insandan uzaklaştırır. Bu davranışlar karşıdaki kişi tarafından hoş karşılanmaz. Bu davranışı sergileyen kişiler sevilmez ve sürekli kaçılan kişi olur.
İnsan insanın kurdudur.
“Ne yapıyoruz da bu insanlar bize gıcık oluyor?”
1000 Little Things Happy Successful People Do (Mutlu, Başarılı İnsanların Farklı Yaptıkları 1000 Şey) adlı kitabın yazarları Marc ve Angel Chernoff, hastalarıyla yaşadıkları onlarca yıllık deneyimden yola çıkarak etrafımızdaki insanların bizden uzaklaşmalarına neden olan davranışları incelemiş. İşte size ilişkilerimizi baltalayan, kişisel gelişimimizi olumsuz yönde etkileyen bu davranışlardan en çarpıcı bir kaç tanesi.
Size ne başkasının üç koyunu, beş keçisinden? Kıskançlığın sizi yiyip bitirmesine izin vermeyin
İnsan bazen kendini başkasının sahip olduğu her şeyi kıskanırken bulabiliyor; onun eşyasını, onun işini, onun mutluluğunu… Oysa kıskanmak çorak iç dünyasına sahip olanlara özgüdür, kendi artılarınızdan çok başkasınınkilerin hesabını tutmaktır. Yani önce kendi deneyimlerimizi, diğerlerinin deneyimleriyle kıyaslamayı bi’ bırakalım. Sizin deneyiminiz, SİZİN deneyiminiz; rekabet konusuna dönüştürülecek bir şey değil. Aslında sadece ve sadece tek bir kişiyle rekabet halindeyiz, kendimizle. Ayrıca şunu da hatırlamak gerek: eldeki bir kuş, daldaki iki kuştan iyidir.
“Ya bırak yaa, ne düşünürlerse düşünsünler.” Her şeyi kişisel algılamayın
Etrafınızda olan biten her şey neden hep sizinle ilgili olsun? İşte acı bir gerçek: insanlar her ne söylüyor ya da yapıyorlarsa, aslında bu çok büyük çoğunlukla kendileriyle ilgili. Herkes kendi dünyasının merkezinde. Size verdikleri tepkiler de tamamen kendi bakış açıları, deneyimleri, aldıkları yaralar doğrultusunda ve onlar da tıpkı sizin gibi her şeyin kendi etraflarında döndüğünü sanıyor.
Burada tabii ki insanları tamamen göz ardı etmeniz gerektiğini söylemiyoruz. Ama herkesin en çok kendiyle ilgilendiği ve karşısındaki üzerine tefekküre dalmadığını net şekilde görebildiğimiz bir dünyada neden herkesi bu kadar takalım? Dikkat edin, pek çok hayal kırıklığı ve üzüntü her şeyi kişisel algılamamızdan kaynaklanıyor. Hadi bugün bir değişiklik yapıp insanların hakkımızda ne düşündüklerini daha az dert edelim.
Mağduriyetinize ayrılan sürenin sonuna geldik. Mağdurmuşsunuz gibi davranmaktan vazgeçin
Kötü geçen bir günün sonunda şikâyet etmek stres atmanızı sağlıyor olabilir, ama sürekli söylenmekle mağdur edebiyatı arasındaki mesafe sadece bir adım. Mağdur olduğunuza, mücadele edecek ve hayatınızın kontrolünü ele geçirecek gücünüzün olmadığına inanmak, o kötü ruh halinde sıkışıp kalmanıza neden olur. Evet biliyoruz, kötü alışkanlardan hemen vazgeçmek zor. O zaman kendimize “mağduriyet saatleri” yaratalım, saklandığımız yorgan altında bir saat mağduriyetimizi yaşayalım. Bu ruh halinden çıkmayı bir süre sonra kendi kendinize isteyeceksiniz. Sürekli şikâyet etmeyi ve kendinizi kurban olarak görmeyi bıraktığınızda, sandığınızdan daha güçlü olduğunuzu göreceksiniz.
Küçük Emrah değilsiniz ya da en azından artık “küçük” değilsiniz. Acıların çetelesini tutmayın
En kazık sınavlardan biri boş verebilmek. Ama nasıl tutunmanın mücadelesini veriyorsak, bir şeylere boş verebilmek için de mücadele etmek zorundayız. Çoğunlukla da kabahatin, öfkenin, sevginin ve kaybın peşini bırakmak için.
Boş vermek, kafaya takmamak önümüzü görebilmemiz ve devam edebilmemiz için en sağlıklı yol gibi. Bir zamanlar sizin için çok şey ifade etmiş şeylerden duygusal olarak kopmadan, geçmişten ve size verdiği acıdan kurtulamazsınız.

TEMEL’CE..
Adamın biri psikoloğa gitmiş ve sıkıntısını anlatmaya başlamış:
"Geceleri uyuyamıyorum efendim, sürekli yatağın altında biri varmış gibi geliyor. Yatağın altına iniyorum, bu seferde sanki yatağın üzerinde birileri varmış gibi geliyor." Doktor:
"Altı aylık bir çalışma sonucu bu sorunu hallederiz." demiş.
"Peki vizite ücreti ne kadar?" diye sormuş adam.
"Seans başı 50 dolar haftada üç seans." diye cevaplamış doktor. Adam da fiyatı duyunca hemen kalkıp çıkmış muayenehaneden. Doktor, bir kaç ay sonra sokakta hastaya rastlamış alaycı bir tavırla gülerek:
"Ne oldu hastalıktan kurtulabildin mi?" diye sorunca adam da gülerek:
"Evet hem de bir şişe şaraba hallettim." Doktor çok şaşırmış:
"Nasıl yani?"
"Sizden çıktıktan sonra birahaneye uğradım, biramı içerken yanımdaki berduşla dertleştik, ona bir şişe şarap ısmarladım, o da bana karyolanın bacaklarını kesmemi tavsiye etti."

GÜNÜN ÖZÜ..
Mezardakilerin pişman oldukları şeyler için, dünyadakiler birbirlerini yiyorlar! GOETHE
Bu yazı toplam 138 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
  • Çorba ihalesine bu defa Lokantacılar Odası girecek
  • Okul kantinlerinde pahalı satılan ürünler
  • Renklerin Gücü
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37