1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. YENİDEN KYÖD
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

YENİDEN KYÖD

A+A-

Tıkanan, kendisini aşıp yeniden üretemeyen siyasetin açmazları benzer şekilde KYÖD’ de yaşanmaktadır. Siyasete çok yönlü demokratik platform işlevi sağlayarak katkı yapabilecek KYÖD’ ün, içerisinde bulunduğu durum talihsizliktir. Ekonomik alanda katlanılamaz hale gelen tıkanmışlığın belirleyici olduğu yaklaşımı önemli olmakla birlikte eksiktir. KYÖD’ ün kabul edilebilirliği üzerinden etkinlik sağlamak yaklaşımları, demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşınamadığı için içerisinde bulunulan durumun oluştuğu gerçeklik olarak yansımaktadır. Yükseköğrenim ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olan sivil toplum işlevi, 1980 darbesiyle sonlandırılmıştı. İçerisine sürüklendiği durum,  yüksek öğrenimlerini tamamlamış olanlarla sürdürülmeye çalışılan sivil toplum işlevinin, toplumdaki karşılığının ve katkısının yeterince değerlendirilip tanımlanamamış olmasından kaynaklanmaktadır.

 

KOCAELİ’NİN DEMOKRATİK PLATFORM İHTİYACI

KYÖD, üyelerinin niteliği ve çeşitliliği ile Kocaeli’ de ihtiyaç duyulan, demokratik platform ihtiyacını karşılamak için çok önemli birikimleri bünyesinde barındıran sivil toplum kuruluşudur. Kocaeli’nin dünya ile yarışan, Türkiye’nin önünde olan dinamizminin entelektüel yansımasını ve etkisini sahiplenen konuma taşınması başarılabilmelidir. Türkiye’nin içerisinde bulunduğu sorunlara yüksek öğrenimini karşılamaya çalışırken duyarlı kalmak, mücadeleler vermek dönemi kapanmış, yüksek öğrenimi tamamlamışlarla sürdürülen yeni ve farklı döneme ulaşılmıştır. KYÖD’ün 1980 darbesi öncesindeki Türkiye şartlarında, bazı öğrenci hareketlerinin sürüklendiği kabul edilemezlikleri aşabilmiş olması belirleyici farklılığıdır. Türkiye’nin demokratik dönüşüm döneminin sorunlarıyla uğraştığı dönemde Kocaeli’ de, “ demokratik platform “ ihtiyacının karşılanabilmesine yönelik olarak KYÖD’den beklentilerin oluşmasına, ulaştığı konumu neden olmaktadır.

 

EKONOMİK SIKIŞMIŞLIK BASKISI

KYÖD sürüklendiği ekonomik sıkışmışlıktan, üyelerinin eşit ekonomik katkısıyla kurtulsa bile kendisini aşıp, yeniden üretmekte zorlanacağı ortaya çıkmıştır. Sivil toplum hareketlerinin ayırt edici özelliği, üyelerinin, katılımlarının ve katkılarının gönüllülüğü ve kendilerinin daha iyi olmasını hissettirecek, etkileşimin, iletişimin ve verimliliğin sürdürülebilirliğinin sağlanmasıdır. İletişimin ve taraf olma duyarlılığının merkeze alındığı organizasyonların, demokratik kurumsal işleyişlerden uzaklaşmayı sağladığı, ele geçirmek, kendi tarafı için kullanmak alışkanlıklarına neden olduğu bilinen gerçekliktir. KYÖD Kocaeli’nin demokratik platform ihtiyacını karşılayabilmesini sağlayacak kabul edilebilir çalışmalar ve yaklaşımlar sergilenebilmelidir. Türkiye siyasetinde ortaya çıkan, demokratik kurumsal dönüşüm ihtiyacının karşılanmasına katkı sunacak entelektüel yaklaşımlar, kabul edilebilirliğe taşınabildiği oranda ekonomik sıkışmışlığın aşılmasına da yardımcı olacaktır.

 

KYÖD’ÜN İÇERİSİNDE BULUNDUĞU DURUM

KYÖD’ün sorunlarını aşabilmesi için sihirli, olağanüstü güçlere ihtiyaç olmadığı anlaşılmıştır. Tasfiye haline sürüklenmesini engelleyen duyarlılıklar ve çabalar, içerisinde bulunulan durumun aşılmasını sağlayacak birikimin var olduğunun kanıtıdır. Ulaşılması gereken hedef, Kocaeli’nin demokratik platform ihtiyacını karşılamak olarak belirlenebilirse, sahip olunan birikimin, değerlendirilmesi, yeniden üretilmesi başarılabilecektir. Demokratik kurumsal sürdürülebilir anlayışlarla sağlanabilecek tartışmaların, değerlendirmelerin, belirlemelerin, önerilerin, süreç yönetimi yaklaşımıyla verimliliğe taşınmasına ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu yazı toplam 936 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.