1. YAZARLAR

  2. Alaettin KÖKSAL

  3. Yeniden seçim için, AK Parti adaylarını belirlerken, çok daha dikkatli o
Alaettin KÖKSAL

Alaettin KÖKSAL

Yazarın Tüm Yazıları >

Yeniden seçim için, AK Parti adaylarını belirlerken, çok daha dikkatli o

A+A-
AK Partisi, yapılacak olan bir erken seçimde, birinci olmayı değil, tek başına iktidar olmayı hedefliyorsa ki hedefliyor. Yapılacak işlerin başında doğru ve isabetli adaylarla halkın karşısına çıkılmalıdır. Şahsımla alakalı şu hususu belirtikten sonra, aday tespit etme hususundaki şahsi fikir ve düşüncelerimin doğru anlaşılması için, öncelikle AK Partisinin nasıl iktidar olduğunun tespitini yapmalıyız.
Bendeniz 40 yıl milli görüş çizgisinde siyaset yapan ve bu çizgiden ayrılmayan bir siyasetçiyim. Milli görüş zihniyetin hiçbir partinin tekelinde olmayan partiler üstü bir görüştür. Bu görüşü temsil eden,   etmek istemeyen, ettiğini zanneden partiler ve insanlar vardır ve olacaktır. 07-Haziran-2015 seçimlerinde AK partisinden aday adayı oldum referans gösterdiğim kişiler Sayın İbrahim Karaosmanoğlu ve Sayın İlyas Şeker beylerdi. Keşke Sayın Cumhurbaşkanımızı ve diğer genel merkez yetkililerin gösterseydim. Demek ki bu arkadaşlar yeterli olmadı ve değerlendirilmedim.
AK partisinden aday adayı olmamın üç sebebi vardı. Bir yeni bir anayasa yapmak için milli düşünceden yana olan insanların AK partisine davet etmek. 2. Ülkenin ve milletin vesayetçilerden kurtulmak için Başkanlık sistemine evet demek. 3. Ülkenin maddi ve manevi kalkınmasına önemli hizmetler yapan AK partisini istemeyen şer güçlere karşı milli bir refleksle AK partisi saflarında siyaset yapmaktı. Bundan sonra davet almadığım surece hiçbir partiden adaya adaylığına müracaat yapmayacağım,  ülkenin ve milletin yararına hizmet yaptığını gördüğüm partiye destek vereceğimi de açıkça ilan ediyorum.
Geçmişten günümüze kadar, ülkenin siyasi ve ekonomik istikrarını bozmaya çalışan iç ve dış şer güçlere milletimiz hiçbir zaman sıcak bakmamıştır, bakmıyor.  Adı ne olursa olsun, darbe,  post modern darbe, paralel darbe, hülasa askeri ve sivil darbelere karşı hiçbir zaman olumlu tepki vermemiştir.
Baskı ve dayatmalardan vesayetçi anlayıştan usanmıştır. Yolsuzluk, hırsızlık, iltimas, rüşvet, her türlü ahlaksızlıklardan, ar, namus ve iffettin ayakları altına alınmasından ciddi bir şekilde rahatsız olmuştur ve olmaktadır İslam dinine yapılan çirkin saldırılardan, Müslümanların inandığı gibi yaşamalarına müsaade etmeyen vesayetçilerden bıkmıştır.
Ülkenin kalkınmasını istemeyen dış şer güçlere karşı, birlikte milli bir duruş sergilemeyen partilerden ümitlerini kesmiştir.  Milletimiz her darbenin arkasından güçlü iradesiyle istediği partiyi iktidara taşımıştır.  Özetleyerek anlatmaya çalıştığım bu gibi benzeri hususların birikimi ve 28 Şubat 1997 sürecin haksızlıklarına karşı milletimiz ezici bir çoğunlukla AK partisini iktidara taşımıştır.
AK partisine milletin teveccüh etmesinin bir başka sebebi de yıllarca milli çizgide siyaset yapan ve milletin güvenini kazanan başta Sayın Tayyip Erdoğan ve ekibinin de katkısı olmuştur. Üç dönem tek başına iktidar olan 4. Dönem %41 oyla birinci parti olduğu halde iktidar olamayan AK partisi bu dört seçimin analizini de ciddi bir şekilde yapmalıdır.
Birinci dönem, birilerine inat ve T. Erdoğan'a olan güvenle iktidar olunmuştur, ikinci ve üçüncü dönem de Sayın R. T. Erdoğan'a olan güvenle birlikte, siyasi istikrar, ekonomik büyüme, vesayetçilere karış dik duruşla iktidar olunmuştur. 4. Dönem de, Sayın Cumhurbaşkanına ve Sayın Ahmet Davutoğlu'na olan güven de eksiklik olmamasına rağmen, iktidar olamamamın birinci nedeni, siyasi mühendislik hesaplarıyla HDP'ye bilinçli bir şekilde seçim barajı aştırılarak AK partisinin tek başına iktidar olması engellenmiştir.
İkinci neden AK partisi üç dönem yaptığı maddi ve manevi hizmetleri yeteri kadar topluma anlatamamıştır. Sosyal politikalara yeteri kadar ağırlık verememiştir. Aday tespitlerine dikkatli davranılmamıştır. Nitekim bazı yerlerde yanlış aday tespitinden dolayı çok az oy farkıyla seçim kaybedilmiş ve tek başına iktidar olma yönünde bir başka engel olarak karşımıza çıkmıştır.
Yeni anayasa ve başkanlık sistemi konuşulduğu halde, yeni anayasa ve başkanlık sistemiyle halkın ve ülkenin ne kazanacağı anlatılmamıştır. Ayrıca yapılan maddi ve manevi kazanımların ve iyileştirmelerin teminat altına alınması için yeni bir anayasanın yapılmasının şart olduğu yeterince milletimize izah edilmemiştir. Başkanlık sistemi konuşulduğu halde, başkanlık sistemi milletin daha süratli hizmet alması için,  bürokratik oligarşinin vesayetinden ve seçim barajlarından kurtulacağı da yeterince anlatılmamıştır.
Bütün bu yazdıklarım ve yazmadıklarımı göz önünde tutarak, yapılacak olan bir erken seçimde, AK Partisi aday tespitlerini yaparken, şahsi düşüncem olarak,  aşağıda maddeler halinde sıralayacağım kıstaslara göre hareket etmeleri, parti açısından faydalı olacağı kanaatindeyim.
1-Tespit edilecek adayların, yukarıda özleyerek yazdıklarım ve yazmadıklarım birçok hususu çok teferruatlı bir şekilde bilmeli ve halka anlatma hususunda sıkıntıya düşmemelidir.
2- Adayların siyasi bilgilerinin yanında siyasi tecrübelerine de dikkat edilmelidir. Tecrübeden yoksun bir bilgi, zamansız devreye girerse felakete, bilgisiz bir tecrübenin de zaman israfından başka bir işe yaramaz.
3- Adaylar AK partisinin Muhafazakâr Demokrat bir parti olduğunun ne anlama geldiğini çok iyi bilmeli ve ona göre kendini geliştirerek halkın her kesimine hitap ederek ikna etmelidir.
4-  Mevcut siyasi partilerin plan programlarını takip ederek, kendi partisiyle yakın ve uzak olan fikir ve düşüncelerin analizini yapma kabiliyetine sahip olmalıdır.
5. İç ve dış politikayı takip ederek ülkenin ve milletin milli çıkarlarına uygun olan/olmayan meselelerde bilgi sahibi olmanın yanında, dış şer güçlerin ve onların içteki işbirlikçilerinin gizli ve açık planlarına karşı ön görülü olmalıdırlar.
6- Adaylar, iç ve dış siyası olayları, ekonomik ve sosyal meselelerde hukuku ve kültürel alanlardaki,  yerli ve yabancıların düşüncelerinin yanında kendi düşüncelerini yan yana getirerek tasvirini yapabilmelidirler. Yaptıkları büyük resmi okuyabilmeli, anlatabilmeli, yetmez anlamlandırarak, halkı maharetli bir usta gibi yönlendirmesini bilmelidirler.
7- 07-Haziran-2015 seçimlerinde aday adaylığı için müracaatta bulananlar yeniden incelensin, haklarında araştırma yapılsın. Referans gösterdikleri insanlarla yüzleştirilsinler. Bölgelerindeki emin insanlardan bilgi alınsın.  Ayrıca aday olup seçilen/seçilmeyenler de yeniden araştırılsın, bu arada paralelci ve zora karşı yumuşak demir gibi bükülen,  yandaş arkadaş gibi yakınlaşmalarıyla aday olup seçilenlerin kimler olduğu araştırılsın. Yeni seçilen ehliyetli liyakatli arkadaşların hakları korunsun.
8- Parti içi basına kapalı toplantılarda, fikrini ve düşüncesini söylerken çekinmeyen, ancak liderine ve partisine itaatli, disipline önem veren, şahsi ikbal ve menfaatlerinden önce, ülkesi ve milleti için fedakâr davranan adaylar tespit edilmelidir. 
9- AK partisinin dördüncü dönem olarak girdiği genel seçimde, milletimiz AK Partisinin aday belirlemelerinde dikkatli olmanın mesajını da vermiştir.  Milletin bu talebini parti yetkilileri dikkatte almalıdır. Her seçim önemlidir ancak önümüzdeki seçimler çok daha önemli olduğundan aday tespitleri yapılırken adayların referans gösterdikleri insanlarla yüz yüze konuşulmaya dikkat edilmeli.
Sonuç olarak kul doğru tedbir almalı ve takdire razı olmalıdır. Eğri kalple doğru murat alınmaz. Kalın sağlıcakla.
Bu yazı toplam 627 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum