• BIST 79.933
  • Altın 125,211
  • Dolar 3,0841
  • Euro 3,3545
  • Kocaeli 8 °C

YENİ YILIN İLK YAZISI

Cem ŞAKOĞLU
Herkese iyi seneler diyerek başlayalım yazımıza. Herkesin iyi niyetli düşünceleri, planları gerçek olur İnşallah. Huzurlu, keyifli, mutlu, sağlık sıhhat dolu, gidenin geleni aratmayacağı bir senemiz olsun hepimizin. İyilikler ve iyiler ön plana çıksın bu sene mesela. Ya da kötülerin kötülükleri herkes tarafından net olarak görülsün ki kimin kim olduğunun anlaşıldığı bir sene olsun. İyiler o kadar güzel işler yapsınlar ki, kötüler yaptıklarından utanıp iyiliğe dönmek için çaba harcasınlar. 
Biliyorum yukarıda yazdıklarım öyle pat diye olabilecek şeyler değil. Ve hatta devrimizde mucize gibi de duruyor olabilir. Evet öyle. Ancak şunu unutmamak lazım ki bunu herkes isterse olur. İstemek, istemeyi bilmek ve sabretmek önemli burada. Pat diye vazgeçmekle olmaz bu işler. Mutluluk ve mutsuzluk bulaşıcıdır. Herkes birbirine sıçratır bu gibi şeyleri. Olumlu düşüncede bulaşıcıdır, olumsuz da. Bu gün toplumun geldiği noktaya şöyle bir bakın ki herkes de bir mutsuzluk, herkes de bir karamsarlık almış başını gidiyor. Sebebi hiç kimse iyiyi konuşmuyor. Şükretmek dilde sadece. Kimsenin gününe, anına şükrettiği yok. Hep bir tatminsizlik, hep bir ego savaşı sürüp gidiyor. Mesela esnafla konuşun hiç kimse işlerimiz iyi demiyor. Herkeste bir şikâyet var. Tamam ekonomi pek iyi gitmiyor ama işin yaşadığımız hayat boyutuna baktığımızda kötü giden ekonomide hiç kimse lükslerinden, hayat standartlarından vazgeçmiyor. Şayet aynı şartları yaşamaya devam ediyorsanız bile demek ki şükredebileceğiniz çok şey var. İşi ders niteliğinde ukalalığa dökmek istemiyorum ama bu yazıyı okuyan birçoğunuzun yerinde, durumunda olabilmeyi hayal bile edemeyecek insanlar var. Bu gerek ekonomik, gerek sağlık, gerekse yaşam koşulları olarak böyle. Ancak içinde yaşadığınız hayata dışarıdan bakamadığınız sürece kıyas yapmak aklınıza bile gelmeyecek. Hal böyle olunca da yarış devam edecek. Hep daha ileriye gitme yarışı. Daha doğrusu bana göre kendini tüketmeye doğru, tükenişe doğru amansız bir kavga. Geldiğiniz nokta zirve iken bile daha yukarıları hedefleme ve inanılmaz bir mutsuzluk. 
Şükredeceğiniz başınızı sokabileceğiniz bir çatınız var. Çoğunuzun ayağını yerden kesebilecek iyi bir aracınız. Borcunuzu harcınızı daha iyi koşullarda yaşamak için yaptığınız için hiç konuşmuyorum bile ama Allah’a çok şükür ki hayatınızı sürdürebildiğiniz bir ekonominiz var. İnşallah yeni senede daha iyi olur her şey. Bütün yukarıda yazdığım şeyler bir fotoğraf. Daha iyi olması elbette ki kimseye zarar vermez. Ancak o ‘daha iyi’ bir yarış halini alırsa öncelikle sevdiğiniz insanlara ayıracağınız vakitten kaybetmeye başlayacaksınız. Ki bir müddet sonra bu bir alışkanlık haline gelecek ve ilk tartışmanızda ‘Ben bunları kimin için yapıyorum’ gibi bir savunma mekanizmasının arkasına sığınacaksınız. Yapmayın. Diliyorum yeni yıl hepimizin egolarını yenebildiği bir yıl olur. 
Eski ile kıyas yapmaya girmek ne denli doğru olur bilemiyorum ama hep söylüyorum ve yazıyorum bunu. Eskiden insanlar daha kolay mutlu oluyorlardı. Ekonomik sıkıntılarını bayrak gibi sallamıyorlardı bu gün ki gibi mesela. Mekanı Cennet olsun Rahmetli Babam öğüt olarak ‘Evde olan evde, işte olan işte kalır. Evdeki problemi işine, işindeki problemini evine taşımayacaksın’ derdi hep. Biz ne kadar uygulayabildik tartışılır.
Demem şu ki yeni senede hepimizin kendimizi şöyle bir gözden geçirmemiz gerekli. Eski senedeki hatalarımızı, eksiklerimizi ve hatta fazlalarımızı bir elekten geçirmeliyiz. Çünkü zaman artık eskiye oranla çok hızlı akıp gidiyor. Bakın bu kentten kimler geldi geçti. 2015’te kimleri kaybettik, kimleri. Çok üzüldüğümüz, hiç ummadığımız ne isimler göçtü gitti. Onları uğurlarken üzüntümüz ve şaşkınlığımız tavan yapmış durumdaydı. Aradan birkaç gün geçince unuttuk gittik eskiyi. Yarın biz de gideceğiz elbet. Kimse kaç günü var, ne kadar daha yaşayacak bilmiyor. Siz bunu okurken ben olmayabilirim ya da ben bunu yazdığımda okumasını beklediğim insanlar olmayabilirler. Onun için hayatı paylaşmak lazım. Paylaşırken çoğalmak lazım. Bir araya gelmek, bir arada olmak lazım. 
Yeni yılın ilk yazısında yazmak istediğim daha bir dolu şey var ama herkes payına düşeni yaşayacak elbette. Çok sevdiğim bir sözdür, ‘İnsanlar kendi yollarını kendileri çizerler, beğenmezlerse kader derler’ Her şey sizin elinizde unutmayın. Kapılarınızı, pencerelerinizi insanlara kapatmayın. Sevgili Tunç Sökmener dostumun sürekli üzerine basa basa kullandığı Rahmetli Barış Manço’nun şarkı sözlerini unutmayın ‘Sana uzatılan elleri görmek istemesen de, bir gün o eller üstünde bu dünyadan göçmek var ya’ Hepinize iyi seneler diliyorum…

BEGÜM İLE MURAT EVLENDİ VE BEN GİDEMEDİM…
Yaşlanıyorum artık bahanesinin arkasına sığınmak istemiyorum. Bahanemin olmadığı için de kendimi en ağır eleştiri nasıl olur diye düşünürken bunu herkese yazayım ki biraz canım acısın istediğim için bu konuyu buralara taşıdım. Bu yazıdaki kişileri tanımayan tüm okurlarımdan da bu kendimle kişisel hesaplaşmaya sizleri de alet ettiğim için şimdiden özür diliyorum. 
Başlıkta isimleri yazan isimler kimler önce oradan başlayalım. Sevgili Begüm Kolaylı ve Sevgili Murat Genççağlar. İki tane can. En azından benim iki canım. Önce Sevgili Begüm’den başlayalım. Nasıl severiz Begüm’ü anlatamam size. Berrin’de de bende de ayrı bir yeri vardır. Zarif, şirin, sıcak, iyi yürekli ve can bir insandır. Babası Sevgili Erol ağabey de, annesi Sevgili Ayşe abla da şahsına münhasır insanlardır. Allah biliyor benim açtığım her mekana mutlaka ve mutlaka gelmiş, desteklerini her türlü vermişlerdir. Ve ben bu ailenin davetli olduğum düğününe gidemedim bildiğiniz. Bu ayıp bana yeter. 
Gelelim Murat Genççağlara. Yazarken bile boğazım düğüm düğüm. Kendime kızgınlığım inanın hat safhada. Sevgili Murat elimizde büyüdü desem hiç abartmış olmam. Halıdere dönemimizde elimizde büyüyen birçok çocuktan birisi. O dönemlerde anılan ismiyle ‘Prekazi’ Niye Prekazi? Çünkü o dönemin çocukları tam bir futbol hayranı çocuklardı. Galatasaray’ın Avrupa başarılarının yeni başladığı dönemler. Prekazi’nin Monaco’ya yolladığı füze sonrası neredeyse sokakta top oynayan bütün çocuklar Prekazi olmuşlardı. Ancak Sevgili Murat topa hakim oluşuyla da hak ediyordu o lakabı. Hey gidi, nereden nereye. Sonra işin daha büyük ayıp kısmı Allah mekanını Cennet eylesin Rahmetli Oğuz Genççağlar ağabeyim Baba dostumdu benim. Karşılaştığımız anda burnumuzun direklerinin sızladığı ağabeyimdi. Onlar balığa gittiklerinde gitmek için can atardım ben. Ve bir gün Babamdan yıllar sonra yine aynı ekip Halıdere’den beni almaya gelmiş ‘Haydi al çantanı gel. Balığa gidiyoruz’ diye seslendiklerinde ölüyorum sandığım adamlardan birisi Rahmetli Oğuz ağabey. Ve ben o adamın oğlunun düğününde orada olamadım. Yuh olsun bana.
Sevgili Murat düğün öncesi birkaç kez aradı beni. Ben açamadım, sonra ben aradım o açamadı ama ulaşamadık bir türlü birbirimize. Ancak ben beni davet etmek için aradığını biliyordum ve daha enteresanı düğünün tarihini, yerini, saatini davetiye olmaksızın biliyordum. Bütün yüreğimle söylüyorum bu düğün için benim hiçbir şekilde davetiyeye ihtiyacım yoktu. Yani her iki tarafta atlasaydı, unutsaydı da ben o düğüne giderdim. Ama gidemedim. 
Tamamen sıradan bir Cumartesi günü yaşadım. Özler Lezzet Pazarında gelen dostlar ve müşterilerle sohbetler, günlük koşturmacalar falan filan. Gün içerisinde illa ki sosyal medyaya göz atarım. Allah biliyor o gün atmadım. Atsaydım illa ki birilerinin bir yazısına denk gelecektim ve giyinip düğündeki yerimi alacaktım ama olmadı. Akşam saat 22.30 -23.00 gibi dükkandan çıktık. Personelden bir kısmını evlerine bıraktım ve Balaban’daki evime gittim. Hani amiyane tabirle soyundum, dökündüm ayaklarımı uzattım ve açtım bilgisayarımı tabi bu arada saat 23.30 oldu. Bilgisayar sayfalarını gezerken sosyal medya bana avazı çıktığı kadar bağırırken suratıma epey okkalı bir tokat patlattı. Sevgili Begüm ile Sevgili Murat’ın düğününe gidenlerin çektirdikleri fotoğraflar boy boy karşımda duruyordu. Buz gibi oldum. Direkt saatime baktım ama iş işten çoktan geçmişti. 
Bu bir eşekliktir. Sevgili Begüm ve Sevgili Murat bu unutkanlığım sizlere olan sevgimin azlığından değil bunu biliyorsunuz zaten ama ikinizden de çok özür diliyorum. İnanın ne olduğunu bilmiyorum ama olmadı. Ve ikinci bir özür de Kolaylı ve Genççağlar ailelerinin büyüklerine çok af edersiniz bunu benim yapmamam gerekiyordu ama unuttum işte. 
İnsanlar paylaştıkça çoğalırlar bilirim. Herkese de bunu söylerim ancak çok sevdiğim iki genç insanın bu mutlu anlarını paylaşamadığım için çok üzgünüm. Çocuklar Allah sizi bir yastıkta yaşlandırsın. Ömrünüz bereketli olsun. Yüzünüzün gülüşü hiç bitmesin. Mutluluğunuz hiç azalmasın. Yürekleriniz gibi geniş bir aileniz olsun İnşallah. Ben yaşlı başlı bir adamım, üzerimden toprak kokusu geliyor artık  Affetmek erdemdir, sizler erdemli insanlarsınız. Affederseniz mutlu olurum, yok etmezseniz de ben kendimi size affettirmeyi bilirim. Sizi çok seviyorum unutmayın. Kocaman Mutluluklarınız olsun. 

DİNİNİZE SAHİP ÇIKIN Kİ, BİRİLERİ ONU ŞEKİLLERE SOKMAYA ÇALIŞMASIN..
İslam dini yasakçı bir din değil. Sevgi ve hoşgörü üzerine kurulmuş bir paylaşım dini. Ancak bu gün öyle anılmaya başladı ki, bütün katiller, suikastçiler, teröristler sanki Müslümanlardan çıkıyormuş gibi bir fotoğraf var ortada. Ne fotoğrafı kardeşim yaşananları görmüyor musun diyenlerin olduğunu ve olacağını biliyorum. Sizin önünüze başka insanlar tarafından konan şeyi sizi temsil eden din olarak görmeyi istiyorsanız, bu sizin bileceğiniz bir iş ama kainatı yaratan yüce Allah’ın dininden bahsediyorsak, onu başkalarının size sunumu olarak alıyorsanız o da sizin ayıbınız. 
Yozluklar, yobazlıklar ya da modernlik kisvesi altında işi yozluk, yobazlık olarak görmeler, olmayan kuralları varmış gibi göstermeler, olanlara yokmuş gibi davranmalar başka bir ukalalık bence. Kime ve neye karşı bir dirençtir bu iyi düşünmek lazım. 
Konu din ve inançlar olunca sevaplar, günahlar, doğrular, yanlışlar herkese göre değişiyor. Sanki ortada elli tane din varmış, bir milyon inanç varmış ve hepsi farklı farklı yaratıcı tarafından ortaya atılmış gibi bir tavır var insanlarda. Ne oluyor bize böyle? Herkesin aklını başına toplamasının vakti bana sorarsanız çoktan geldi de geçiyor bile. Kainatı yaratan Allah dünyayı ve insanı yarattıktan sonra peygamberler ve kitaplar göndermiş. En son olarak da hak din olarak İslam’ı, hak kitap olarak da Kuran-ı Kerimi göndermiş. Ben söylemiyorum bunu Kuran-ı Kerim söylüyor. Maide suresinde diyor ki ‘Bugün size dininizi ikmal ettim, üzerinize nimetimi tamamladım ve sizin için din olarak İslâm'ı beğendim’ Nokta. Dahası var mı bunun. 
Konu çok ayrıntılı bir konu. Haddimi aşmak istemem çünkü bu konuda derinleştirilmiş bir eğitimim yok. Çok okumaya çalışıyorum, hala öğrenmeye çalışıyorum ancak şunu görüyor ve okuduklarımdan şunu anlıyorum ki bizim için seçilen dini yaşamıyoruz biz. Birilerinin yorumlarını yaşıyoruz. Yorumcuların bilgilerinin, ilimlerinin ne olduğunu bilmeden ve tembel bir şekilde okuyup araştırmadan arkasında kalabalık bir topluluk olduğunu gördüğümüz birçok insanın peşine koşuyoruz. Bir de bizim toplumumuzun kraldan çok, kralcılık yanı vardır ya, hani şeyh uçmaz, müritleri uçurur derler ya aynen öyle yapıyoruz. Kulaktan kulağa oynar gibi baştaki birisinin söylediği bir şeyi kulaktan kulağa inanılmaz hallere getirebiliyoruz. 
Nereden girdim bu konuya anlatayım. Şimdi işe biraz şöyle bakıyorum. Biz bir sevgi ve hoşgörü dininin temsilcileriyiz. O din üzerine yaşamaya çalışıyoruz en azından. Oysaki kavgalar, savaşlar, didişmeler hep bizim üzerimizden dönüyor. Anlayışsızca, kural diye diretilen şeyleri abartarak, kural olmayan şeyleri kural diye dayatarak yaşamaya çalışıyoruz. Bakın bunu daha önceden yazmıştım ama anlatmaya çalıştığım şeyi yakaladığı için yinelemek istiyorum. Hz.İbrahim (A.S.) fakir fukaraya yemek vermeye, açların karınlarını doyurmaya bayılırmış. Evinin kapısı önünde bekler, gelip geçen insanlara ‘Aç mısın?’ diye sorarmış. Bir gün bir Mecusi karnı aç olduğu halde Hz.İbrahim’in (A.S.) evinin önünden geçiyormuş. Hz.İbrahim atılmış ‘Aç mısın?’, ‘Açım’ demiş Mecusi. Girmiş koluna evine doğru götürüyormuş. Tam kapının eşiğinden içeriye girecekken Mecusi’ye dönerek ‘Bir kere kelime-i şehadet getir, ömrünün sonuna kadar her gün senin karnını ben doyurayım’ demiş. Mecusi hemen Hz.İbrahim (A.S.)ın kolundan çıkarak ‘Sen nasıl bir adamsın. Karnımı doyurmak adına beni dinimden döndürmek mi istiyorsun. Bu nasıl bir anlayışsızlıktır böyle’ diyerek oradan uzaklaşmış. Kısa bir süre sonra Cebrail (A.S.) nail olmuş. ‘Ey İbrahim, Cenab-ı Allah’ın sana selamı var. Der ki İbrahim’e söyle gidip o kulumdan özür dilesin. O 70 senelik ömründe ateşe tapıp bana şirk koştuğu halde bir gün bile ben onun rıskını kesmemişken, o kim oluyor ki kuluma böyle bir teklifte bulunuyor’ demiş. Hz. İbrahim (A.S.) yerinden fırlayarak ilerleyen adamı yakalamış ve ‘Senden çok özür diliyorum. Beni affet. Ne olur gel, ne kadar istiyorsan ve ne zaman istiyorsan istediğin kadar yiyebilirsin. Hem de koşulsuz şartsız’ demiş. Merak etmiş Mecusi ‘Az önce ile şu an arasında fikirlerin neden değişti. Buna sebep nedir?’ diye sormuş. Hz.İbrahim (A.S.) “Rabbim beni senden dolayı azarladı ve bana şöyle dedi: “Ben beni inkâr etmesine rağmen yetmiş yıldır kendisini rızıklandırıyorum, sen bir lokma yemek uğruna dinini ve atalarının dinini terk etmesini istiyorsun.” Bunun üzerine ‘Benim gibi bir adam için mi bütün bunlar oldu? Öyle birine ibadet etmek gerekir.”
Bu geçmişten gelen bir kıssa elbet. Hikayenin ilk bölümü bu güne çok uyuyor da ondan anlattım sizlere. Yaranmak isterken insanları inançlarından uzaklaştıran öyle çok insan var ki bu gün anlatamam size. Bunu hemen hepimiz yapıyoruz. En azından bilgilenmeyerek, tembelce bazı yanlışların peşinden koşarak yapıyoruz evet. 
Örnek olsun diye gidelim, mesela içini o an huşu kaplamış Müslüman bir kadını düşünün. Müslüman bir kadın ama başı kapalı değil. Şimdi bu kadın camiye girmek ve o huşuyu yakalamak istiyor. Belki bir tık ötesi sizin tahmin bile edemeyeceğiniz mevkilere gelecek Allah katında. Bunu bilmiyorsunuz ki. Oysa o kadın camiye başörtüsüz girdiği demeyelim, girmeye teşebbüs ettiği anda bile yandı ki ne yandı. Haydi erkeklerin olduğu bölüme giremedi diyelim, hele ki kadınların olduğu bölüme girdi mi aman Allah’ım. Fetva verenler, kaşlarını çatıp sanki düşman ya da şeytanla karşılaşmış gibi bakanlar, laf söyleyenler, bağıranlar ve hatta kovanlar bile çıkmaz mı? Kesinlikle çıkar. Çıkacaktır da. Bakış açımızı değiştirmediğimiz sürece çıkacaktır. Buradan kimse camiye başörtüsüz girin başlığını çıkartmasın lütfen. Sadece ağzınızdan çıkacak bir tek söz ile insanların hayatını değiştirebileceğinizi unutmamanız için söylüyorum bunları. Fotoğrafa şu taraftan bakalım. Diyelim ki aynı Müslüman kadın yine başörtüsüz olarak bir kiliseye girdi. Kimse sesini çıkartır mı? Ya da biraz daha karıştıralım başörtülü bir kadın kiliseye gitti ve dua etmek istedi. Ne olur? Bir kesim vardır ki dinden çıkar der mesela. Ya da başka bir dolu şey söyleyebilirler. Kilisede kimse sesini çıkartmaz bence. Peki son din İslam değil mi? Son kitap Kuran-ı Kerim değil mi? Müslümanlık hak din değil mi? Hak dinse şayet, Mevlana Celalettin Rumi gibi bir Allah dostu ‘Gel ne olursan ol yine gel’ diye gözümüzün içerisine soktuğu halde biz insanları sınıflara sokuyorsak bir hata var ortada. Sonra da diyoruz ki bu nasıl Müslümanlık. Sizin ne anladığınız, ne öğrendiğiniz, nasıl baktığınızla ilgili her şey. 
Oysaki İslamiyet mutluluktur, sevgidir, saygıdır, paylaşımdır, gerçek Müslüman da bunları bünyesinde taşıyan ve etrafına da yansıtandır. Yoksa bu gün dindarlık adı altında insanları patır patır öldürenler İslamiyet ve Müslümanlık için bir kıstas değildir. Onlar insanları bu güzel dinden uzaklaştırmak adına görevlendirilmiş kişilerdir. Unutmayın siz bilgi sahibi olmazsanız, başkaları size kendi bilgilerini aktarmaya çalışırlar. Doğrusuna, yanlışına bakmadan alırsanız, bunda benim günahım yok deme lüksüne de sahip değilsiniz. 
Lütfen okuyun. Lütfen bu harika dinin herkesin, hepimizin kurtuluşu olduğunu unutmayın. Siz ona sahip çıkmadığınız sürece mensubu bulunduğunuz din başkalaştırılacak ve inanın size bile yabancı kalacaktır. Bu gün ki fotoğraf buna çok yakın değil mi zaten….

STALİN'İN HALK TANIMI
Stalin'in yakın dostları ile votka içip sohbetleştiği bir gün onlara yönelttiği bir soru ile başlar bu hikaye. Soru şudur:
- Saçını ihtilal de, halk içinde, devlet yönetiminde, bürokraside ağartmış dostlarım; söyleyin bakalım, halkın yönetime baş eğmesi, kayıtsız şartsız itaat etmesi için yöneticiler ne yapmalı, nasıl davranmalıdır?
Soruya kimi adalet, kimi hak, kimi demokrasi, kimi sürgün, idam sehpası, hapis diye yanıt verir, ama Stalin hiç birisini beğenmez ve şöyle der:
- Yönetimi eline geçiren hükümdarın Tanrıdan pek farkı yoktur! Halkın karşınızda baş eğip durması için ne yapmanız gerektiğini durun da şu beyinsiz kafalarınıza çivi gibi çakayım.
Ve hizmetçilerini çağırıp kendisine bir tavuk getirmelerini emreder. Getirilen tavuğun tüylerini, adamlarının gözleri önünde başlar canlı canlı yolmaya. Bütün tüyleri yolunan tavuğu salıverir ortaya.
- Şimdi izleyin bakalım nereye gidecek bu şaşkın tavuk, der. Zavallı tavuk bu eziyetten kaçıp kurtulayım diye aralık kapıdan dışarı atacak olur kendini ama soğuktan geri kaçar içeriye. Masaların altına girince köşeli masa ayakları canını yakar. Duvar diplerine koşar, teleksiz,
tüysüz kanatları yara bere içinde kalır. Şömineye yaklaşır derisi kavrulur. Çaresiz tüylerini yolan Stalin'in bacakları arasına saklanıp sığınır. Stalin cebinden bir avuç yem çıkarıp tane tane tavuğun önüne atar. Yemlenen tavuk, Stalin nereye yönelse peşinden koşar. Ağızları bir karış açık kalan dostlarına, bıyıklarının altından gülerek şöyle der Stalin:
- Gördünüz mü? Halk dediğiniz bir tavuk gibidir. Tüylerini yolup serbest bırakırsanız o zaman yönetmek daha kolay olur
SEVİLENLERDEN OLMAK...
Ramazan. Cuma günü. Cuma vakti. Cami. Cemaat tek tük camiye girmekte. İmam kürsüde. Girenlerin arasında o... Hızır... Hızır (A.S) da genç ihtiyar arasında onlardan biri gibi gidiyor bir köşeye oturuyor. Kürsüde imam sohbete başlıyor... Hızır'ın yanına kırklarında bir adam gelip oturuyor. Cami yavaş yavaş dolmakta. 
Adam, bir müddet sonra uyuklar bir vaziyette sallanıyor, ha uyudu ha uyuyacak. Hızır a.s. adamı dürtüklüyor: 
-Uyuyacaksın, der.
Adam: 
-Uyumam, beni rahat bırak. 
Hızır A.S. ses etmez, ancak ezan okundu okunacak, adam ha uyudu ha uyuyacak, bir daha dürtükleyerek: 
-Uyuyacaksın dedim, der.
Adam:
-Ben de sana uyumam, beni rahat bırak dedim. Rahat bırak beni. Rahat bırak yoksa, Hızır olduğunu söylerim. Buradan çıkamazsın. Bu kalabalık sakalında bir tel bırakmaz. 
Hızır A.S. susar ve gözlerine kapar, boynunu büker Allah'a yönelerek: 
-Ya Rabbim! Bu nasıl iştir. Bu kulun benim kim olduğumu bildi. Bu nasıl iştir ki bendeki listede bunun ismi yok. 
Cevap gelir: 
-Sana verilen listede beni sevenlerin isimleri var. O ise benim sevdiklerimden...
Allah sevdiklerinden etsin... Sevmek, seviyorum demek bir iddia. İş sevilenlerden olmak
TEMEL’CE..
Dursun:
-Kavgadan sonra neden kadın değil de adam ceketini alıp çıkar?
Temel:
-Çünkü kadınlar üzerine ne alıp çıkacağına iki saat kara veremez de ondan.
GÜNÜN ÖZÜ..
Ey İnsan kaf dağı kadar yüksekte olsan da, kefene sığacak kadar küçüksün. Unutma…her şeyin bir hesabı var üzdüğün kadar üzülürsün. (Şems-i Tebrizi)
Bu yazı toplam 380 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
  • Teşekkür ederim; minnettar değilim
  • Yeni Adalet Sarayı mutlaka şehir dışında olsun
  • Acıtma
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37