1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yenice ile İzmit turu
Yenice ile İzmit turu

Yenice ile İzmit turu

İzmit (Saraybahçe) Belediyesi eski Başkanı Halil Vehbi Yenice, uzun süredir bana bir İzmit turu attırmak, kendi döneminde yapılanları göstermek istiyordu. Yenice, siyasetin içinde bulunmakt

A+A-

İzmit (Saraybahçe) Belediyesi eski Başkanı Halil Vehbi Yenice, uzun süredir bana bir İzmit turu attırmak, kendi döneminde yapılanları göstermek istiyordu.

Yenice, siyasetin içinde bulunmaktan keyif alan, siyasette hedefleri olan, başarılı bir işadamı. Üstelik ben, Belediye Başkanı olduğu dönemlerde zaman zaman eleştirmiş olsam da, insan olarak Halil Vehbi Yenice’yi hem takdir eder, hem severim.

Geçen salı günü zamanım vardı. Randevulaştık. Sayın Yenice, beni saat 11. 00 sıralarında kendi arabası ile gazetenin önünden aldı.

Leyla Atakan Caddesi’nden yukarı çıktık. Baç’tan yukarı doğru Çukurbağ, Cedit, Topçular devam ettik. İzmit’in aşağı tarafına hiç inmeden, Bağçeşme, Gültepe, Fatih, Yenidoğan, Serdar’dan devam ederek Yenimahalle-Şirintepe üzerinden D-100’ün öbür tarafına, Plajyolu-Cumhuriyet Mahallesi’ne inerek turu tamamladık.

Zaman zaman Sayın Yenice arabayı kenara çekti,  dışarıya çıktık. Kendi döneminde (2004-2009) Saraybahçe sınırları içinde yapılanları, parkları, mahalle meydanlarını, istinat duvarlarını, kamulaştırma ile genişletilen sokak-caddeleri, ıslah edilen dereleri gösterdi.

Benim için pek çok açıdan yararlı, ilginç bir iki saat geçirdim.

Herhangi bir siyasetçinin, Halil Vehbi Yenice kadar İzmit’i, özellikle sırtlarını, kenar mahallelerini bilip, tanıdığını tahmin edemiyorum. Her caddeyi, her sokağı biliyor. Hangi evde kim oturuyor biliyor.

Zaman zaman Sefa Sirmen ile dolaşırken aynı duyguları ve görüntüleri yaşamıştım. Halil Vehbi Yenice’yi insanlar tanıyor. “Başkanım, hoş geldin” diye boynuna sarılanlar gördüm. Bir roman vatandaş, “Seni geç bulduk, çabuk kaybettik.” diye Yenice’ye slogan gönderdi. Bir başkası, “Neden bizi bıraktın. Başka işlere bakma, yeniden belediye başkanı ol” dedi.

Yenice, 2004-2009 yılları arasındaki Saraybahçe Belediye Başkanlığı döneminde gerçekten çok ve önemli işler yapmış. Birkaç rakamla ifade etmek gerekirse, Yenice’nin Saraybahçe Belediyesi, eski küçük İzmit sınırları içinde 162 kilometre asfalt, 72 kilometre parke yol yapmış. Bütün bu cadde ve sokakların önce alt yapısı-su, kanalizasyon, yağmur suyu şebekeleri ve doğalgaz hatları- bitirilmiş, daha sonra asfalt ya da parke yapılmış.

İzmit’in en tepelerinde kamulaştırmalarla genişletilmiş asfalt caddeler, en dik bayırlarda parke sokaklar gördüm.

Yine Yenice döneminde 25 yeni park, 26 kilometre uzunluğunda istinat duvarı, 100 yeni merdivenli sokak yapılmış, 200’den fazla mevcut merdivenli sokağın onarım ve yenilemesi tamamlanmış.

İzmit sokaklarında dolaşırken, Yenice herkesin hakkını teslim ediyordu:

“-Bak bu caddeleri rahmetli Leyla Atakan açtı. Bu duvarları Erol Köse yaptı. Bu yollarla şu duvarlar Sefa Sirmen döneminin işleridir. Şunları da ben yaptım” diyordu.

Yenice hangi bölgede ağırlıklı olarak kimlerin yaşadığını, her mahallenin nüfus yapısını da çok iyi biliyor. Pek çok haberde pek çok kez isimlerini yazdığım, ama bugüne kadar hiç geçmediğim, görmediğim caddelerden, sokaklardan geçtik. Yenice döneminde yapılmış mahalle meydanları var. Mahalle halkının düğününü, nişanını, cemiyetini yapabileceği, bir araya gelip eğlenebileceği çok güzel sosyal alanlar. Yanlarına arazi elverişliyse küçük bir çay bahçesi, küçük bir çocuk oyun alanı, semtin gençleri için bir futbol veya basketbol sahası yapılmış. Ne yazık ki şimdilerde çoğu sahipsiz. Oysa hepsinin işletilmesi, canlı tutulması gerekiyor. Fatih Mahallesi’ndeki mahalle meydanının işletmecisi ile tanıştık. Bu mahalle insanlarının büyük bölümü, “Evden eve nakliye” işi yapan firmaların elemanı olarak, eşya taşıma işinde çalışırmış. Mahalle meydanının üzerinin, basit bir sundurma şeklinde olsa da kapatılmasını, yağmurlu havalarda, ya da güneş altında da bu alanı kullanabilmeyi istiyorlar.

Yenice, “Her şeyi ben yaptım diyemem. İSU yaptı, İzgaz yaptı. Ama ben takip ettim. Sabırlı ve kararlı oldum. Sayın Karaosmanoğlu’nu ikna ettim. Bu duvarları, bu caddelerde, sokaklarda alt yapıyı yapmak kolay iş değildi. Bir tek Körfez Mahallesi ile Sanayi Mahallesi’ndeki işler aksadı, uzun sürdü. O bölgelerdeki insanlar bana çok kızmıştı. Ama İzmit’in her bölgesinde, özellikle kenar mahallelerde çok işler yaptık. 29 Mart gecesi İzmit seçiminde oylar başa baş giderken, AK Parti merkezinde ben hep, bekleyin yukarı kesimlerin oyları gelsin. Görürsünüz geçeceğiz diyordum. Bu bölgenin insanları, yapılan hizmetlerin karşılığını verdiler.”

Eski Başkan Yenice ile biraz dedikodu da yaptık. Alındığı bazı uygulamalar, konular var. Ama Yenice hassas adamdır. Bunların yazılmasını eminim ki istemez.

Yenidoğan ile Serdar’ın sırtlarından geçtik. Vehbi Demirel Sokak ile hemen altındaki Üstün Sokak’ın öyküsünü anlattı. Daha önce bu iki sokağın bağlantısı yokmuş. İki sokağı bağlamak için açılan dik yokuş şeklindeki yoldan geçtik.

Yenice araba kullanmayı seviyor. Hem anlatıp, hem araba kullanabiliyor. Kentin bu bölgelerini nasıl olup da bu kadar iyi bildiğini sordum. Aynı soruyu yıllar önce Sirmen’e sormuş, aynı yanıtı almıştım. Yenice de “Tüpçülükten” diye yanıtladı.

Bayram değil, seyran değil, eniştem beni neden öptü diye bir laf vardır. Durup dururken Yenice neden sana İzmit’i gezdirdi diye sorabilirsiniz. Birincisi, Belediye Başkanlığı döneminde yaptıklarının takdir edilmesini bekliyor ki, buna hakkı var. İkincisi yazının girişinde de belirttim, siyasetin içinde olmak istiyor. Gezinin sonlarına doğru küt diye sordum:  “Sayın Başkan milletvekilliği mi, Belediye Başkanlığı mı?”

Yenice şöyle dedi: “Beni Büyükşehir adayı yapmazlar. Bir dönem daha İzmit Belediye Başkanlığını, üç dönem milletvekilliğine tercih ederim.”

İzmit sırtlarını, bu bölgelerde yapılan işleri görünce, Başkan Doğan’a hazır bir kentin verildiğini anladım. Kuşkusuz yeni İzmit çok daha büyük. Ama Yenice eski Küçük İzmit’te temel sorunları ortadan kaldıracak önemli işler yapmış. Bunlarla gurur duyuyor, fırsat buldukça dostlarına göstermek istiyor.

Aslında bir Belediye Başkanının-eğer hırsız, arsız, uğursuz değilse- en az iki dönem görev yapması gerekir. İzmit’i bu kadar tanımış, insanlarla bu kadar iç içe girmiş bir Yenice bu dönem de Başkan olsaydı, çok daha başarılı olur, kentin pek çok sorununu ortadan kaldırırdı diye düşünüyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.