1. HABERLER

  2. MEKTUP

  3. Yeni yönetimin sorumluluğu
Yeni yönetimin sorumluluğu

Yeni yönetimin sorumluluğu

Cumartesi günü Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin kongresi vardı. Bizim zamanımızda cemiyetin üye sayısı çok azdı. Kongreler üç-beş kişiyle, zorlama olarak yapılmış tek liste ile yapılırdı.

A+A-

Cumartesi günü kongrede oy kullanmak için KOTO binasına gittiğimde çok şaşırdım. Yüzlerce kişi gelmişti. Büyük bölümü genç, dinamik.. Günümüzde herkes “Gazeteci” geçiniyor. Ama çoğu için gazeteci demek gerçekten mümkün değil.

Gazeteden oy kullanmak için Metin Karan, Ali Gündoğdu, Murat Yoldaş ile birlikte gittik. Kongrenin başlangıcında çok kavga gürültü olmuş. Biz gittiğimizde ortalık hala karışıktı. Kongreyi sevgili Mustafa Küpçü yönetiyor.. Yanına ulaşmak bile zor. Ama biz gerçekten gazeteciyiz. Orada çok vakit kaybedemeyiz. Trabzon’da Kocaelispor maçı devam ediyor ve biz gazeteye dönüp, gazete yapmak zorundayız.

Mustafa Ağabey’i, “Abi bize artık minibüs bile bedava. Yaşlandık. Öne al da oy kullanıp, gidelim” diye seslendim. Sağolsun, “Kıdemli gazeteci” muamelesi yaptı.

Oy zarfını ve iki ayrı listeyi elime aldım. Kabine girip, oy kullanacağım. Ayşegül Kalaycı yakaladı. “İsmet Bey, benim hatırımı unutmayın” dedi. Listelerin ikisi de beyaz. Ayşegül de kafamı karıştırdı.

Hani, 100 oyum olsa Ayşegül’e veririm. Sever ve güvenirim. Ama Ayşegül Çetin’in listesindeyse, bir tane bile veremem. Oy kullanma kabininde iki listeyi inceleyip, karıştırmamak için dikkat ederek Mesut Çatak’ın listesini zarfa koydum.

Zaten benim gibi iki ihtiyar karıştırıp, ters oy kullansa, kongrenin sonucu değişecekmiş.

…………………

Neyse, sonuç gönlüme göre oldu. Mesut Çatak liderliğindeki liste 4 oy farklı seçimi kazandı. Bu listede çok güvendiğim kişiler var. Hayrettin Albayrak, Cemal Kaplan, Hakan Süer, Bülent Ekinci, Abbas Çakar, Süriye Çatak Tek var. Denetim Kurulunda Adem Turgut var.

Son yıllarda Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti çok fazla yıprandı. Siyasetle, belediye başkanları ile vıcık vıcık ilişkilere girdi. Cemiyet hakkında çok fazla dedikodu üretildi. Kusura bakmasın. Kocaeli gibi bir kentte bu iş Çetin Gürol’un yapacağı iş değildi. Sadece cemiyet değil, ilimizdeki gazetecilik de prestij kaybetti.

Mesut Çatak’ı çok tanımıyorum. Ama mesleğin içinde aktif olarak yer alan, DHA Kocaeli Temsilcisi bir arkadaşımız. Kaliteli bir yönetim kurulu ile birlikte, çok tartışmalı, dibe vurmuş bir kurumun yönetimini üstlendi.

Şimdi Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti, yeniden bu kentte mesleğin prestijini yükseltmek için çalışmalıdır.

…………………..

Kocaeli’de kongresini Gazeteciler Cemiyeti kadar coşkulu, yüksek katılımlı yapabilecek çok az kurum var. Düşünün kongrede yaklaşık 400 kişi oy kullanıyor. Bu dinamizm, bu gençlik değerlendirilebilir. Bir kere, herkes “Ben gazeteciyim” diye hava basmaktan vazgeçmeli. Ben, bu meslekte ilk maaşımı 1975 yılında aldım. 40 küsur yıl. Bu kentte İsmet Çiğit olarak bir yere geldim. Ama bir kere bile “Ben gazeteciyim” diye hava atmadım. Cemiyet Başkanlığı da yaptım. 40 yıldır, bir tek siyasetçiden bir tek çöp istemedim.

Gazetecilik zengin olma mesleği değildir. Hiçbir meslektaşımdan benim kadar enayi olmalarını isteyemem. Ama ben gazeteciyim diyeceklerse, haramdan, avantadan uzak duracaklar. Siyasetçiye bile zenginlik, haram, kolay para yakışır. Gazeteciye yakışmaz.

Yeni yönetimin mütevazı olmasını bekliyorum. Gazeteciler, özellikle gençler eziliyor. Onlara sahip çıkmasını bekliyorum. Nasıl ki Baro’nun, Tabip Odası’nın, Muhasebeciler Odası’nun disiplin kurulları meslek etiğine uymayan üyelerini cezalandırıyor, üyelikten atabiliyorsa, Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti de Disiplin Kurulu’nu çalıştırabilmelidir. Meslek ahlakına uymayan, avanta alan, gazeteciliği kendi çıkarları için kullanan üyelerini Disiplin Kurulu çalıştırılarak ihraç edebilmelidir.

Bu kentte gazeteciliği yeniden onurlu, saygın bir meslek haline getirmeliyiz.. Gerektiğinde Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti, kentin sorunları hakkında fikir belirtebilmeli, ses verebilmelidir. Ama bunu yapabilmek için siyasetten uzak durmak, siyasetçilerle aşırı samimiyetten kaçınır olmak lazımdır. Son yıllarda bu kentte gazetecilik, siyasetin etekleri altına girdi. Mesleği, meslektaşların çalışacağı yerleri dizayn etmek, siyasi kimlikli kişilerin eline kaldı.

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nde Mesut Çatak yönetimi, kaybedilen prestiji yeniden kazanmak için çalışmalıdır. Bu nedenle çok düzgün, dürüst olmaları gerekiyor.

………………

Kongre öncesindeki çirkin çekişmeler içinde beni de “Gebze’yi dışlamakla” suçlamışlardı. Cumartesi günü kongre bittikten hemen sonra, Gebze grubundan “Ayrılık” sözleri yükselmeye başlamış. Gebzeli meslektaşların büyük bölümü Çetin Gürol’un yanındaydı. Şimdi çoğu “Biz ayrılalım. Gebze Gazeteciler Cemiyeti kuralım” diyorlarmış.

Eğer böyle bir oluşum varsa, Çetin’i de yanlarına alsınlar, hatta Başkan yapsınlar. Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti de eğer Gebzeli meslektaşlar böyle bir ayrılık istiyorsa, bunun oluşumuna yardımcı olmalıdırlar.

Yeni dönemde, Cemiyetin yeni yönetimi ile birlikte yeniden bu kentte gazetecilik mesleğinin yükselişe geçmesini, saygınlık kazanmasını bekliyorum. İşleri zor. Ama bu ekip, başarabilir.

 

cemiyet-kazanan-grup.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.