1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. Yeniden seçim ve halkın mesajını gereği gibi okumak!
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

Yeniden seçim ve halkın mesajını gereği gibi okumak!

A+A-
Siyasi tarihimiz yeni bir dönemece girdi. Bunun sebebi de tahammülsüzlük, halkın mesajını gereği gibi algılayamama, empati kuramama ve kendilerine güç vehmetme hastalığına yakalanma şekline okumak mümkün.
Neyse ki rahmetli Demirel’in dediği gibi “demokrasilerde çareler tükenmez” fikri geçerliliğini koruyor. Bildiğiniz gibi, demokrasilerde hakem millettir. Millet, mevcut fotoğrafı okur ve ülkenin karşı karşıya kaldığı durumu görür ve ona göre gereğini yapar. Nitekim, tükenmeyen en önemli çarelerden biri de seçimdir ve ufukta seçim gözüküyor. En sonunda halk düğümü çözecek gibi görünüyor.  Şu da bir gerçektir ki, halkın yaptığını ne yazık ki siyasilerimiz yapamadılar. Herkes kendi açısından dikensiz gül bahçesi oluşturmaya çalıştı. Halbuki, “dikensiz gülü sevmek usandırır. Önemli olan gülü dikeni ile birlikte sevebilmektir” Öyle olunca ancak gülün kıymeti anlaşılır.
Değerli dostlar, özellikle muhalefet partilerimiz halkımızın kendilerine yüklediği misyonu idrak edemeyerek 13 yıllık iktidarsızlığın da verdiği o hınç birikimiyle ya iktidar ortağı olmaktan korktular ya da halk tarafından kendilerine verilmeyen gücü devşirme vehmine kapılarak olmadık taleplerde bulundular. Bu her iki hal de, realiteden uzak olmakla berber, ülkenin içinde bulunduğu nazik ortamı gereği gibi algılayamama şeklinde değerlendirmek daha doğru olsa gerek.
Doğrusu, olası bir Ak Parti-CHP koalisyonunu bekliyordum. Lakin CHP daha işin başından beri kendine göre şekillendirdiği 14 “ilke”sini “ülke”nin önüne koyarak hak etmediği payların peşine düştü. MHP de baştan beri bir yandan takındığı ötekileştirici tavırla, bu nazik ortamı siyasi ranta devşirmenin hesabı içine girdi; diğer taraftan da Sayın Cumhurbaşkanını hedef tahtasına koyarak destabilizasyona teşne oldu ve olmaya da devam ediyor.  Keza, HDP de işin başından beri Ak Parti ile bir hükümetin içinde olmayacaklarını ve Ak Partinin de HDP konusunda aynı tavrı takındıklarını kamuoyu ile paylaşmaları koalisyon seçeneklerini tüketti. Tabi bir de buna terör faaliyetleri de eklenince ortalık hepten toz-duman oldu. HDP ile koalisyon. Hemen hemen her parti için mayınlı tarla haline geldi. 
% 99 ihtimal, önümüzde bir seçim görünüyor. Umarım halkımız, ülkemizin içinde bulunduğu bu şiddet sarmalında demokratik bir seçim ortamını yarasız-beresiz bir şekilde atlatır. Bunun da şartı, nimette adalet, külfette adalet ve temsilde adaletin sağlandığı bir fotoğrafla milletin karşısına çıkmaktır. Aksi taktirde, önceki seçimlerde yapılan hataların tekrarlandığı, dengelerin gözetilmediği ve halkın mesajının gereği gibi okunmadığı bir şekilde bu seçimde de halkın karşısına çıkıldığı taktirde, sonucun pek de değişmeyeceği kanaatini taşıyorum. 
Umarım, “hırs” ve “nefs”in hakim olmadığı; akl-i selimin hakim olup “dava” ve “ilke”lerin belirleyici olduğu bir fotoğrafla halkın karşısına çıkılır ve halkın iktidarı yeniden tesis edilir. 
Bu yazı toplam 389 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.